Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alara Koçibey – İç Mimar

Ünlü rallici Renç Koçibey'in kızı Alara Koçibey, tanınmış bir iç mimar. 2011 yılında Cem Uzan ile 13 yıllık evliliğini bitiren Alara Koçibey, 2 çocuk annesi. Alara Koçibey'in hayatı ile ilgili diğer ayrıntılar şöyle;


Alara Koçibey – İç Mimar
Alara KoçibeyAlara Koçibey eğitimini nerede tamamladı?


Önce İstanbul’da, sonra Londra ve New York’ta iç mimarlık eğitimi alan Alara Koçibey, daha sonra Yeditepe Üniversitesi’nden mezun oldu. Bir ekip ile mimari büro kuran Alara Koçibey, konut ve işyeri gibi mekanların tasarımlarına imza atıyor.Alara Koçibey’in iç mimari tarzı nedir?


Daha çok "haute-couture" projeleri ile ön plana çıkan Alara Koçibey verdiği röportajlarda şahsi zevkinin Fransız stili ve özellikle XIV. Louis dönemi olduğunu belirtiyor. Konut tasarımının ticari projelerden çok farklı olduğunu belirten Alara Koçibey'in konut tasarımı hakkındaki diğer düşünceleri ise şu şekilde;


"Konut tasarımı tabii ki ticari projelerden çok farklı. Öncelikle ev sahipleriyle senkronizasyon çok önemli. Bir iç mimar olarak yoktan var etme aşamasında veya hayal gücünde müşteriyle muhakkak birleşebilmek lazım. Bu yüzden o elektriği yakalayabildiğim müşterilerle çalışmayı seviyorum. İkinci aşamada evi görmeden evvel, ev sahiplerinin istek ve zevklerini dinlemeyi tercih ediyorum. Sonrasında mekana girdiğim anda gözümde her şey canlanıyor. Genelde o ilk anda kafamda projeyi kurgularım. Sonraki aşamada görselleri zihnimde şekillendirir ve sonsuz eskizlerle sağlamasını yaparım. Son olarak da şantiyede projenin günden güne gelişimini canlı olarak takip ederim."Alara Koçibey imzalı projeler hangileri? 


- Caddebostan'da Polat İnşaat'a ait, beş apartmanlık bir sitedeki daire içleri, genel kullanım mekanları ve sosyal tesisler.


- Vaniköy, Ulus ve Yenikoy'deki konut projeleri


- İlk şubesi Akmerkez'de açılan bir ıtalyan fastfood zincirinin genel konsepti.


- Ulus'ta Uyanoğlu İnşaat'ın Lotus Evleri bünyesinde bulunan spa ve fitness projesi.Alara Koçibey hangi haberlere konu oldu?


Alara Koçibey, Cem Uzan'dan aldığı nafaka ile ev aldı! (Posta Gazetesi, 31 Mayıs 2011)


13 yıllık eşi, 2 çocuğunun babası Cem Uzan'dan 15 gün önce boşanan Atara  Alara Koçibey nafaka  istememişti. Ancak çocukları İçin 1.5 milyon dolar ve aylık 20 bin Euro almıştı. Duyduğuma göre; Alara Hanım bu paranın bir bölümüyle Bodrum'dan yazlık almış. Bu arada Paris'te yaşayan ve çocuklarını yılda 75 gün  görme hakkına sahip olan Cem Uzan oğlu Renç Emre (13) ve kızı Yasmin Paris'in (8) Fransızca Öğrenmesini istemi istemiş. İstanbul'da yaşayan çocuklarına Fransız bir hoca tutmuş.Alara Koçibey iç mimarisi kendine ait evi anlattı (Hürriyet Kelebek, 23 Ekim 2009)


Alara Uzan ya da şu sıralar sıklıkla kullandığı soyadıyla Alara Koçibey, Elle Decor dergisinin yeni sayısında karşımıza çıktı


Eşi Cem Uzan, Paris'te spor yaparken görüntülenen Koçibey, iki gün önce Nişantaşı'nda bir cafe çıkışı görüldü. Koçibey, Elle Decor'a iç mimarisi kendine ait Bebek'teki bir daireyi anlattı.


Ünlü rallici Renç Koçibey'in kızı Alara Koçibey, cemiyet hayatının en tanınmış içmimarlarından. Ayrıca Cem Uzan'ın eşi, çocuklarının annesi. şu sıralar ismini sıkça duymamızın tek nedeni bunlar değil elbette.   


Hakkındaki yolsuzluk iddiaları sonrası siyasetçi kimliğiyle Fransa'ya sığınma talebinde bulunan Cem Uzan yurtdışına kaçınca, o da ortadan kayboldu. Uzan iki kez Paris'te görüntülendi.     


Son olarak ağustos ayının başında, Mehmet Mutlu'nun düğününde eşiyle birlikte görüntülenen Alara Koçibey, Elle Decor dergisinin kapağında karşımıza çıktı!  Derginin ekim-kasım özel sayısına yine `Koçibey' soyadıyla röportaj veren Alara Hanım, iç mimari projesi ve uygulaması kendisine ait Bebek'teki bir daireyi anlattı.


Yaklaşık 150 yıllık eski bir yığma yapı olan bu ev, Bebek'in Boğaz'a bakan en karakteristik apartmanlarından. 3,5 metre yüksekliğindeki duvarları arasında, klasik tipte orijinal kapılarını, balık sırtı parkelerini ve Fransız stili giyotin pencerelerini saklayan ev, bir salon, bir yemek odası, iki yatak odası, iki banyo, bir giyinme odası, bir mutfak (Bebek Koru'suna açılan terasıyla) ve yemek alanından Boğaz manzarasına uzanan ikinci bir terasa sahip.

Kısa süre önce, yaklaşık üç aylık renovasyonla tamamen değişen evin iç mimari projesi ve uygulaması Alara Koçibey'e ait. Genel olarak koyu renk tonlarının kullanıldığı evde, parkelerde koyu maun cila, duvarlar ve doğramalarda ise antrasit rengini görüyoruz. Ayrıca ayna, kristal ve dore, lame gibi vurgular da atmosferin denge tamamlayıcıları arasında.MOBİLYALARI DA O TASARLADI


Daire eski bir apartmanda bulunduğu için Koçibey, projede daha çok dekorasyonla ilgili çözümlere ağırlık verdiğini söylüyor: "Genel kullanım alanlarını tamamen soyup, yeni kişiliğinde tekrar giydirdik. Apartmanın konumu ve yapı karakteri klasik bir dilde olduğu için, mekanda modern mobilyaları yine klasik kumaşlar ve aksesuvarlarla karıştırdık."


Ev sahibesinin bir moda profesyoneli olmasından ve renk hareketliliğini sevmesi nedeniyle Koçibey, mekanda, farklı desenlere sahip doku kullanmaya özen göstermiş. "Mekanları büyütmek ve ferah göstermek için vazgeçilmez aracım ayna" diyen Koçibey, yemek odasında bir duvarı, zeminden tavana ayna ile kaplamış.


Bir başka duvara ise yine silme ayna kaplı kapaklara sahip, gömme bir dolap kurgulamış.  


Evdeki kimi mobilyaların tasarımı da Koçibey'e ait.


DEVAM EDEN PROJELERİ  


Dergiye göre Alara Koçibey'in halen devam eden projeleri arasında, Caddebostan'da Polat ınşaat'a ait, beş apartmanlık bir sitedeki daire içleri, genel kullanım mekanları ve sosyal tesisler bulunuyor. Aynı zamanda Vaniköy, Ulus ve Yenikoy'deki konut projelerini sürdüren Koçibey, ilk şubesi Akmerkez'de açılacak bir ıtalyan fastfood zincirinin genel konseptini oluşturuyor. Ulus'ta Uyanoğlu ınşaat'ın Lotus Evleri bünyesinde bulunan spa ve fitness projesini de devam ettiriyor.Alara Koçibey, Seben Koçibey'in evini dekore etti (Posta Gazetesi, 26 Haziran 2010)


İçmimar Alara Koçibey kızkardeşi Seben'in evini baştan aşağı dekore etti . Stil danışmanı Seben Koçibey, bugün hayatta olmayan dedesi Mimar Kadri Erdoğan'ın, İstanbul-Ulus'ta 30 yıl önce yaptığı apartmanın dubleks dairesinde oturuyor. İçmimar Alara Koçibey kızkardeşi Seben'in evini baştan aşağı dekore etti. Evin fotoğrafları OK Dergisi'nde çıktı. Alara bir taşla iki kuş vurdu: Hem kardeşinin evini yeniledi, hemde evin fotoğraflarını dergiye verip kendi tanıtımını yaptı. Alara Koçibey daha önce de arkadaşı Özlem Önal'ın Dolmabahçe'deki The Ritz Carlton Rezidans'ta bulunan dairesini dekore etmişti. Bu evin fotoğraflarını internet sitesine koyup reklamını yapmıştı. Cem Uzan'dan boşanmak üzere olan Alara'nın dekorasyon işlerinin iyi gittiği konuşuluyor.Özlem Önal'ın evini Alara Koçibey dekore etti (Sabah Gazetesi, 12 Mayıs 2010)


Cemiyet hayatının güzel yüzü Özlem Önal, Alara Koçibey'in dekore ettiği 300 metrekarelik evindeki en keyifli yerin, yatak odası olduğunu söyledi. Önal'ın 30'uncu kattaki gökyüzü ve Boğaz manzaralı 'saray yavrusu'nda en çok vakit gecirdiği yer yatak odasıymış.


Türkiye'nin önde gelen ailelerinden Dedemanlar'ın torunu olan Özlem Önal, Süzer Plaza'nın The Residences bölümündeki penthouse'unu (çatı katı) ilk kez objektiflere açtı. 300 metrekarelik dairesinde Şamdan Plus Exclusive için özel pozlar da veren Önal; 30'uncu kattan İstanbul'u seyreden evinde, en sevdiği yerin yatak odası olduğunu söyledi. İşte, Özlem Önal'ın özel asansörle çıkılan 'saray yavrusu'nun detayları...


MODERN VE ANTİKANIN UYUMU 


Özlem Önal'ın 2007 yılında taşındığı bu evin bütün iç dekorasyonunu, 20 senelik arkadaşı olan Alara Koçibey yapmış. Bu dekorasyon, o sıralarda mimarlık eğitimine devam eden Alara Koçibey'in ilk profesyonel projesiymiş. 


Hatta Alara Koçibey, bu projeyi iki ders arasında halletmiş. Evin kaba inşaatını ise Özlem Önal'ın eniştesi Çağdaş Yüksel yapmış. 


Evin iç dekorasyonuna bakıldığında; modern çizgilerin antika ve tarihle buluştuğunu görmek mümkün. Duvarlarda çağdaş sanat eserleri ve evin dört bir köşesine yayılmış çok değerli antika parçalar, modern çizgilere sahip mobilyalarla çok güzel bir uyum yakalamış. Evde bulunan antikaların çoğunluğu arkeolog ve sanat danışmanı Sinan Faik Aşkın'ın danışmanlığında satın alınmış.


KOÇİBEY İMZALI AYAKKABI ÜNİTESİ 


Evdeki mutfak, banyo ve hizmetli alanları gibi özel alanlar dışındaki tüm bölücü duvarlar kaldırılarak daha geniş bir görünüm sağlanmış. 


Evin ikinci katında, yatak odası, banyo ve giyinme alanı bulunuyor. Özel tasarım yatağın tam karşısı boydan boya cam. Güneş ışıklarını engellemek için de, kumandayla çalışan tül perde ve kalın perdeler kullanılmış. Yatağın her iki yanında bulunan geçitlerle de geniş banyoya ulaşılıyor. 


Evin üst katında yer alan giyinme bölümü; bütün kadınların imreneceği bir şekilde tasarlanmış. Sayısız ayakkabının bulunduğu ayakkabı ünitesi, Özlem Önal'ın evdeki en çok sevdiği tasarım. Bu tasarım, Alara Koçibey'in de favorisiymiş.


BOĞAZ MANZARALI BANYOSU VAR 


Görkemli çatı katının, en dikkat çekici bölümlerinden biri de hiç şüphesiz bir duvarı tamamen cam olan ve muhteşem manzaraya bakan misafir banyosu. Girenin bir daha çıkmak istemeyeceği bu banyoda yer alan mermer lavabo yine iç mimar Alara Koçibey'in tasarımı. 


Salonda yer alan kanepe, evin dekorasyonu yapılırken alınan ilk mobilyaymış. Komple camdan oluşan duvarın iki yanında La Porte'nin tabloları ve merkezde gizlenmiş ve Özlem Önal'ın satın aldığı DVD ile zaman zaman şömine görüntüsü verdiği televizyon yer alıyor.


Güvenli, rahat ve çok kullanışlıymış


Daha önce Emirgan'da oturan Özlem Önal için, rezidans yaşantısı çok daha güzelmiş. Buradaki dairesini, çok kullanışlı, güvenli ve rahat buluyor. Aslında Anadolu Yakası'nda da müstakil bir evi olan Önal için, bu mekan çok daha keyifliymiş. 


Misafir geldiğinde yardımına koşan otel hizmetlileri, oda servisi ve Süzer Plaza The Residences'ın sunduğu olanaklar, evini kullanışlı kılan unsurlar arasında yer alıyormuş. 


Çok sık seyahat ettiği için, İstanbul'da bulunduğu zamanlarda evde oturmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Özlem Önal; evinde misafir ağırlamak, parti vermek istiyormuş. 


Bugüne kadar; evine ilk taşındığında, Cadılar Bayramı'nda ve Eric Watson geldiğinde olmak üzere sadece üç defa davet verebilmiş.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları