Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alacabel Tüneli 2019'da tamam!

Yapım çalışmaları hızla devam eden Alacabel Tüneli 2019'da tamamlanacak. Tünel tamamlandığında 7 bin 300 metre uzunluğa sahip olacak.


Alacabel Tüneli yapım çalışmaları devam ediyor. Antalya-Konya karayolu üzerinde inşa edilen tünel tamamlandığında 7 bin 300 metre uzunluğa sahip olacak. 


Karayolları Konya Bölge Müdürü Turgut Aydın, tünel çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Aydın, tünelle ilgili olarak 4 bin 600 metrelik kazı ve destekleme çalışmalarının tamamlandığını söyledi.


Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinden Abdullah Çatlı'nın haberine göre; Aydın, Alacabel Tüneli'nin özellikle kış aylarında trafikte yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracağını söyledi. 


"Bu proje Antalya-Konya arasındaki Alacabel mevkisindeki Alacabel Tüneli ve bağlantı yolları projesidir." diyen Aydın konuşmasına şu şekilde devam etti: "İhale edilen kesimin uzunluğu, 7 bin 360 metresi çift tüp tünel, 11 bin 800 metresi bölünmüş yol olmak üzere toplam 19 bin 200 metredir. Ayrıca proje kapsamında birisi köprülü olmak üzere üç adet kavşak yer almaktadır. Tüneller arasında 9 adet karşılıklı sığınma cebi ile acil geçiş yerleri mevcuttur. Çalışmalar geçen yıl başladı. Gece, gündüz, yaz ve kış demeden çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bugün itibarıyla her iki tüpte giriş ve çıkış ağızlarında toplam 4 taraftaki çalışmalar 4 bin 600 metreye ulaştı. Kazı ve destekleme çalışmaları tamamlandı. Bu yolun yaklaşık 11 kilometresi Konya, kalan 8 kilometresi Antalya karayolları bölgesi içinde kalmaktadır."


Alacabel Tüneli 2019


2019'da tamam

Alacabel Tüneli'nin inşa çalışmalarının 2019'a kadar tamamlanması planlanıyor. Aydın, proje hakkında son olarak "Projenin 2019 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Projenin bitmesi ile tırmanma ve inişleri kaldırdığı için araç yakıt tasarrufu açısından ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Yakıt ve amortisman giderleri hesaplanınca 15 yılda bu proje kendisini amorti edecek." dedi.