Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Akordeon kapı

Akordeon kapı, küçük ölçekli yapılarda kullanılan kapılardır. Normal kapılar gibi içe ya da dışa doğru değil, yer kaplamayacak şekilde yanlara doğru katlanarak açılır.
Akordeon kapı nedir?


Akordeon kapı; küçük evlerde yer kaplamaması açısından tercih edilen bir kapı türüdür. İnce malzemeden yapılmıştır. Perde şeklinde açılıp kapanan kapılardır. Sıklıkla kullanılan kapılar gibi dışa ya da içe doğru açılmaz. Bu kapılar duvara monte edilen küçük bir gözün içine doğru açılır. Böylelikle yer kaplamadığı için küçük mekanlarda kullanılmak üzere tercih edilir. Genellikle bu kapıların yapımında plastik ya da hafif ahşap kullanılır.


Akordeon kapıların çeşitleri:


Camlı ya da camsız olarak üretilen akordeon kapılar malzemesine ve tekniklerine göre çeşitlere ayrılır. MD-6 , MD- 9, MD- 10 olarak adlandırılan akordeon kapılar 3’e ayrılır.Akordeon kapıların montajı nasıl yapılır?Akordeon kapılar; U profili, duvar tespit profili, kilit dili, anahtar, ray profili ve kol takımı olmak üzere 6 bölümden oluşur. Montajı ise şu şekilde gerçekleşir:


1. Ray profilini ortasından kasanın üst kısmından vidalayıp rayı, sağdan sola çevrilmelidir.

2. Kapı gövdesinin kapanacağı yöne göre tekerleklerinden ray profiline takılmalıdır.

3. Ray profili düz konuma getirilip, eşit aralıklarla vidalanmalıdır.

4. U profillerden biri kapının toplanacağı yöne doğru vidalanmalıdır. Kapı gövdesinin arka tarafında duvar tespit profiline doğru hafifçe bastırarak U profilinin içine geçirilmelidir. Kilit dili ise ikinci U profilinin üst kısmından geçirilip, U profili kapının kapandığı taraftan vidalanmalıdır.

5. Kol takımındaki demirli vidalı olan kısım sökülüp, kolu kilit profilindeki delikten takılmalıdır. Karşılık kolu da demire geçirildikten sonrada demirden sökülen vida geri vidalanmalıdır.

6. Kilit profilini U profiline gelen karşılığından işaretlenmelidir. U profilinin işaretlenen yerinden 1 cm aşağısından U profilinin iç kısmından işaretleyip kilit dilinin vidalanması gereklidir.Akordeon kapıDeri akordeon kapıların özellikleri nedir?


- Akordeon Kapıların İskeleti galvanizli sac ve çubuk, tel, alüminyum ve demir profillerden oluşmaktadır.

- Kapılarda kaplama malzemesi olarak "Akordeon" için özel olarak imal edilen 18 ayrı renkte suni deri kullanılmaktadır.

- Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak kumaş yada suntalam da kullanılabilir.

- Toplanma payı genişliğin %18'i dir.

- Tek parçada maksimum boyutlar 2,65m x 4,34m dir.

- Projeye göre özel çalışmalar gerçekleştirilebilir.

- Beton, ahşap ve demir gibi her türlü konstrüksiyona montaj yapılabilir.

- İsteğe bağlı uzaktan kumanda ve tavan yayı ankastre olarak düzenlenebilir.Akordeon kapılar nerelerde kullanılır?1.       Oda kapıları

2.       Salon ara bölmeleri

3.       Mutfak, banyo, tuvalet kapıları

4.       Kiler gardırop kapıları

5.       Ofis kapıları

6.       Soyunma kabinleriStandart akordeon kapılar nasıldır?Bu kapılar ahşap desenli, meşe ve ceviz renklerinden oluşur. Enleri 87 cm, 102 cm gibi 15’er cm aralıkları ile üretilir. Beton, fayans, ahşap veya metal yüzeylere kolayca monte edilen standart akordeon kapılarda sert plastik kullanılır.
Akordeon kapıStandart camlı akordeon kapılar nasıldır?Standart camlı akordeon kapılar, geniş panellerle açılan kapılardır. Boşluklara ise çerçeveyle yarı plastik saydam cam yerleştirilir. Ortalama 5 sıra cam kullanılır.Lüks camlı akordeon kapılar nasıldır?Dekoratif kabartma modelli kapılardır. Estetiğe önem verilen mekanlar için tercih edilir. İsteğe göre cam modeli kullanılır ve camlar tercihlere göre dizilir.