Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın bitiyor!

Hazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 4 Ekim'de başlatılan altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın bitiyor..


4 Ekim'de başlayan altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın bitiyor. Başvurular yalnız Ziraat Bankası'nda yapılabiliyor.


Altına dayalı kira sertifikası, Hazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla geliştirildi.


Altına dayalı kira sertifikasında başvuru sahipleri altınlarını bankaya vererek, bir taşınmazın bir kısmını satın almış ve onu yine devlete kiralamış oluyor.


Dolayısı ile vatandaşlar getirecekleri altınlarını dönem sonunda aynı miktarda altın olarak alıyor ve bunun yanı sıra Hazine yıllık yüzde 2.4 getiri sağlıyor.


Altına dayalı kira sertifikası 1. etap talep toplama işlemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak'ta gerçekleştiriliyor.


Başvurusu kabul edilen altınlar

Uygulamada 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar kabul edilebilecek.


Ancak, üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. Bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınlar da başvuruya konu olmayacak.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com