Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alt kira sözleşmesi nedir?

Mesken ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında kiracı, alt kiralama hakkı ile taşınmazı bir başkasına kiraya verebiliyor. Peki, alt kira sözleşmesi nedir? Alt kira sözleşmesi nasıl yapılır?


Mesken ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında kiracı, alt kiralama hakkı ile taşınmazı bir başkasına kiraya verebiliyor. Bu işlemin yapılabilmesi için bazı koşullar aranıyor.


Kanunen kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebiliyor.


Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemiyor.


Alt kiracı, kiralananı kiracıya tanınandan başka biçimde kullandığı takdirde kiracı, kiraya verene karşı sorumlu olur. Bu durumda kiraya veren, kiracısına karşı sahip olduğu hakları alt kiracıya veya kullanım hakkını devralana karşı da kullanabiliyor.


Kira ilişkisinin devri

Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemiyor. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamıyor.


Kiraya verenin yazılı rızasıyla kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtuluyor.


İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olu oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com