Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası başvuru işlemleri!

Altına dayalı kira sertifikası için başvuru dönemi 6 Ekim'e kadar devam edecek? İşte altına dayalı kira sertifikası başvuru işlemleri..


Hazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılmak amacı ile altına dayalı kira sertifikası geliştirildi.


Altına dayalı kira sertifikası ile altını olan kimseler devletten altınları karşılığında bir taşınmazı belli bir süre sonra devlete geri satmak şartıyla satın alıp, onu tekrar devlete kiraya vermiş oluyor. 


Altınlar hiçbir değer kaybı olmadan, saflığı oranında birebir olarak kabul ediliyor. 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında bin tahvil ve kira sertifikası aktarılıyor. Söz konusu senetler fiziken basılmayacak, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayden saklanıyor. 


Başvurularda 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar geçerli olurken, üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar ile bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınlar kabul edilmiyor. Peki, altına dayalı kira sertifikasına nasıl başvurulur?


Altına dayalı kira sertifikası başvuru işlemleri

Altına dayalı kira sertifikasına sadece gerçek kişiler (bireysel yatırımcılar) başvurabiliyor. Firma adına başvuru yapılamıyor. Altına dayalı kira sertifikası başvuruları Ziraat Bankası şubelerine 2-6 Ekim 2017 tarihleri arasında kabul ediliyor.


1.Etap talep toplama işlemleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak illerinde gerçekleştiriliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com