Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Bostancı İnşaat – Bursa

Bursa’da 1984 yılında kurulan inşaat firmasıdır. Ali Bostancı İnşaat, çoğunlukla Osmangazi (Hamitler) olmak üzere Nilüfer, Mudanya ve Yıldırım'da konut projeleri üretti.Ali Bostancı İnşaat – BursaAli Bostancı İnşaat’ın tarihçesi nedir? 


1984 yılında Ali Bostancı tarafından kurulan Ali Bostancı İnşaat, 30 yılı aşkın süredir pek çok ayrıcalıklı konut projesini hayata geçirmiştir ve yılda 1.000 konut inşa eden bir şirket haline gelmiştir. Bugüne kadar 7.000 konutu tamamlayıp teslim ederek, 7.000 ailenin ev sahibi olma mutluluğuna ortak olmuştur.


2012 yılında Bursa’da kurumlar vergisi sıralamasında 11. olarak, sadece ürettiği konutlarla değil ödediği vergi ile de Türkiye ve Bursa ekonomisine önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur.


Estetik, konfor, dayanıklılık ve güven ilkeleriyle konut üreten Ali Bostancı İnşaat, 7’den 70’e her yaş grubununihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak projeler sunmaktadır. Yeşil alan, yüzme havuzu, çocuk parkı, otopark,açık ve kapalı spor alanları, sosyal tesis, dinlenme alanlarına tüm projelerinde yer verilmektedir.

Çalışma prensipleri, sahip olduğu makina ve teknik personeli sayesinde zamanında, uygun fiyata ve uygun ödeme koşullarıyla konut teslim eden Ali Bostancı İnşaat, bu özellikleri ile Bursa’da “konut” denilince ilk akla gelen ve tercih edilen bir firmadır. 


Kurumsal bir yönetim anlayışıyla hareket eden Ali Bostancı İnşaat, bünyesindeki 550 direkt personelin dışında dolaylı çalışanlarla birlikte yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. 


Ali Bostancı’nın iş dünyasındaki yolculuğuna ışık tutan “çırağı olmadığınız işin patronu olamazsınız” özdeyişini ilke olarak benimseyen çalışan kadrosu, mükemmel bir ekip ruhuyla her gün yeni başarılara imza atmaktadır. Makina parkı ve yetişmiş teknik kadrosu ile sadece Bursa’da değil, Türkiye genelinde ilk sıralarda yer alan Ali Bostancı İnşaat’ın en önemli farklılığı, inşaat sektöründe kullanılan tüm makina ve techizatı demirbaş olarak bünyesinde bulundurmasıdır. Ayrıca Bursa’da fore kazık makinasına sahip tek kuruluş olup, tüm binalarında 12 metre derinliğe kadar fore kazık sistemini uygulayarak depreme dayanıklı konutlar üretmektedir.Ali Bostancı İnşaat, hangi sendikalarla işbirliği yaptı?


Ali Bostancı İnşaat, Türkiye'de ilk olarak gerçekleştirilen, Türk Büro-Sen ve Türk Eğitim-Sen işbirliği ile TOKİ tarzında konut projelerine imza attı. Fiyat aralığı TOKİ aralıklarında olup konutları kalitesi lüks dairelere eşit oluşuyla dikkat çeken Ali Bostancı İnşaat, toplu konutlarda daire içinde yapılacakları müşterilerinin isteğine bırakıyor.Ali Bostancı İnşaat, Bursa’nın neresinde lüks, neresinde ekonomik konutlar üretti?


Ali Bostancı İnşaat’ın hem ekonomik hem de lüks konut projeleri bulunmaktadır. Esentepe, Ataevler, Ertuğrulkent, Özlüce ve Mudanya'da lüks; Yunuseli, Hamitler, Yıldırım ve İhsaniye'de ekonomik konutları vardır. Ali Bostancı İnşaat, hangi bölgelerde konut projesi hazırlamakta?


Firma, Ataevler, Özlüce, Ertuğrul Kent, Alaattin Bey, Mudanya, Hamitler ve Yıldırım mevkilerinde daire projeleri hazırlamaktadır.Ali Bostancı İnşaat’ın satışı biten projeleri hangileri? 


Hamitler: Türk Büro - Sen (1. Etap, 1. Etap Ek, 2. Etap ve 3. Etap), Bostancıkent (4., 5., 5 - Ek, 6., 78910, 10 Ek, 11, 11 Ek, 12,13,14, 15 -1, 16, 17, 17 - A2 - A3, 18. Etaplar), Bostancıkent Zambak, Bostancıkent Orkide, Bostancıkent (Fulya), Bostancıkent Bosek Evleri, Bostancıkent (Kardelen Apt.) ve Bostancıkent Gül Apartmanı. 

  

Yunuseli: Bostancıkent Eğitim Konutları 1-2-3, Türk Eğitim-Sen 1. Etap, A.Bostancı Yunuseli Evleri, Özlüce Ertuğrulkent, A. Bostancı Ertuğrul, E. Bostancı Evleri, Bostancı Park Alaaddinbey ve A. Bostancı Azra Sitesi…


Mudanya: Mudanya Bostancı Park.


Ataevler: A.Bostancı Ecrin Apartmanı.


İhsaniye: A.Bostancı Evleri Esentepe ve İhsaniye Gül Evleri.


Yıldırım: Zümrüt, Yıldırım (1), (3)Ali Bostancı İnşaat’ın devam eden projeleri hangileridir?Hamitler: Bostancı Elmas Apartmanı, Bostancı Elif Apartmanı, Bostancı Lale Apartmanı, Bostancı Barış Apartmanı, Bostancı Menekşe Apartmanı ve Bostancıkent 21., 22. Etap Yakut Sitesi, 23., 24., 25. ve 27. Etaplar) 


Yıldırım: Bursa Reel Evleri


Mudanya: Bostancı Falez Evleri Ali Bostancı İnşaat Genel Müdürü Sedat Kızılcıklı, 2012’yi ve sektörü nasıl değerlendirdi? 


Para Dergisi'nin şirketin Genel Müdürü Sedat Kızılcıklı ile 18 Mart 2013 tarihli röportajı şöyle;


Ali Bostancı inşaat olarak yine başarı ve büyüme ile geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 28 yıldır sektörümüzde önümüze koyduğumuz her hedefi başarı ile yerine getirdik. Hedeflerimizi, verdiğimiz bir söz olarak gördük. 28 yıllık geleneğimizi bozmadık ve 2012'yi de sözlerimizi tutarak ve binlerce insanımızı ev sahibi yaparak bitirdik. Ali Bostancı İnşaat olarak başarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve 2013 yılının sağlık mutluluk getirmesini temenni ediyoruz.


Sedat Bey, 2012 yılının sonuna geldik. 2012 yılı Ali bostancı inşaat için nasıl geçti?


Ali Bostancı İnşaat olarak bir yılı daha hedeflerimizi tamamlayarak bitirmekten mutluluk duymaktayız. Bizler ulusal ve uluslararası gelişmelere bakarak kendini yenileyen ve önüne hedefler koyan bir şirketiz. 2012 ile ilgili planlarımızı hazırlarken de yine olması muhtemel tüm olasılıkları göz önünde bulundurduk. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymak başarıda çok önemli. Bizim için ortaya koyduğumuz her hedef tutulması gereken bir söz gibidir. Bu doğrultuda da 2012 için önümüze koyduğumuz her hedefi dolayısı ile verdiğimiz her sözü yerine getirdik. Bu yıl ev sahibi olma hayali kuran binlerce vatandaşımızın bu hayallerini gerçekleştirmesine katkı sağladık.

Bugün biz hedeflerimizi gerçekleştirdik diye konuşabiliyorsak, bunda bizim azimle çalışmamızın yanında katkısı olan birçok etken var. Başarımızda, son 12 yıldır Türkiye cumhuriyetini yöneten siyasi iradenin, 2012 yılında gösterdiği performans ve tüm kriz söylentilerine rağmen sağladığı güven ve istikrar ortamının katkısı çok büyük. Bunu Adalet ve Kalkınma Partisi?nde daha önce iki dönem milletvekili olarak görev yapmış bir kişi olarak söylemiyorum, sizin de dikkatinizi çekecektir, bu irade ekonomide önüne koyduğu hedefleri gerçekleştiren ve ekonomiyi istediği gibi yönlendiren bir hükümet. Siz işinizi istediğiniz kadar iyi yapın ama ülke olarak durumunuz iyi değil ise emin olun ki şirket olarak sizin de başarılı bir performans sergilemeniz mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte, Ali Bostancı İnşaat'ın attığı her adımın, koyduğu her hedefin merkezinde olan müşterilerimizin bize duyduğu güvenin ve gösterdiği teveccühün, yine şirketimizin başarısında çok büyük bir katkısı var. Onların bize duyduğu inanç şirketimizin attığı her adımda itici kuvvet oldu. Ben tüm müşterilerimize bizlere verdikleri destek, duydukları güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Bizler onların teveccühlerine layık olmak için bu yıl da canla başla çalıştık ve onları söz verdiğimiz yaşam alanlarına kavuşturduk.

Ayrıca Ali Bostancı İnşaat 550 kişilik koca bir aile. Biz tüm çalışanlarımız ile büyük bir aileyiz. Bu ailenin her bir ferdi olarak gecesini gündüzüne katan tüm çalışan kadromuza da teşekkürü bir borç biliyorum.Sedat Bey 2013 ile ilgili beklenti ve temenniler neler acaba?


Konuşmamın devamı yine siyasete dayanacak ama bazı şeylerin de konuşulmasında yarar var. Bütün özel sektör kurumları yatırım yaparken ülkenin siyasi ve ekonomik durumunu göz önünde bulundurur. Ona göre hedef koyar ve eylem planı hazırlar. Biz 2013 yılının daha da iyi geçeceğine inanıyoruz. Çünkü bu ülkeyi yönetenlere güveniyoruz. Onların koydukları hedeflere ulaşabileceklerine inanıyoruz. 2013 ün iyi geçeceği düşüncesi sadece bir temenniden ibaret değil, 2012'nin son çeyreğinden itibaren çok ciddi bir hareketlilik söz konusu. Bu hareketliliğin katlanarak devam edeceğini öngörüyoruz. 

Buradaki son paragrafı en alta aldım. Sanki daha uygun olacak gibi.Sedat Bey Ali Bostancı İnşaat hakkında bilgi alabilir miyiz?


Ali Bostancı İnşaat 1984 yılından bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluş. Kurulduğu günden itibaren 7000 in üzerinde konuta imza atmış ve her yıl da 1000 ile 1500 arasında konut üreten bir şirket. Biz TOKİ misyonunda hareket eden bir kurumuz. Uygun fiyata insanlara yaşam alanları sunuyoruz. Özel sektörün TOKİ si diyen var bizim şirketimize. Lüks ve konforlu yaşam alanlarını uygun fiyat ve uygun ödeme seçenekleri ile halkımıza sunuyoruz. Sedat Bey Ali Bostancı İnşaat'ın makine parkı sektöründe hep konuşuluyor. Makine parkınızdan bahseder misiniz?


Şirket olarak inşaat sektöründen kazandıklarımızı yine sektörümüzde yatırıma dönüştürüyoruz. Bu gün Ali Bostancı İnşaat makine parkı ile örnek alınan bir kurum. Bursa'da fore kazık makinesine sahip tek özel sektör inşaat şirketiyiz ki bu yatırım çok ciddi bir yatırım olup, konut üreten çoğu şirkette bu makineye rastlamanız mümkün değil. Ali Bostancı İnşaat olarak hafriyattan tutun, inşaatın her evresinde kullanılan tüm makine ve ekipman şirketimizde yer almaktadır. İnşaat sektöründe sadece konut yapan ve satan bir kurum değiliz, beton santralimiz ve aynı zamanda inşaat malzemesi satışı gerçekleştirdiğimiz şirketlerimiz de gurubumuz bünyesinde yer almaktadır. Taşeronlarımız ile birlikte bine yakın insan, şirketimizin projeleri içerisinde çalışmaktadır.Uygun fiyatlarla konut satışı yapıyorsunuz ama Bursa'da vergi konusunda da öncü kurumlar arasındasınız? Bu nasıl oluyor ki?


Ali Bostancı İnşaat çok şeffaf bir yönetim anlayışı ile faaliyetlerini sürdüren bir şirket. Bizim sistemimizde herkes kazanıyor. Biz kazanıyoruz, halkımız kazanıyor, devletimiz kazanıyor. Kanunlar neyi gerektiriyor ise biz o doğrultuda işlemlerimizi sürdürüyoruz. Bir kurumun veya bir işadamının bence milletine ve vatanına borcudur vergi ödemek. Biz bu konuda hiçbir zaman taviz vermedik.

2011 yılında, 2010 yılı gelirleri ile ilgili olarak şirketimiz Bursa gibi sanayi devlerinin faaliyet gösterdiği bir yerde gelirler vergisinde 32. Sırada yer almıştı. 2012 yılında ise 2011 gelirleri ile de şirketimiz Bursa?da 19. Sırada yer aldı. Bu bizim çalışma azmimizi, kararlılığımızı, gururumuzu ve mutluluğumuzu arttıran bir konu.Devam eden projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?


Bu yıl içerisinde yapımını sürdürdüğümüz ve yılsonunda teslimini gerçekleştireceğimiz 1500 konut var. Çoğu bitme aşamasına geldi. Bursa Yıldırım millet mahallesinde, bölgenin en büyük projesini yapıyoruz. Bursa Reel Evler ismini verdiğimiz 740 konutun yer aldığı proje, 29 konut ve 1 blok da alış veriş merkezi olmak üzere toplam 30 bloktan oluşuyor. Bursa Reel Evler projemiz toplam 52 dönüm alanda kuruluyor. Bu alanın 37 dönümünü peyzaja ve yeşil alana ayırdık. İçinde yüzme havuzu, basketbol, voleybol gibi spor alanları, kafeteryalar, alış veriş merkezi gibi birçok sosyal ve sportif aktivite alanları yer alıyor. Projemizde daire sahibi olan herkes boş zamanlarını değerlendirebilecekleri her türlü alana sahip olmuş olacaklar. Bursa Reel Evlerin ilk etabı olan 350 konutu bu yılsonuna kadar teslim ediyoruz. Geri kalan ikinci etabı ise en geç 2014 mart ayında bitirmiş olacağız. Bu projemizin yanında yine Bursa’nın Nilüfer ilçesi başta olmak üzere çeşitli bölgelerde projelerimiz devam ediyor.Ali Bostancı İnşaat iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


Ali Bostancı Merkez


Adres: İhsaniye Mah. İzmir Yolu No:110 Nilüfer / BURSA 

Tel: +90 224 245 74 75

+90 224 245 60 34

Faks: +90 224 249 18 78

E-Posta: iletisim@bostancigrup.com


Satış ve Pazarlama

Tel: +90 553 692 37 26

Web: www.bostancigrup.comÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016