Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları 2018 sona eriyor!

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikası için başvuru dönemi bugün mesai bitiminde sona eriyor...


Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen altına dayalı kira sertifikası için başvuru dönemi bugün sona eriyor. Toplam 4 etap halinde başvuruların alındığı altına dayalı kira sertifikasında başvurular Ziraat Bankası tarafından kabul ediliyor. 


Başvurular Ziraat Bankası'na yapılıyor. Hurda niteliğince olan 22 ve 24 ayar altınların başvuruları kabul ediliyor. Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmiyor.


Fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altına dayalı kira sertifikasında yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor. Bu senetler karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabiliyor.


Bu kazançlarını veya istemeleri durumunda senedin vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabiliyor. Ancak vade tarihinden önce satılan altına dayalı kira sertifikası için fiziki ödeme yapılamıyor.


Altınlar 2020'de alınabilecek


Altına dayalı kira sertifikasına başvuranların ihraç tarihi 25 Nisan 2018 tarihi, vade tarihi ise 22 Nisan 2020 tarihi olarak belirlendi. Yine bu dönemde altına dayalı kira sertifikası alan vatandaşlar fiziki altınlarını 13 Nisan-17 Nisan 2020 tarihleri arasında talep edebilecek.


Vade tarihinde halen yatırım hesaplarında Altın Tahvili/ Altına Dayalı Kira Sertifikası bulunan müşteriler, vadeden önce Bankaya duyurulacak tarihlerde anaparalarını fiziken (çeyrek altın ve/veya 1 kg külçe) isteyebiliyor. Fiziki altın talep etmeyen kimselerin anapara ödemeleri vadesiz altın mevduat hesaplarına gram olarak kaydediliyor. Altına dayalı kira sertifikası 4. etap şube listesi için tıklayın.