Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alpan Veryeri

İzmir Alaçatı’da Köy İçi Taş Evler projesini hayata geçiren Veryeriler İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır. Alpan Veryeri, Konak Belediyesi’nde başkan vekilliği de yapmıştır.Alpan Veryeri
Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan VeryeriAlpan Veryeri kimdir?Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, 1959 yılında İzmir’de doğdu.  İlk, orta ve ise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 


Alpan Veryeri, 1980’den beri kendi iş konusu olan Orman Ürünleri ve İnşaat sektöründe yenilikçi hareketler yaparak iş hayatına devam etmektedir. Halen genelde İzmir, özelde Alaçatı’da birçok inşaat projesine imza atmaktadır. Alpan Veryeri, Yeşim Veryeri ile evli ve iki kız babasıdır.Alpan Veryeri hangi organizasyonlara üyedir?Sosyal yaşamda da ön planda olan Alpan Veryeri, Lions Kulübü’nden 1984 yılında Lions, 1986 yılında Rotasyon ünvanlarını aldı. 


1989 yılında Ege Genç İş Adamları Derneği’ni (EGİAD) kurdu, 1989 – 1994 yıllarında yönetim kurulu üyeliği, 1994 – 1996 yıllarında da başkanlık yaptı. 


Veryeri, 1995 – 1997 yıllarında Türkiye Genç İş Adamları Konseyi (TUGİK) Başkanlığı yaptı. 34 ilin iş adamlarıyla ortak toplantılar ve girişimlerde bulundu.Alpan Veryeri, belediyeciliğe ne zaman adım attı? Veryeri, 1999 – 2004 yılları arası İzmir Konak Belediye Meclis Üyesi oldu. Aynı yıllarda Belediye Başkanı Vekilliğini de üstlendi.Veryeriler İnşaat’ın hangi tarihte ne yaptı? 1949      Mehmet Veryeri Marangoz Atölyesi


1960      Veryeri Kereste


1970      Veryeriler Koll Şti


1979      Vertav Tavukçuluk A.Ş


1980      Vertaş Veryeri A.Ş


1980      Veryeri İnşaat


1991      Veryeriler İnşaat A.Ş


2013      Bugüne…Veryeriler İnşaat’ın tarihçesi nedir? 1949 Yılında Mehmet Veryeri tarafından İzmir’de kurulan şirketin ilk faaliyet alanı marangozluk sektörüydü. Daha sonra 1953 – 1957 yılları arasında Çeşme’de şantiye (plaj) evleri diye adlandırdığımız yerde marangozluk ve inşaat işlerine girdiler. Bunun devamı olarak 1960 yıllarda kurumsal alanda İzmir Karabağlar’da Veryeri Kerestecilik kuruldu. Kereste fabrikası kurarak hem kendi ihtiyaçlarını karşıladı hem de ürettiği malları Ege bölgesinde toptan ve perakende olarak satmaya başladı. Veryeriler Kerestecilik 1981 yılındav Vertaş Veryeriler A.Ş olarak oğullara devir oldu. Günümüze kadar bu sektörde işler yapan Vertaş Veryeriler A.Ş toptan Mdf/Suntakereste pazarında uzun yılladır piyasa belirliyicisi oldular. İnşaat sektöründe uzun yıllardır kendi ürettiği araziler üzerinde irili ufaklı münferit inşaatlar yaparak İzmir ve çevresinde başarılı işler yaptı. 1991 yılında kurumsal nitelikli yapılaşmaya başlayan firma, Veryeriler İnşaat A.Ş olarak hizmet vermeye başladı. Veryeriler İnşaat A.Ş genelde İzmir ve çevresinde özelde Çeşme/ Alaçatı’da pek çok projeye imza attı. Son yıllada Alaçatı’ya pek çok proje üreten ve teslim eden firmason 9 yılda sadece Alaçatı’ya 300 adet taş ev yapıp tesilm etti. Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alp Aslan Veryeri, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri’dir.Alpan Veryeri hangi konularda haber oldu? Ruslar ve İranlıların Alaçatı’da taş ev ilgisi (Hürriyet Gazetesi, Şubat 2012)


İnşaat sektörü, heyecanla yabancıların Türkiye’de mülk edinmesine imkan sağlayan yasa tasarısını bekliyor. İnternet üzerinden araştırma yapan yabancılar, gayrimenkul alanında gözlerini İzmir’e de çevirdi.


Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, son dönemde Çeşme Alaçatı’da İran ve Ruslar başta olmak üzere yabancıların önemli talebinin bulunduğunu söyledi.


Yabancıların mülk edinmesine imkan veren tasarıyla ilgili bilgi veren Veryeri, sektörün büyük bir heyecanla yasayı beklediğini vurguladı. Taslağın yasalaşması halinde özellikle İstanbul’da büyük talep olacağına inandığını ifade eden Alpan Veryeri, ayrıca son dönemde Rus ve İranlı ağırlıklı olmak üzere Alaçatı’da 40-50 yabancının talebinin biriktiğine dikkat çekti.


Potansiyel alıcıların mütekabiliyet yasasını beklediğini söyleyen Veryeri, yabancıların gayrimenkul alımı için internetten araştırma yaparak İzmir’i fark ettiğini dile getirdi.


Alpan Veryeri, “Ruslar hem oturmak hem de ülkelerinde de pazarlamak için taş evlerle ilgilenirken, İranlılar beldenin dışına doğru kasaba ya da mahalle gibi, içinde sağlık ocağı olan, kadın ve erkeklere ayrı havuzların olduğu yaşam alanları oluşturmak istiyor” dedi.


10 yılda 234 taş ev


Devam eden projeler ve önümüzdeki sürece ilişkin çalışmaları hakkında da değerlendirme yapan Veryeri, şu anda Alaçatı’da 32 taş ev, 1 butik otel inşaatının sürdüğünü kaydetti.


Alpan Veryeri, “Devam eden projelerimizin bir kısmı temel aşamasında, bir kısmının ise kaba inşaatı sürüyor. Yine tamamı Alaçatı köy için merkezde taş ev projelerimiz devam ediyor. Haziranda hepsi teslim edilecek. Veryeriler İnşaat olarak, 2002’den itibaren, bu senekiler de dahil 234 taş ev ve 1 butik otel inşa etmiş olacağız” diye konuştu.


Yeni proje nisanda başlayacak


Nisanda yeni projeye başlayacaklarını aktaran Alpan Veryeri, projenin 5 loft, 34 taş evden oluşacağını belirtti, 2013 Haziran’da konutları teslim etmeyi planladıklarını dile getirdi. Veryeri, sözlerine şöyle devam etti: “Gelecek projelerimiz arasında yer alan 34 taş ev, köy merkezine 3 dakika yürüme mesafesinde olup, taş otelin yakında olacak. Mahalle konseptinde tasarlanan projemiz, 3+1 ve 4+1 şeklinde olacak. 100-120 metrekareler arasında değişen taş evler, 12 ay yaşanabilecek nitelikte, ahşap ve taşın sıcaklığını yansıtacak. Ayrıca, yine kişiye özel projeler yapmaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Bunların yanı sıra Alaçatı’da bir ilki gerçekleştirip, loft taş evler inşa ediyoruz. Yüksek tavanlı, yerden ısıtmalı, havuzlu ve kişiye özel bu evlerimiz de yine yaz ve kış yaşanabilinecek evler olacak. Alaçatı’nın merkezinde, Hacı Memiş Sokağı’nda, Dutlu Kahve’ye 2 dakika yürüyüş mesafesinde olup, yeni antikacılar ve sanatçılar sokağında inşa edilecek.”


Bu yıl durgun geçecek


2012’yi sektörel anlamda değerlendiren Alpan Veryeri, “Konut kredilerinde yaşanan faiz artışı, inşaat birim maliyetindeki yükseliş, konut arzı çok yüksek olması açısından 2012’nin sektör için durgun geçeceğine inanıyorum. Çevre ülkelerdeki karışıklığın geçici olduğunu düşünüyor, piyasayı çok etkileyeceğini sanmıyorum. Piyasa durgunluğunun ise yabancılara mülk satışıyla aşılacağına inanıyorum” dedi.Çeşme'de köylü olmak 500 bin lira (Bugün Gazetesi, Ağustos 2011)


Tatilin son dönemdeki gözde beldesi Çeşme Alaçatı'da Köy İçi'nde bir taşeve sahip olmanın bedeli 500 bin liradan başlıyor.


Eski bir taşevi alıp tamir etmek bile bu rakamın altına düşmüyor. Bodrum, Marmaris derken alternatif tatil adresi arayanların son 5 yıldaki keşfi Çeşme Alaçatı bölgesi, gayrimenkulde el yakıyor. Bölgede Köy İçi'nde bir taş eve sahip olmak için en az 500 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Mevcut eski bir evi alıp tamir etmenin faturası bile bu rakamların altına inmiyor. Şık projeleriyle bölgenin gelişimine öncülük eden şirketlerden Veryeriler İnşaat'ın sahibi Alpan Veryeri son yıllarda Alaçatı'nın cazibe merkezi olmasıyla rayiçlerin arttığını, arazi fiyatlarının yüksek olmasının konut fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirtirken, eski evlerin bile 400-500 bin lira bedellerle el değiştirdiğini açıkladı. 


Daha yolun başında


Yükselen fiyatlarına rağmen bölgenin yurtdışına eş değer cazibe merkezleri ile kıyaslandığında hala yükselme potansiyeli taşıdığını belirten Veryeri sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünya ve Türkiye Alaçatı'yı daha yeni tanıyor ve tanıyacak. Herkesin havasıyla, deniziyle, köy yaşamıyla, dinginlikle gece hayatinin birlikte olduğu ama kimseyi rahatsız etmediği bir ortam Alaçatı'da fazlasıyla olduğundan dolayı tercih edilecek. Bence buraları için daha yolun başı."


Yeni proje ekimde başlıyor


Şirket olarak 12 ay yaşanacak köyiçi taşevler yaptıklarını anlatan Veryeri, Eylül 2011'de başladıkları 30 evin sahiplerine teslim edildiğini söyledi. Veryeri "İkinci etap projemiz olan 5150 Köyiçi Taşev projemiz ekim ayında başlayacak. 2012 haziran ayında sahiplerine teslim edilecek" dedi. 28 konut ve bir butik otelden oluşan projenin yüzde 25'inin satıldığını anlatan Veryeri, fiyatların 500 bin ile 625 bin lira arasında değiştiğine işaret etti. İkinci etapta 100-130 metrekare büyüklüğünde, 2+1 ve 3+1 tipinde evler bulunacak. Projede yaratılan mahalle konseptinin içinde ise köy meydanı, çeşmesi, zeytin ağaçları ve oturma mekanı mevcut. Şirket Köyiçi'nde farklı yerlerde 3 proje daha yapacak. Bölgenin en eski mahallesi olan Dutlukahve'de 4 ev yapacak olan Veryeri İnşaat, 5150  projesinin hemen yanına da 6 evlik bir başka etap daha gerçekleştirecek. 


Eurodan TL'ye döndü


Dövizdeki hızlı yükseliş nedeniyle kur bazlı satışlarını TL'ye döndüren şirketler kervanına Veryeri İnşaat da katıldı. Veryeri eurodaki hızlı çıkış nedeniyle fiyatlarını TL'ye döndürdüklerini anlattı. Alpan Veryeri, Alaçatı Port ve Köyiçi taraflarında yüksek olan fiyatların Çakmaklı ve diğer bölgelerde ise yarı yarıya olduğuna da dikkat çekti. İstanbullular Alaçatı’yı mesken tuttu (Hürriyet Gazetesi, Ağustos 2010)


Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, “Artık İstanbullular burayı kısa süreli tatil mekanı olarak değil, yılın 12 ayı yaşanacak bir belde olarak görüp yatırım yapıyorlar” diyor


Denizi, sörfü ve renkli mekanlarıyla son yıllarda tam bir cazibe merkezi haline gelen Alaçatı, İstanbullular için akıllı yatırımın adresi oldu. Alaçatı'da yaptığı taş evlerle adından sıkça söz ettiren Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, “Artık İstanbullular burayı kısa süreli tatil mekanı olarak değil, yılın 12 ayı yaşanacak bir belde olarak görüp yatırım yapıyorlar” diyor.


Son yılların gözde tatil mekanı Alaçatı'da, kısa süreli tatil anlayışı yerini Alaçatılı olmaya bırakıyor. Alaçatı'yı yılın 12 ayı yaşanılacak yer olarak konumlandırıp yatırım yapanların sayısı giderek artıyor. Yazlık evlerin inşaatı ve satışındaki artış da bunu kanıtlıyor. 


İstanbul'da doğadan ve doğallıktan uzak yaşayanlar, Alaçatı'nın nimetlerinden daha çok yararlanmak için burada yerleşik hayata geçiyor. Özellikle beyaz yakalı kesimin tercihi olan Alaçatı'da gayrimenkul alımı yaygınlaşmaya başladı. Alaçatı'ya 9 yılda 150 taş ev kazandıran Veryeriler İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, şu ana kadar satışlarının yüzde 90'ını İstanbul'da ikamet edenlere gerçekleştirdiklerini, talebin yüzde 5'inin İzmir'den, diğer yüzde 5'ininse yurtdışından geldiğini ifade ediyor.


İstanbul'un bütün iyi tarafları burada


Kısa süreli tatil için gelenlerin artık Alaçatı'da ev sahibi olmak istediklerine değinen Veryeri, “Bütün yıl İstanbul'da trafik, kalabalık, kirlilik ve gürültüyle bunalan insanlar burada kendilerine bambaşka bir yaşam kuruyorlar. Üstelik İstanbul'un güzel taraflarından feragat etmeden! Burada İstanbul'dakilere taş çıkartacak restoranlar, barlar ve eğlence mekanları var. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, mavi bayraklı sahilleri, sıcak komşulukları ile şehrin tersine hayatın yavaş aktığı bir yer burası” diyor.


Taş evler yazın serin kışın sıcak


Evleri tasarlarken Alaçatı'nın mimari dokusunu bozmadan, eski Rum mimarisinin özelliklerini devam ettirdiklerini belirten Veryeri, taş evin özelliklerine ilişkin şu bilgileri veriyor: “Taş evler son derece sağlam yapılar ve ciddi bir ısı yalıtımına olanak sağlıyor. Kullanılan mekanların kışın sıcak, yazın serin olmasına katkıda bulunuyor."Alpan Veryeri ve Veryeriler İnşaat iletişim bilgileri neler?Veryeriler İnşaat A.Ş. (Merkez)


Telefon: +90 232 464 84 94


Fax:        +90 232 464 94 64


Email:     veryeriler@veryerilerinsaat.com


Adres:    Cumhuriyet Meydanı Cumhuriyet Apt. No:12 Kat:5 Daire:501 Alsancak İzmir / Türkiye


Veryeriler İnşaat A.Ş. (Ofis)


Telefon:  +90 232 716 91 96


Fax:        +90 232 716 78 55


Email:     veryeriler@veryerilerinsaat.com


Adres:    Tokoğlu Mahallesi


Mustafa Kemal Cad. No:39/A


Alaçatı Çeşme / İzmir / TÜRKİYE


Web Adresi: www.veryerilerinsaat.com