Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası 2. etap başvuruları başladı!

Altına dayalı kira sertifikasında 2. etap başvuruları bugün başladı. 2. etap başvuruları 6 Nisan'da sona erecek.


Altına dayalı kira sertifikasında 2. etap başvuruları bugün başladı. 2. etap başvuruları 6 Nisan'da sona erecek.


2. etap başvuruları için ihraç tarihi 11 Nisan 2018, vade tarihi ise 8 Nisan 2018 olarak belirlendi. Fiziki altınlar ise 30 Mart-3 Nisan 2020 tarihleri arasında talep edilebilecek.Altına Dayalı Kira Sertifikası olan vatandaşlar 6 ayda bir kira geliri elde edecek. Altın Tahvili olanlar ise 6 ayda bir kupon geliri elde edecek. Kupon geliri ve kira geliri Türk Lirası karşılığı ile ödenecek. 


Yatırımcılar vadeden önce istedikleri tarihte senetleri Ziraat Bankası'na satabilecek ve karşılığını işlemiş faizi/kira getirisi ile birlikte Türk Lirası cinsinden alabilecek.


İhraç tarihini takip eden ilk 3 ay içerisinde (90'ıncı takvim günü dahil) senetlerin aracı bankaya satılmak istenmesi durumunda, ihraç aşamasında yatırımcılara yansıtılmayan maliyetlerin bir bölümü dikkate alınarak yüzde 1,50 oranında iskonto oranı kullanılarak banka tarafından geri alım fiyatı ilan edilecek.


Hurda niteliğince olan 22 ve 24 ayar altınların başvuruları kabul ediliyor. Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com