Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altına dayalı kira sertifikasında 4. etap başvuruları başladı!

Altına dayalı kira sertifikasında 4. etap başvuruları bugün başladı. Başvurular en son 20 Nisan'da alınacak..


Altına dayalı kira sertifikasında 4. etap başvuruları bugün başladı. Altına dayalı kira sertifikasında başvurular en son 20 Nisan'da alınacak. Bu dönemde altına dayalı kira sertifikasına başvuranların ihraç tarihi 25 Nisan 2018 tarihi, vade tarihi ise 22 Nisan 2020 tarihi olarak belirlendi. 


Yine bu dönemde altına dayalı kira sertifikası alan vatandaşlar fiziki altınlarını 13 Nisan-17 Nisan 2020 tarihleri arasında talep edebilecek.


Altına dayalı kira sertifikası başvuruları Ziraat Bankası tarafından kabul ediliyor. Hurda niteliğince olan 22 ve 24 ayar altınların başvuruları alınıyor. Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmiyor.


Altına dayalı kira sertifikası fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç ediliyor.


Altına dayalı kira sertifikası alan yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu senetler karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabiliyor.


Bu kazançlarını veya istemeleri durumunda senedin vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabiliyor. Ancak vade tarihinden önce satılan altına dayalı kira sertifikası için fiziki ödeme yapılamıyor.Altına dayalı kira sertifikası 4. etap şube listesi için tıklayın.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com