Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alibeyköy

Finanskent, Haliç Rezidans ve Vialand projelerinin hayata geçirildiği bölgedir. Eyüp sınırları dahilindedir.Alibeyköy
Alibeyköy


Alibeyköy nerededir?Alibeyköy, İstanbul'un Eyüp ilçesi sınırları içindeki bir semttir. Tarihinde mısır tarlaları ile bilindiğinden günümüzde aynı tarlalardan eser olmamasına karşın semtin girişindeki dev mısır heykelinde de görülebileceği gibi semtin sembolü olarak seçilmiştir.Alibeyköy adı nereden geliyor?Alibeyköy'e adını veren Ali Bey, Karesi Beyliği Emirlerinden Evrenos Gazi'nin oğlu Ali Bey'dir. Orhan Bey'in beyliği ele geçirmesinden sonra Karesi Beyliği Osmanlı hizmetine girmiş ve Evrenos Gazi Rumeli'deki fetih hareketlerinde Orhan Bey'i desteklemiştir. Hizmetlerinden ötürü Orhan Bey, Evrenos Bey'e vakıf için İstanbul'da istediği yerleri bağışlamıştır.


Evrenos Gazi'nin oğlu Ali Bey de zamanının Osmanlı sultanlarından olan Fatih Sultan Mehmet'i fetihlerinde desteklemiş ve o da babası gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından iltifat görmüş ve günümüzdeki Alibeyköy semti sınırları içindeki bir çiftliği kendisine mülk olarak vermiştir. Semtin adı da onun işte sözü geçen Ali Bey'den ötürü Alibeyköy olmuştur. Ali Bey 1485 yılında vefat etmiş ve Yenice-i Vardar'daki türbesine gömülmüştür.


Bizans döneminde bir yerleşim yeri olmayan semt Osmanlı'nın kenti fethinden sonra da hızla yerleşime açılmamış hatta 1498 tarihli Osmanlı kayıtlarında semtin nüfusu içinde Ali Bey'in çiftliğindeki çalışanların çoğunluğu oluşturduğu 46 kişi olarak gösterilmiştir.


Osmanlı'nın son döneminde semt 790.000 dönümlük meralarıyla sarayın ve Osmanlı ordusunun et ihtiyacını karşılamak için yetiştirilen kasaplık koyunların beslendiği bir yer haline gelmiş, Cumhuriyet döneminde ise semtin topraklarının miri ve vakıf arazileri halka dağıtılmıştır.Alibeyköy’de hayata geçirilen projeler hangileridir?Haliç Rezidans: İstanbul'un Avrupa yakasında Alibeyköy sınırlarında yükselen Haliç Rezidans projesi KRG İnşaat girişimi ile hayata geçirildi. 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon olarak tasarlanan dairelerin bulunduğu Haliç Rezidans 10 katlı olarak tek blok halinde yükseliyor. Haliç Rezidans projesi 80 adet daireyi barındırıyor. 

Projede bulunan daireler Temmuz 2013 itibariyle 170 bin TL ile 550 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Haliç Rezidans projesi 'nde sunulan ödeme seçenekleri şöyle: Alibeyköy
Haliç RezidansHaliç Rezidans projesi ödeme bilgilerine göre daire için en az yüzde 25'lik peşinat ödendikten sonra kalan tutar için banka kredisi kullanılabiliyor. 0 212 627 44 14 numarasından Haliç Rezidans projesi hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 


Haliç Rezidans projesi 'nde konut sahiplerine fitness center yüzme havuzu, Türk hamamı ve kapalı otopark gibi olanaklar sunuluyor. 1,5 yıl içerisinde sahiplerine teslim edilecek olan Haliç Rezidans projesi ulaşım bilgileri şöyle:


Telefon: 0 212 627 44 14

Web adresi: halicrezidans.comVialand AVM: 26 Mayıs 2013 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Vialand AVM projesi Eyüp'te Alibeyköy Taşocağı arazisinde yükseliyor. Vialand Alibeyköy projesi Türkiye'nin Disneyland'ı niteliğinde hayata geçirildi.


ViaDMC ve Gürsoy Grup tarafından İstanbul Eyüp bölgesinde Alibeyköy Taşocağı arazisinde yükselen Vialand AVM projesi 1 milyar 500 milyon TL yatırım bedeli hayata geçiriliyor.


Alibeyköy

Vialand


600 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilen Vialand AVM projesinin açılışı 26 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

250 adet mağazanın yer aldığı Vialand AVM projesinde 110 bin metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. Vialand AVM mağaza büyüklükleri 110 metrekare ile 6 bin 500 metrekare arasında değişiyor.


Telefon: 0212 618 97 97

Web Adresi: www.vialand.com.tr


Finanskent 2. Etap: İstanbul’un en eski ve en değerli yerleşim merkezlerinden Eyüp - Alibeyköy’de inşaa edilecek KİPTAŞ Finanskent 2’nci Etap İnşaatı’nın ihale süreci tamamlandı...


İstanbul’un en eski ve en değerli yerleşim merkezlerinden Eyüp - Alibeyköy’de inşaa edilecek KİPTAŞ Finanskent 2’nci Etap İnşaatı’nın ihale süreci tamamlandı. İhaleye en yüksek teklifi vererek Finanskent 2’nci Etap Projesi’ni kazanan Torunlar GYO’, ihale şartnamesi çerçevesinde inşaatı yapmaya hak kazandı.  


Alibeyköy
Finanskent


İhalenin onaylanması ile birlikte, Torunlar GYO ve KİPTAŞ arasında “Kiptaş Finanskent 2. Etap İnşaatlarının Kat Karşılığı Usulü ile Yapılması”na ilişkin sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında; 578 bin 400 metrekarelik inşaat alanının yüzde 45,72’lik kısmı KİPTAŞ’a, yüzde 54,28’lik kısmı ise Torunlar GYO’ya ait olacak.