Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın son!

Altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın sona eriyor. Başvurular yalnız Ziraat Bankası aracılığı ile kabul ediliyor..


Ekim ayının başında başlayan Altına dayalı kira sertifikası başvuruları yarın sona eriyor. Toplam 4 etap halinde başvuruların alındığı Altına dayalı kira sertifikası için yalnız Ziraat Bankası'na müracaat edilebiliyor.


Fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen sertifikalar ile vatandaşlar 2 yıl vade ile yatırım yapmış oluyor. Vade sonunda altınlar ve yıllık yüzde 2.4 oranında getiri sağlanıyor.


Bu kazançlarını veya istemeleri durumunda senedin vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabilecek.  


Geçerli olan altın türleri

Uygulamada 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar kabul edilebilecek.


Geçerli olmayan altın türleri

Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar ile bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınlarla başvuru yapılamayacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com