Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları 2018 başladı!

Hazine tarafından altında dayalı kira sertifikası uygulaması tekrar başlatıldı. Altına dayalı kira sertifikası başvuruları 2018 bugün başladı. Başvurular 30 Mart'ta sona erecek.


Hazine tarafından altında dayalı kira sertifikası uygulaması tekrar başlatıldı. Altına dayalı kira sertifikası başvuruları 2018 bugün başladı. Başvurular  30 Mart'ta sona erecek.


Bu dönemde başvuruda bulunanların ihraç tarihi 4 Nisan 2018, Vade tarihi 1 Nisan 2020 olarak belirlendi. Yine bu dönemlerde başvuruda bulunanlar 23 Mart 2020 ile 27 Mart 2020 tarihleri arasında fiziki altın talep edebilecek.


Altına dayalı kira sertifikası neydi?

Altına dayalı kira sertifikası ile, fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek.


Altına Dayalı Kira Sertifikası / Altın Tahvili alacak müşteriler, yastık altında duran altınlarını kayıp çalınma riski olmadan, devlet güvencesinde yatırıma dönüştürme imkanına sahip olabilecek.


Hangi altınlar alınmıyor?

22 ve 24 ayar altınlar kabul edilebilecek olup; üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. 


Talep toplama yöntemi ile yapılacak Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası ihraçlarına Ziraat Bankası aracılık edecek ve müşteri talepleri yine Ziraat Bankası tarafından kabul edilecek.


Vatandaşlar, Hazine Müsteşarlığı'nca belirlenen nitelikteki hurda altınlarını Bankaya getirerek ihraçlara katılabilecek.


Başvurular 4 talep döneminde alınacak


2. etap başvuruları 2-6 Nisan 2018 tarihleri arasında, 3. etap başvuruları 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında, 4. etap başvuruları ise 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında kabul edilecek.


Kupon/kira dönemi 6 ay olarak belirlenen uygulamada kira oranı yüzde 1.20, yıllık getiri oranı ise yüzde 2,40 olarak belirlendi. 


Buna göre Altına Dayalı Kira Sertifikası olan kimseler 6 ayda bir kira geliri sağlayacak. Altın Tahvili olan kimseler ise 6 ayda bir kupon geliri sağlayacak. Kupon geliri ve kira geliri Türk Lirası karşılığı ile ödenecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com