Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası 1. etap başvuruları bitiyor!

2 Ekim'de başlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için 1. etap başvuruları bugün mesai bitiminde sona eriyor..


Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için 1. etap başvuruları 2 Ekim'de başlamıştı. Bugün mesai bitiminde altına dayalı kira sertifikası başvuruları sona eriyor.


Yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması için geliştirilen uygulamada 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takıların başvuruları kabul ediliyor. 


Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar ile bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınların başvurusu kabul edilmiyor.


Altına dayalı kira sertifikası nasıl işliyor?

Altına dayalı kira sertifikası uygulamasında, altını olan kimseler devletten bu altın karşılığında bir taşınmazı belli bir süre sonra devlete geri satmak şartıyla satın alıyor, vade süresince onu tekrar devlete kiraya veriyor. 


Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul ediliyor. Altına dayalı kira sertifikasına sadece gerçek kişiler yatırım yapabiliyor. Ancak firma adına başvuru yapılamıyor.


1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında bin tahvil ve kira sertifikası aktarılıyor. Söz konusu senetler fiziken basılmıyor, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayden saklanıyor. 


Altına dayalı kira sertifikasında 1. etap talep toplama işlemleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak illerinde gerçekleştiriliyor. Başvurular yalnız Ziraat Bankası şubelerine yapılabiliyor.


Toplamda 4 etap halinde başvuruları kabul edilecek altına dayalı kira sertifikasında 2. etap başvuruları 09 - 13 Ekim 2017 tarihleri arasında, 3. etap başvuruları 16 - 20 Ekim 2017 tarihleri arasında ve 4. etap başvuruları 13 - 27 Ekim 2017 tarihleri arasında alınacak.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com