Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akman Holding'in yeni projesi Dixon 600’den Kanada’ya davet!

SAMM Development’ın başarıyla hayata geçirdiği 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums’dan sonra Toronto’daki ikinci büyük projesi Dixon 600’ün ayrıntıları netleşti..


Akman Holding’in Kanada’daki şirketi SAMM Development’dan ülkede yatırım yapmak isteyenlere yeni bir davet var. SAMM Development’ın başarıyla hayata geçirdiği 600 milyon dolarlık The Kennedy Condominiums’dan sonra Toronto’daki ikinci büyük projesi Dixon 600’ün ayrıntıları netleşti. Toronto’nun en işlek caddesi olan Dixon Road üzerinde 240 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle inşa edilecek projenin Kanada satışları Kasım ayında başlayacak.


42 bin metrekare alanda tek blokta 20 katta kongre ve toplantı merkezi, condo (daire), ofis ve rezidanslardan oluşacak olan Dixon 600’ün temeli Mart 2018’de atılacak. Projenin Türkiye lansmanı ise inşatın başlamasıyla eş zamanlı, yani Mart 2018’de gerçekleştirilecek.


30 ayda tamamlanacak

Dixon 600 projesinin ayrıntılarını anlatan Akman Holding ve SAMM Developments Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, projenin hızla ilerlediğini belirterek, inşaatın başlamasından itibaren 30 ayda projeyi tamamlayacaklarını söyledi. Projenin yüzde 20’sinin Türkiye’de satmayı hedeflediklerine kaydeden Akman, The Kennedy’de olduğu gibi Türk müşterilere yine özel fiyatlar sunacaklarını dile getirdi. 


Kurumsal müşteriye çok uygun

Yeni projede ağırlıklı kurumsal müşterileri hedeflediklerini kaydeden Akman, şu bilgileri verdi: “Konumu Toronto Havaalanı ile Toronto merkezinin tam ortasında çok ideal bir konumda. Hem havaalanına hem şehre yakın. Toronto’ya iş seyahatine gelen kurumsal firma çalışanlarının rezidanslarda kalması, buradaki ofisleri kiralayıp veya satın alıp irtibat ofisi olarak kullanmasını hedefliyoruz. Konferans salonları, ofisler, rezidanslar, otel, restoran, cafelerin olduğu hareketli çok bir ortam.İlk üç kat kongre ve toplantı salonlarından oluşuyor.Ofis sayısı145 olacak. Ofislerin üzerindeki 11 katta da daire ve rezidanslar yer alacak. Rezidanslar Holiday Inn olarak kiraya verilecek.Projenin mimarı yine bir önceki projede çalıştığımız Page+Steele. Yani The Kennedy’sprojesinde çalışan tüm ekip burada da devam ediyor.”


Kanada hükümetinden güvenceli 


Kanada’da müşterilerin lehine dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir uygulama olduğuna dikkat çeken Akman, “Kanada’da herhangi bir projede anahtar teslime kadar proje sahibine para ödenmiyor. Müşteri parayı faizli bir depozito hesabına yatırıyor. Müteahhit şirket o paraya dokunamıyor. Ancak projenin iskanı çıkınca şirkete transfer oluyor. Dolayısıyla yatırımcının parası tamamıyla güvence altında. Yani Kanada’da gayrimenkul alacakların paraları Kanada hükümetinin güvencesinde. Müşterinin hiçbir şekilde mağdur olacağım diye bir endişesi yok” diye konuştu.


Her yıl yüze 7-8 değerleniyor 


Kanada’da gayrimenkul pazarının çok canlı olduğunu dile getiren Akman, şunları söyledi: “Toronto, üst üste 2 yıldır dünyanın en yaşanılacak şehri seçiliyor. Dolayısıyla lokasyon çok cazip ve cazibesi gittikçe artıyor. Trump sonrası ABD’den çıkan bir para var. İran, Hint vs asıllılar paralarını Kanada’ya yatırmaya başladı. En iyi yatırım olarak da gayrimenkulü görüyorlar. Dolayısıyla şu anda gayrimenkul yükselen bir pazar. 4-5 sene devam edecek bir trend gibi görünüyor. Eskiden İsviçre neyse şu anda Kanada dünya için öyle bir ülke olmaya başladı. Gayrimenkul fiyat değerlenmesi çok güzel gidiyor. Her yıl yüzde 7-8 değer artışı oluyor. Müthiş bir talep var.”


http://www.akman.com.tr/