Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Kılıç kimdir?

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç kimdir? Ali Kılıç, bugüne kadar hangi işlerde bulundu?


1964 yılında Tunceli Pülümür’de doğdum. Lise yıllarını siyasal fırtınalar içinde geçirdim. 1980’de yurtdışına çıktım.


Almanya’da bir yandan eğitimini tamamladım, bir yandan da dünya görüşü ve hayat felsefesiyle örtüşen bir meslek olan gazeteciliğe başladım. Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Münih Temsilciği yaptım.


Yurttaşlarımızın sorunlarını içinde bulunduğumuz topluma duyurarak inancı, kimliği, cinsiyeti, görüşü, ne olursa olsun ezilen, sömürülen kitlelerin acılarına ortak olmaya ve sorunlarını çözme doğrultusunda katkı sağlamaya çalıştım. Bu süreçte, insanlığa en büyük acıları yaşatan savaş gerçeğiyle genç yaşta karşılaştım. Romanya, Afganistan ve Yugoslavya’daki savaşları gazeteci olarak yakından takip ettim. 

 

Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olarak kabul edilen Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda Genel Başkanlık görevini devraldığında, henüz 30 yaşındaydım. Daha sonra da Türk–Alman Dostluk Federasyonu Kurucu Genel Başkanı olarak, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı toplumsal mücadeleyi örgütlü olarak yükselttim

 

Avrupa’daki sosyalist ve sosyal demokrat düşüncenin unutulmaz liderlerinden Federal Almanya Eski Başbakanı Willy Brandt’ın Genel Başkanlığı döneminde Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin Gençlik Kolları’nda başlayan siyasal yaşamımı, “Ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” ilkesinin ülkesinde egemen olması için Türkiye’ye taşıdım. Cumhuriyet Halk Partisi’nde 1. Bölge Milletvekili Adayı, Parti Meclisi Üyesi, Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yaptım ve Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevini sürdürdüm.


2014 yerel seçimlerinde Maltepe Belediye Başkanı seçildim. Göreve gelir gelmez insan odaklı sosyal demokrat belediyeciliği hayata geçirecek bir kadro ile halkın taleplerini çözen, toplumsal sorunlara duyarlı, halktan kopuk değil, halk için hizmet anlayışını benimseyen bir anlayışla ekiplerimle beraber Maltepe’yi yönetmeye başladım. "Dayatan değil danışan belediyecilik" ile "Daima sevgi kazanacak" bakış açısı ve 7 gün 24 saat halkla iç içe olan bir yönetim anlayışıyla 2 yılı aşan çalışmalarımız kapsamında, seçim bildirgemizde belirlediğimiz 19 sorununun çözümüne odaklandık. Bu anlamda ilk olarak katılmcı ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla halk toplantıları, dernek ve siyasi parti buluşmaları düzenledik. Ayrıca sık sık muhtarlarımızla bir araya gelerek mahallelerimizin önemli sorunlarını tespit ederek çözüme kavuşturduk.