Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alemdağ

Çekmeköy ilçesinin sınırlarında yer alan bir mahalledir. İlk yerleşim yeri olarak çiftliklerden oluşan Alemdağ, son zamanlarda lüks konut projelerinin yer aldığı bir semt oldu.Alemdağ nerede yer alıyor?


Alemdağ; İstanbul Anadolu Yakası’ndadır. Çekmeköy ilçesinin sınırları içinde yer alır. Silüryen ve Devoniyen devirlerine ait kayaçlardan meydana gelen Alemdağ ve çevresi deniz seviyesinden 442 metrelik yükseklikte yer alan tepedir. 


Alemdağ ismi; minare, kubbe gibi yerlerin tepesine konan ay ve yıldızdan alır. Alem ismi buradan gelir, dağ ismi ise yüksek bir tepe olduğu için verilir. Alemdağ’ın batısında ormanlık alan yer alır. Doğusunda askeri bölge ve Çatalçeşme, güneyinde Taşdelen ve Ekşioğlu mahalleleri bulunur. Kuzeyinde ise Reşadiye Köyü ile komşudur. 1.527.419,1 metrekarelik alana sahip olan Alemdağ mahallesinin muhtarı Murat Altun’dur.


Alemdağ’da yerleşim ne zaman başladı?


Alemdağ mahallesinde ilk yerleşim çalışmaları, Danişmentliler tarafından yapılan kale ile oldu. Ormanlık ve çiftlik bölgesi olarak kullanılan Çengelköy’ün gelişimi Atik Valide Sultan Vakfı tarafından oldu. Üsküdar’da, Bahçekapı’da ve sair yerlerde bulunan cami ve imaretlerinin odun ihtiyacını karşılamak üzere Alemdağ’a yerleştirilen insanlar ile ilk yerleşim adımları atıldı. 1845 tarihli kayıtlara göre; Alemdağ Köyü’nün 19 haneye sahip olduğu görülür. Burada yaşayan ailelerin çoğu ya korucu ya baltacı ya da arabacıdır. Bazı kaynaklara göre Alemdağ’ın kuruluşu 300 ya da 500 yıl öncelerine dayanır ve ilk yerleşen halk Ermenilerdir.  Alemdağ bölgesinde Hazine-i Hassa’ya ve Osmanlı Paşalarına ait çiftlikler ilk yapılar arasında yer alır. Bunun gibi yapılan diğer çiftlikler şunlardır: Alemdağ Çiftliği, Ayas Ağa Çiftliği, Sultan Çiftliği, Hekimbaşı Çiftliği, Çavuşbaşı Çiftliği, Cevher Ağa Çiftliği, Kurbağalıdere Çiftliği, Tokat Çiftliği, Baltacı Çiftliği ve Serez muhassılı Ahmet Gümüş Efendi Çiftliği. Uzun yıllar gecekondu mahallesi olan Alemdağ mahallesi, İstanbul’da imara açık arsa-arazi bulmakta zorlanan inşaat firma sahipleri tarafından keşfedildi. Buraya birçok konut projesi yapımı ile ulaşım akslarının da bölgeye yapımı hız kazandı.  


Alemdağ’da ye alan konut projeleri hangileridir?


1. Alemdağ Emlak Konutları

2. Reşadiye Vadi Konakları

3. Greenland

4. Elysium Garden

5. Sultan Reşat Konakları

6. Casa Bella Konutları 

7. Casa Fiore Konutları

8. Casa Grande Konutları

9. Dekon Silva Evleri

10. Fiba Alemdağ


Alemdağ Emlak Konutları’nın özellikleri nedir?

Alemdağ

Alemdağ’da yer alan Emlak Konutları’nın temeli 2010 yılında atılmış olup, 2012 yılında teslim edildi. 146 adet 1+1, 521 adet 2+1, 408 adet 3+1, 98 adet 4+1 daireler ve 19 adet villadan oluşan 1192 konuttan oluşan projede yer alan daire büyüklükleri şöyle: 1+1 ´ler 58 ile 70 metrekare, 2+1 ´ler 78 ile 108 metrekare, 3+1 ´ler 124 ile 155 metrekare, 4+1 ´ler ise 163 ile 193 metrekare arasında değişen büyüklüklerde tasarlandı. 75 bin 600 metrekare alan üzerine inşa edilen projede; 24 saat güvenlik, oyun alanları, açık ve kapalı havuz, fitness salonu, mağazalar, cami ve ilköğretim okulu ve sosyal imkanları bulunuyor. Ayrıca; jeneratör, intercom, uydu sistemi, planlı peyzaj ve otomatik sulama sistemi, dinlenme terasları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları, basketbol, voleybol sahası ve tenis kortu, 1205 araçlık kapalı, 263 adet açık olmak üzere 1468 araçlık otopark, açık misafir otoparkı, kafeterya, çocuk kulübü ve fitness center konut alıcılarına sunulan hizmetler arasında yer alıyor. 2012 yılında teslim edilen projenin 2011 yılı içinde 83 bin ile 293 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.Reşadiye Vadi Konakları’nın özellikleri nedir?


Alemdağ Reşadiye Köyü’nde 12 bin metrekarelik alan üzerine Parlar İnşaat tarafından yapılan Reşadiye Konakları’nda 14 adet müstakil villa bulunuyor. Villalar 6 oda 2 salon şeklinde tasarlanmış olup 350 metrekare alana sahip. Her villanın kendine ait bahçesi ve yüzme havuzu bulunuyor. Faraday kafesi sisteminin kullanıldığı villalarda dış cephe mantolama ve temel bohçalama sistemi kullanıldı. Radye temelli inşa edilen konaklarda ayrıca C-30 hazır beton ve S420a betonarme çeliği kullanıldı. Projede yer alan villalar, 2009 yılında 850 bin TL’den satışa sunuldu.


Greenland Villalarının özellikleri nedir?


Millenium 2000 tarafından Alemdağ’da hayata geçirilen Greenland projesinde 60 daire ve 50 villa yer alıyor. 7 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Greenland projesi, 2+1 ve 4+1 daire seçenekleri şeklinde tasarlandı. Proje kapsamında konut alıcılarına verilen hizmetler şöyle:


-Açık ve kapalı yüzme havuzu

-Spor salonu

-Tenis kortu

-Kameralı güvenlik sistemi

-Yürüyüş parkuru

-Çocuk oyun alanı

-Kafe

-Sosyal tesis


Greenland projesinde yer alan daireler; alarm sistemleri, duşakabin, Fransız balkon, jakuzi, ebeveyn banyosu gibi özelliklerinin dışında ankastre beyaz eşya takımı ile teslim edildi. Ayrıca, kombi, Hilton lavabo, intercom sistem ve ebeveyn giyim odası da daire ve villalarda yer alan özellik arasında yer alıyor. 2009 yılında teslim edilen Greenland projesinde satışlar 180 bin TL ile 550 bin TL arasında değişen fiyatlarla yapıldı.


Elysium Garden projesinin özellikleri nedir?


Alemdağ’da Ofton İnşaat tarafından konumlandırılan Elysium Garden projesi, 258 - 340 metrekare aralığında ki 50 villa ve 153 - 186 metrekare 70 residence daireden oluşuyor. Proje kapsamında açık ve kapalı yüzme havuzları, yürüyüş yolları, orman parkuru, süs havuzları yaşamı keyifli hale getirirken, 24 saat güvenlik, otopark alanı, yangın hidratları, jeneratör, su deposu, dijital yayın platformu, doğal gaz sistemi yer alıyor. Alemdağ’ın merkezine 700 metre, TEM Otoyolu'na 10 dakika uzaklıktaki Elysium Garden projesi, 2008 yılında 420 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 

Alemdağ Caddesi ne zaman kapatılacak?


Radikal Gazetesi'nin 20 Mayıs 2013 tarihinde yayınladığı habere göre; Alemdağ Caddesi 26 Mayıs gecesi, metro çalışmaları için 3 yıl süre ile kapatılacak.  Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosu için "Ümraniye" istasyonu kazı çalışmalarına başlanacak. 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Suiş Caddesi Kesişimi ile Alemdağ Caddesi-Sütçü İmam Caddesi Bağlantısı arasında kalan kesimin trafiğe kapatılacağını açıkladı. 26 Mayıs gecesi kapatılacak mevkii için alternatif yolların kullanılması gerektiği söylendi. 


Alemdağ Caddesi güzergahını kullanarak Çamlıca veya Libadiye Kavşağı istikametine gitmek isteyen araçlar; Alemdağ Caddesi-Suiş Caddesi-Menteşoğlu Caddesi-Alemdağ Yanyol güzergahını kullanarak Libadiye Kavşağına ulaşabilecekler. 


Çengelköy İstikametinden gelip Natoyolu Caddesini (Mehmet Akif Ersoy Caddesi) Kullanarak Tepeüstü İstikametine gitmek isteyen araçlar ise; Alemdağ Yanyol-Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi Güzergahını Kullanarak Tepeüstü istikametine gidebilecekler. 


Metro hattının özellikleri şöyle;


Hat Uzunluğu: 20 kilometre 

İstasyon Sayısı: 16 

İnşaat Süresi: 38 ay (Bu süre yeni bir dünya rekoru anlamına geliyor) 

Metro araçları, Kadıköy-Kartal Metrosundaki gibi makinistsiz kullanılacak.