Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Ergin kimdir?

Halen kurucu ortak olduğu ”AYAZ ERGIN Tasarım Ofisi”nde faaliyetlerini sürdüren Mimar Ali Ergin kimdir?


Ali Ergin, 1980 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini TED  Ankara Koleji’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünü başarıyla bitirdi.


Eylül 2004’te burs alarak İtalya, Milano’da bulunan Domus Academy’de yüksek lisans (Master) eğitimini dereceyle tamamladı. Milano’da tasarımcı Piero Lissoni’nin ofisinde, ‘Turks and Caicos’ adalar grubunun bir parçası olan ‘Dellis Cay’ adasında, “Dellis Cay Resort Hotel” projesinde tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca Fnac, Camper, Natuzzi, Mediamarkt gibi büyük firmalara tasarımlar yaptı.


Piero Lissoni, Fabrizio Lepore gibi tasarımcılarla projeler yaptıktan sonra Türkiye’ye dönen Ali Ergin, çeşitli tasarım bürolarıyla ortak projeler yaptı. 


Doktora programını sürdürmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi “İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı” bölümünde aynı zamanda Öğretim Görevlisi olarak da çalışmaktadır. 


CHP Genel Merkezi, ODTÜ Kıbrıs Kampüsü içerisinde çeşitli eğitim yapıları projelerinde iç mimar olarak çalışmalarını tamamlayan Ali Ergin, halen kurucu ortak olduğu ”AYAZ ERGIN Tasarım Ofisi”nde faaliyetlerini sürdürmektedir.