Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aksaray-Ulukışla Demiryolu projesinin ÇED süreci tamam!

Önceki yıllarda planlanan Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi için başlatılan yeni ÇED süreci tamamlandı. Peki, Aksaray-Ulukışla Demiryolu projesi ne zaman başlayacak?


Aksaray İli ve Ulukışla İlçesi arasında önceki yıllarda T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından planlanan "Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi" için projede yapılan değişiklikler nedeni ile yeniden ÇED süreci başlatılmıştı. Söz konusu ÇED süreci de tamamlandı.


Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne devredilmişti.


TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 27 Ekim 2015 tarihinde ihalesi gerçekleştirilerek “Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi” proje-etüt çalışmaları Yüksel Domaniç Müh. Ltd. Şti. firmasına ihale edilmişti.


Yapılan projelendirme çalışmaları sırasında KırşehirAksaray-Ulukışla Demiryolu güzergâhı Aksaray-Ulukışla kesiminde hem proje karakteristiklerinde hem de güzergâh hattında farklılıklar meydana geldi.


Belirlenen güzergâh hattının değişik olması, proje-etüt çalışmaları sonucunda "ÇED Olumlu" kararı olan Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesinden farklı proje karakteristiklerine sahip olması sebebiyle proje konusu için ayrı Çevresel Etki Değerlendirme çalışması yürütüldü.


Aksaray-Ulukışla Demiryolu projesinin başlangıç noktası, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından planlanan Manavgat-Kayseri Demiryolu projesi üzerinde Km:128+950-Km:130+450 arasında konumlandırılmış Aksaray İstasyonu olarak belirlendi.


Hattın bitiş noktası ise önceki bölümde açıklandığı üzere Karaman-Ulukışla hattı üzerinde yaklaşık Km:212+500 de yer alan Çakmak İstasyonu öncesi olarak planlandı.


Aksaray-Ulukışla Demiryolu projesi ne zaman başlayacak?

Projedeki değişiklikler nedeni ile Aksaray-Ulukışla Demiryolu projesinde başlatılan yeni ÇED süreci tamamlandı. Proje kapsamında inşaat çalışmalarına ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan izin ve onaylar alındıktan sonra başlanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com

Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, TOKİ Aksaray kura