Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Ağaoğlu

Ali İbrahim Ağaoğlu 3 Mart 1954’de Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Forbes'un yaptığı araştırmaya göre, 2012 Kasım ayı itibari ile 2.1 milyar ABD doları ile Türkiye'de 10.zengin işadamıdır.


 Ali Ağaoğlu

23 EYLÜL 2013 - SON DAKİKA

Ali Ağaoğlu'nun babası Mikdat Ağaoğlu hayatını kaybetti. Gece yarısı evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat eden Mikdat Ağaoğlu 83 yaşındaydı...Ali Ağaoğlu kimdir?Ali Ağaoğlu, müteahhit olan babasının etkisi ile hem okudu hem de inşaat işleri ile ilgilenmeye başladı. 1975 yılında babasının kalp rahatsızlığı yüzünden okulu bırakıp işlerin başına geçen Ali Ağaoğlu, 1981 yılında babası ile yollarını ayırarak Ağaoğlu Şirketler Grubu altında bir firma kurdu.  Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak toplu site üretimi yapan Ali Ağaoğlu, 1990’lı yılların sonlarına doğru “My” konsepti ile markalı konut projeleri üretmeye başladı.  


İş yaşamı dışında özel hayatı, konuşmaları ve firması için yaptırdığı reklam filmleriyle de gündemde oldukça yer kaplayan Ali Ağaoğlu, son olarak Maslak 1453 projesi ile gündemde oldukça fazla yer tuttu.


Ağaoğlu Şirketler Grubu nasıl kuruldu?


Ağaoğlu Şirketler Grubu ilk olarak 1981 yılında Akdeniz İnşaat ile sektöre giriş yaptı. İnşaat, gayrimenkul, enerji ve turizm alanında faaliyet gösteren Ağaoğlu Şirketler Grubu, bugüne kadar 30 binden fazla konut inşaatı tamamladı. 1988 yılından itibaren de turizm sektörüne giriş yapan Ağaoğlu Şirketler Grubu, birçok otel projesine imzasını attı.


Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun projeleri hangileri?


-Maslak 1453 İstanbul


-Ağaoğlu My Home Maslak


-My Towerland Başakşehir


-My World Europe


-My Town Ispartakule


-My Roseville Çekmeköy


-Ağaoğlu My City Bahçelievler


-My World Ataşehir


-Eltes Güneşi


-Eltes Gold Residence


-My Country Çekmeköy


-My Home Çengelköy


-My Town Ümraniye


-My Dream Altunizade


-My Village Samandıra


-My City Ümraniye


-My Office Gold


-My Office 212


-My Office Ataşehir


-My Prestige


Ali Ağaoğlu'nun Laz Rover'ı nereden geldi?


 Ali Ağaoğlu

Trabzonlu iki mobilya ustası tarafından yapılan Laz Rover, yeni sahibi, işadamı Ali Ağaoğlu'na verilmek üzere 26 Şubat 2013 tarihinde İstanbul'a getirildi. Ahşap otomobili Ağaoğlu yurt dışında olduğu için Ağaoğlu Şirketler Grubu yetkilileri teslim aldı. Ali Ağaoğlu'yla satış fiyatını konuşmadıklarını söyleyen Beşköy Beldesi Belediye Başkanı Yahya Narmanlı "Ağa'nın eli tutulmaz" dedi.  Köprübaşı İlçesi Beşköy Beldesi'nde, kaportası ile içinin bazı bölümleri ahşaptan yapılan ve 35 bin liraya mal olan Laz Rover, otomobil koleksiyonuyla da tanınan işadamı Ali Ağaoğlu, tarafından satın alındı.1.5 ton ağırlığında, 105 beygir gücünde, saatte 140 kilometre hıza ulaşan ahşap otomobil, Ağaoğlu'na teslim edilmek üzere çekici üzerinde Trabzon'dan İstanbul'a getirildi. Land Rover'den esinlendiği için Laz Rover adı verilen otomobil, mobilya ustası Mustafa Kaya ve Beşköy Belediye Başkanı Yahya Narmanlı tarafından, işadamı yurt dışında olduğu için Ağaoğlu Şirketler Grubu yetkililerine teslim edildi.


Ali Ağaoğlu hangi arabasını İTÜ’ye bağışlamıştı? 


Ali Ağaoğlu, elektrikli araçlar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 2010 yılının Temmuz ayında Türkiye’ye getirttiği ilk elektrikli otomobil Tesla Roadster’ı 4 Nisan 2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makina Fakültesi’ne bağışladı. İTÜ’de düzenlenen törenle Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin’e teslim edilen araç fakültenin elektrikli araç araştırmalarında kullanılacak.  


Ağaoğlu’nun garajında hangi otomobiller var, değerleri nedir? 


Rolls Royce Phantom Cabrio: 3 milyon TL


Bentley Continental GTC: 792 bin TL


Bentley Continental GT: 772 bin TL


Bentley Continental: 594 bin TL


Ferrari California: 712 bin TL


Maserati Quattroporte GTS: 515 bin TL


Tesla Roadster: 475 bin TL


Lamborghini Gallardo Superleggera: 752 bin TL


Mercedes S500: 535 bin TL


2 Mercedes CL 600: 792 bin TL


2 Range Rover: 792 bin TL


Porsche Cayenne: 396 bin TL


TOPLAM: 10 milyon 127 bin TL


Ali Ağaoğlu’nun 2013 yılı planları neler? 


2012'yi 2 bin 924 bağımsız bölüm satarak 1.6 milyar TL ciro ile kapatan Ağaoğlu Şirketler Grubu, bu rakamın çok değil iki yıl içinde 2 milyar doları aşmasını bekliyor. Ağaoğlu’nun haftalık ekonomi dergisi Ekonomist’e 2013 yılının Ocak ayında yaptığı açıklamaları şöyle:

Yatırım Planı

İnşaat, turizm ve enerji sektöründe faaliyet gösteren grubumuzun, sadece ‘Maslak Projesi’ ve Finans Merkezi inşası ile yatırımları 2 milyar doları aşıyor. Devreye yeni girecek projeleri de düşünürseniz 2013 yılında yatırım bütçemiz 4 milyar doları bulacaktır. Fakat daha uzun hedefli bir tablo çizmem gerekirse 2016 yılına kadar ciddi bir sıçrama olacağını düşünüyoruz. 2016 yılına kadar inşaata 9 milyar lira, turizme 700 milyon lira ve enerjiye 2.5 milyar lira yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu sürece kadar sadece inşaattan 22 milyar liralık ciro hedefliyoruz. Bugünden sonra hiç ihale almasak ve yeni araziler almasak bile elimizdeki arsa portföyüyle bu gelire ulaşacağımızı öngörüyoruz.


Yaratılacak istihdam


Aralık itibariyle grubumuz 9 bin 800 kişiye iş imkanı sağladı. Ben yeni projelerle birlikte yaratacağımız istihdamın 2013 yılında en az 12-13 bini bulacağını düşünüyorum.


Avrupa krizi


Avrupa’da yaşanan kriz bir yana asıl beklediğimiz Körfez sermayesi çok önemli. Mütekabiliyet yasasının çıktığı mayıs ayından bu yana biz 350 milyon dolarlık bir satış yaptık. 2 yıl içinde 1 milyar doların üzerinde bir kaynağı Türkiye’ye getireceğimizi düşünüyorum. Bu da Avrupa'dan ziyade Körfez ülkelerinden gelecektir.


Halka arz


Bu konu da gündemimizde. Belki gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak halka arz olabilir. Bu konuda hazırlığımızı yapıyoruz.


Yabancı ortaklık


Özellikle Bodrum'daki arazimizde neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. Bu noktada da görüşmelerimiz oldu ve ortaklık teklifi aldık. Partnerimizi belirlersek Bodrum’da çok güzel işler yapacağız.