Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Ağaoğlu'ndan müteahhitlere uyarı!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, sektörün durumu ve müteahhitler için duyduğu endişelerini anlattı..


Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, müteahhitler için endişelerini anlattı.Gazete Habertürk Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas'a sektör ile ilgili görüşlerini aktaran Ağaoğlu, geçen yıl yaşanan bir iflas olayını hatırlattı.


 

Ağaoğlu, inşaat maliyetlerinin arttığını, konut fiyatlarının düştüğünü söyledi. Konutta balonun olmadığını söyleyen Ağaoğlu, çok yüksek fiyatlarla arsa alan müteahhitlerin sıkıntı yaşadığını belirtti.


 

Ağoğlu, geçtiğimiz yıl teslim etmesi gereken binlerce dairesi varken iflas ertelemeye giden Fi Yapı'yı hatırlatarak şu açıklamalarda bulundu:


 

"Şahsi endişem birkaç Fi Yapı hadisesinin ortaya çıkmasıdır. Ekonomik olmayan hiçbir şeyin yaşama şansı yok. Çarklar dönecekse, kimi parmak kesecek, kimi kol kesecek. Biz Çekmeköy’de ‘Arsa bizden’ diyerek, kol kestik. ""ASIL SORUN KONUTA ERİŞİM"


Asıl meselenin insanların konuta erişme sıkıntısı olduğunu açıklayan Ağaoğlu, "Gelirleri ona göre değil. Ne bu arsa fiyatlarıyla ne de inşaat maliyetlerindeki artışla vatandaşın ihtiyacının karşılanması mümkün değil. Yatırım amacıyla alanlarda da ciddi bir durgunlaşma var. Çünkü yatırım amacıyla aldığınızda eskiden hem evin değeri artıyordu, hem de kiraya verdiğinizde tatmin ediciydi. Şimdi kiraların yatırımı geri döndürme süresi çok uzadı. Hele kira gelirlerini bugün mevduat geliri ile bir kıyaslayın. Banka mevduat faizinin çok gerisinde." dedi.


 

"BİZDE STOK ÇOK"


Ağaoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti; "Çekmeköy’de çok başarılıyız. Neden? Çünkü insanlara kazandırıyoruz. Arsa fiyatına ev satıyoruz. Nasıl? Çünkü 21 yıl önce aldım oranın arsasını. Taa, 1996’da... İşin esprisi o. Yoksa bugün böyle bir arsanın metrekare fiyatı en az 2 bin dolar. Kaldı ki, bugün bölgede böyle bir arsa bulmak da mümkün değil. Bugün kıymetli olan likit. Servet transferi gerekiyordu, likide ulaşmak için. Gerekeni yaptık. Allah’tan bizde arsa stoku çok."


 

Ankara'da Panora isimli yeni projesine başlayan Ağaoğlu bu proje şu açıklamalarda bulundu: "İstanbul dışında proje düşünmeye başlamıştık zaten. Ama malum nedenlerle ötelemiştik. Denk düştü, Ankara’da bir kooperatif bize geldi. Epey de ısrarcı oldular. Biz de sonuçta kırmadık. İstanbul dışında projelere Başkent ile başladık" dedi.


 

Ali Ağaoğlu, “Bu projede evler rahat olacak. Anadolu kültürünü ön plana alarak hareket ediyoruz. Mesela bizim kültürümüzde misafir odası vardır. Buna uygun proje geliştiriyoruz. En küçük daire üç artı bir olacak'' diye açıkladı.


 

Toplam 300 bin metrekareye inşa edilecek olan Panora’da konutlar ortalama 250-300 metrekare büyüklüğünde olacak. Projenin toplam bedelinin 2 milyar 200 milyon lira civarında olması planlanıyor.


 

"HARVARD İLE TEMAS"

Ağaoğlu, Bodrum’da 12 bin dönümlük ‘Avrupa’nın en büyük turizm şehri’ projesine başladı.Ağaoğlu, “Öyle sezonluk değil, 12 ay yaşayacak. Silikon Vadisi de işin içinde. Çünkü teknopark da var projede. Oteller, hatta üniversite içeriyor. Harvard Üniversitesi ile temasa geçtik. Ofisini açmasını bekliyoruz. Bodrum’da çalışmak isteyen girişimci ve profesyonel bizi tercih edecek”diye vurguladı.

 

"KENTSEL DÖNÜŞÜM YÜRÜMÜYOR"

Ağaoğlu konuşmasında kentsel dönüşüm ile ilgili açıklamalarda da bulundu; Ağaoğlu “Kentsel dönüşüm meselesi olması gerektiği gibi gitmiyor. Fikirtepe’yi yapanlar ciddi sıkıntıda. Vatandaş bu dönüşüm meselesini yanlış algıladı. Elime bir fırsat geçti diye bakıyor. Olmadık isteklerde bulunuyor. Ya da tamamen duygusal olarak bakanlar da var olaya. ‘Ben bu eve gelin geldim, buradan ancak cenazem çıkar’ denildiğinde ne yapacaksınız? Aslında yasa belli. Dörtte üç tamamlandığında dönüşüme girebiliyorsunuz. Ama uygulama noktasında kimse sorumluluk almak istemiyor. ‘Kendiniz halledin. Bizi vatandaşla karşı karşıya getirmeyin’ deniyor. O zaman da işler gerektiği gibi yürümüyor. Kanun çıkarmak tamam da, sahada işler hale getiremediğinizde nasıl işe yarasın. Zaten sonuç da ortada” dedi.