Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Hakkan kimdir?

Ankara Mimarlar Odası Şube Başkanı’dır. Ali Hakkan, Mimarlar Odası’nın ODTÜ ve Atatürk Orman Çiftliği arazileri gündeminde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le sık sık karşı karşıya gelen isimdir. Mimar Ali Hakkan, Manisa’nın Salihli ilçesinde doğmuştur.Ali Hakkan kimdir?
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali HakkanAli Hakkan ne zaman Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı oldu? TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 42. Olağan Genel Kurulu 24-25 26 Şubat 2012 tarihinde yapıldı ve Ali Hakkan’ın aday olduğu Demokrasi İçin Mimarlar Platformu Grubu yapılan seçimleri kazandı.


Ali Hakkan, 01 Mart 2012 tarihindenden itibaren 2012-2014 yıllarını kapsayan 42. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya başladı.Ali Hakkan ne zaman, nerede doğdu? Ali Hakkan,  1959’da Manisa’nın Salihli ilçesinde dünyaya geldi. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi'nden 1983 yılında mezun oldu. Ali Hakan, iş hayatına ne zaman atıldı?Mimar Ali Hakkan, 1984 yılından bu yana serbest mimarlık faaliyetini sürdürmekte olup Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Yarı Zamanlı Öğretim Elemanı olarak görev yapmaktadır. Hakkan, 14566 sicil numarası ile Ankara Şubesi Üyesi’dir.Mimarlar  Odası bünyesinde hangi görevlerde bulundu?1996 -1998 yıllarında Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi


2006 - 2008    39. Dönem  Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi.


2008 - 2009    40. Dönem  Ankara Şubesi Yönetim Kurulu 2. Başkanı


2009 - 2010    40. Dönem  Ankara Şubesi Yönetim  Kurulu Sekreter Üyesi


Genel Merkez Örgütlenme Komisyonu Üyeliği


MEK Mesleğe Kabul Kurulu üyeliği


Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi  Komite Üyeliği ( 21 Nisan 2011 ‘e kadar)


Yarışmalar Komitesi Üyeliği (21 Nisan 2011 e kadar)


Haksız Rekabet Çalışma Grubu Üyesi


Enerji Komitesi Üyeliği  görevlerinde  çalışmalar yürüttü.

 

Halen TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde  Örgütlenme Komisyonu üyesi olarak İşyeri Temsilciliği ve Semt Temsilciliği Örgütlenmesinin yaygınlaşmasında,  Çevresel Etki Değerlendirme Komisyonu, Sürekli Mesleki Gelişim Komisyonu, Kültür MBÇK çalışmaları ile SOBE Gazetesi Yayın Kurulunda çalışmalar yürütmektedir.Ali Hakkan hangi haberlere konu oldu?AOÇ'de 4 imzayla sit derecesi düşürüldü! (Ankara Başkent, 20 Eylül 2013)


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, düzenlediği olağan basın toplantısında Atatürk Orman Çiftliği'ni gündeme aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, şunları söyledi: "Devlet mezarlığının bulunduğu alandaki protokol girişinin Başbakan'ın talimatıyla değiştirilmesine ilişkin bir plan var. Protokol yolu bu plan çerçevesinde şu anda iptal edilmiş. Protokol yolu ile alana doğrudan ulaşırken, labirent gibi yollarla ulaşım öngörülüyor. Alanın değeri yok ediliyor, bu yola ilişkin hukuki süreci devam ettireceğiz.


Başbakanlık hizmet binasının yakınındaki Marmara Oteli'nin de bulunduğu alanın SİT derecesi düşürüldü. Başbakanlık hizmet binası ile paralel Başbakanlık konutu yapılabileceği endişesini taşıyoruz.

Böyle önemli bir kararın dört kişinin imzası ile alınması manidar.

Dokuz koruma kurulu üyesinden, dördünün imzası ile SİT derecesi düşürülüyor. Koruma kurulunun kararını tehlikeli buluyoruz.


Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ise, AOÇ'de atılan adımların ideolojik olduğunu vurguladı.


Candan, sözlerine şöyle devam etti: " Başbakanlık hizmet binasının etrafının kırk metrelik yollarla çevrileceğini ve güvenlik koridoru oluşturulacağını söylemiştik. Bu şimdi gerçek oldu. Bu yollara ilişkin koruma amaçlı nazım imar planı krokisinde, 'Ak-Saray'n etrafı kırk metrelik yollarla çevrilmiştir.


Başbakanlık hizmet binasının karşısına gelen Devlet mezarlığı protokol yolu, tören alanının ana girişidir. Bu planla tören alanı girişi kapatılmaktadır. Cumhuriyet döneminde şehit düşenlere, tarihsel ve doğal sit alanlarına tahammülsüzlüğün göstergesi olarak süreç ortada durmaktadır. Yine AOÇ ile ilgili TOKİ'nin açıklaması var. TOKİ bir dönem AOÇ arazisi olan alanı ABD Büyükelçiliği'ne devrettiğine dair açıklama yaptı. Biz bu mücadeleyi uluslararası düzeye taşıyacağız. Emperyalizm mücadelesi veren bir liderin adını taşıyan bir alanın ABD Büyükelçiliği'ne devrinin ne anlama geldiğini biliyoruz. Uyardık anlamadılar, mücadeleyi uluslararası alana taşıyacağız. Bunun siyasi sorumluluğu sadece meslek odası olarak bizde değil muhalefet partilerindedir. Bu nedenle, CHP, BDP ve MHP genel başkanlarından Atatürk Orman Çiftliği sürecini paylaşmak ve yapılması gerekenlerle ilgili randevu talep ettik. Mücadelemiz devam ediyor." Mimarlar Gökçek’in Güvenpark projesini eleştirdi (Hürriyet Gazetesi, 21 Eylül 2013)


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, Güvenpark’a yer altı otoparkı için proje çizdirdiğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, 1998 yılındaki projeyi hatırlatarak “Kendisinden haberi yok” sözleriyle tepki gösterdi.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Güvenpark projesini eleştirdi. Hakkan, “Güvenpark kent merkezinde önemli bir yeşil alandır. Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmeden sonra, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası ile yürüttüğümüz Saraçoğlu Mahallesi’nin kente kazandırılması projesi ile Güvenpark birlikte değerlendiriliyor. Bu konuda katılımcılıktan nasibini bir kez bile almamış Melih Gökçek muhatabımız değildir. Kendisini gündeme getirmeye çalışıyor” dedi. Hakkan, şöyle devam etti:


1998’İ HATIRLASIN


“Melih Gökçek 1998 yılında Dünya Bankası Hibesi ile Ankara Ulaşım ve Trafik İyileştirme etütleri yaptırdı. Bu etütlerde, otoparkların yeri belli, projede Güvenpark’ta dahil kent merkezi kırmızı bölge ilan edilmiş durumda, projeye göre otoparklar kent çeperlerinde kurgulanmış. Kendisinden ve kendi yaptırdıklarından haberi olmayan bir belediye başkanı ile yönetiliyoruz. Başkent bunu hak etmiyor. Güvenpark’ın altını otopark yapma hikayesi eski ve bitmiş bir hikayedir. Ankara halkını çok düşünüyorsa, çeperlerde yapılacak otoparklardan kent merkezine metro ulaşımını ücretsiz yapsın, metro ağını genişletsin.”


Mimarlar: ODTÜ’den açıklama bekliyoruz (Hürriyet Gazetesi, 04 Eylül 2013)


Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ ile anlaştıklarını ve 4 kilometrelik yeni yol için çalışmalara başladıklarını açıklamasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Eğer ODTÜ kampüsün içinden, açıktan geçen bir yola izin verdiyse bunu anlamak mümkün değil. ODTÜ’den açıklama bekliyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent gündemine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu ile bağlayacak olan ‘yeni yol’ çalışmalarını eleştirdi. 


Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, “ODTÜ, Büyükşehir Belediyesi ile bir anlaşma yaptığını açıklamadı. Eğer ODTÜ kampüsün içinden, açıktan geçen bir yola izin verdiyse bunu anlamak mümkün değil. ODTÜ’den açıklama bekliyoruz” dedi. Hakkan şöyle devam etti:


KENT DOKUSU VAR


“Yolun alttan mı yoksa üstten mi geçeceğine yönelik tartışmalar söz konusu. Yolun Konya Yolu’na nasıl bağlanacağı da bilinmiyor. O arsada ciddi ölçüde yapılanma ve kent dokusu var. ODTÜ’den sonra bağlanacağı yollar da çok yetersiz. O yoldan geçmek mümkün değil.


DESTEĞE HAZIRIZ


Büyükşehir Belediyesi plansız projeleriyle ve gündelik düşünceleriyle kenti yok ediyor. Bunlara Gökkuşağı ve Samanyolu projelerini de ekleyebiliriz. Projelerin hepsi bütün olarak yapılmalı. Üniversitelerle ve meslek odalarıyla ana ulaşım planını yapmalı. Bu konuda her türlü yardımı ve desteği yapmaya da hazırız.”Ali Hakkan ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi iletişim bilgileri nelerdir? Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara 


Telefon : 0 312 4178665 


Faks : 0 312 4171804 


GSM Santral : 0 533 4777967


E-posta : info@mimarlarodasiankara.org


Web Adresi: www.mimarlarodasiankara.org
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016