Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altuğ Akbaş – Kalekim

Kalekim Genel Müdürü’dür. Altuğ Akbaş, Genel Müdürlük görevine Temmuz 2013’te getirilmiştir. Akbaş daha önce Mart 2011’den beri Kalekim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Akbaş, 1992 yılından bu yana Kale Grubu’nda çalışmaktadır.Altuğ Akbaş – Kalekim

Kalekim Genel Müdürü Altuğ AkbaşAltuğ Akbaş, hangi okuldan mezun?


Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Boyatürk.com’da yayımlanan röportajda şu cevapları veriyor;


1969 İstanbul doğumluyum. 1992’de İTÜ Makine Mühendisliği Fakültesini bitirdiğim yıl Kale Grubu’nda işe başladım. Aynı yıl Marmara Üniversitesi’nin İşletme Enstitü programını bitirdim. Kale Grubu’nun 4 şirketinde görev yaptım. 1992-2003 yılları arasında Kale Pazarlama şirketinde Planlama, Satış ve Pazarlama konusunda görevler aldıktan sonra, 2003 yılında Kaleseramik Pazarlama Satış Grup Müdürlüğü görevine atandım. 2008’de Kaledekor’un Genel Müdürü oldum. 2011 yılının Mart ayında da Kalekim’de Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başladım.

 


Altuğ Akbaş ne zaman Kalekim Genel Müdürü oldu?Sabah Gazetesi’nin 23 Temmuz 2013 tarihli ve “Kale'de üst yönetim değişti” başlıklı haberine göre; Kale Grubu'nda, yeniden yapılanma süreci kapsamında üst düzey atamalar gerçekleşti. Kalekim Genel Müdürlüğü'ne 21 yıldır grupta farklı görevler yürüten ve son olarak Kalekim Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdüren Altuğ Akbaş atandı.


Kale Grubu’nda kim hangi göreve geldi?


Temmuz 2013’te yapılan değişiklikle Kale Grubu Başkan Yardımcılığı'na Tarık Özçelik, Kale Grubu Yapı Malzemeleri Grubu Başkanlığı'na Ferdi Erdoğan, Kalekim Genel Müdürlüğü'ne Altuğ Akbaş, Kale Nakliyat Genel Müdürlüğü'ne Ahmet Sert, Kaleseramik Fabrikalar Müdürlüğü'ne Süleyman Soysal, Planlama ve Mühendislik Müdürlüğü'ne ise Emre Taşçı atandı. Grup şirketlerinde uzun yıllar farklı görevler üstlenen altı deneyimli yöneticinin sorumluluklarının, yeni yapılanmayla daha da arttığını belirten Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, son atamaların gruba yeni bir soluk ve dinamizm getireceğini kaydetti.


Kale Grubu'nda 25 yıldır farklı pozisyonlarda görev yapan Kale Grubu Yapı Malzemeleri Grubu Başkanı Tarık Özçelik, yeni yapılanma ile birlikte Kale Grubu Başkan Yardımcılığı'na atandı. Tarık Özçelik'ten boşalan Kale Grubu Yapı Malzemeleri Grubu Başkanlığı'na, grupta 33 yıl boyunca birçok farklı görev üstlenen Kalekim Genel Müdürü Ferdi Erdoğan getirildi. 


17 yıldır Kale Grubu'nda çalışan ve Kaleseramik Fabrikalar Müdürlüğü'ne atanan Kaleseramik Üretimler Müdürü Süleyman Soysal, "Ar-Ge", "Yatırımlar ve Proje", "Enerji ve Çevre" alanlarını da kapsayan sorumluluğunun yanı sıra, "Çan-Yozgat-Bandırma" tesislerinin yönetimi ve idari amirliğini üstlendi. 2004 yılından itibaren çeşitli görevler üstlendiği Kaleseramik'te, son iki yıldır İş Süreçleri Geliştirme ve Mühendislik Müdürü olarak görev yapan Emre Taşçı ise Planlama ve Mühendislik Müdürü olarak atandı. Kale Nakliyat Genel Müdürlüğü'ne 29 yıldır Kale Grubu'na başarıyla emek veren ve 30 Haziran itibarıyla emekli olan Dündar Özdemir'in yerine Kaleseramik Şirketinde Lojistik Müdürü olarak çalışan Ahmet Sert atandı. Kale Nakliyat'ta Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonuna da Kale Grubu'na 17 yıldır görev yapan Alper Akyar atandı.Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Altuğ Akbaş için neler söyledi?


Zeynep Bodur Okyay sözlerine devam etti: (...) “Altuğ Akbaş'ın da, Kalekim Genel Müdürü olarak vizyoner bakış açısıyla, önümüzdeki dönemde Kalekim'in liderliğini pekiştireceğine inanıyoruz."Altuğ Akbaş, Kalekim’i nasıl anlatıyor? 


Kale Grubu Şirketleri’nin kurucusu Dr. İbrahim Bodur tarafından 1973 yılında kurulan Kalekim A.Ş, seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları üretimiyle başladığı faaliyetlerine, bugün inşaat sektörünün en önemli ihtiyaçlarından olan, her türlü yapı kimyasallarını üreterek devam ediyor. Kalekim olarak, iç ve dış cephe boyaları ile dekoratif ha-zır sıva sektöründe Kale markamızla faaliyet gösteriyoruz. Yurt içindeki dört yapı kimyasalları fabrikamız ve Rusya tesislerimiz ile birlikte yıllık toplam 700 bin ton yapı kimyasalı üretim kapasitesine sahibiz. İstanbul’da bulunan Kaleterasit işletmesinde yılda 60 bin ton boya ve 40 bin ton sıva üretiyoruz.


Yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösterdiğimiz toplam altı fabrikamızda seramik yapıştırıcılar, derz dolguları, su ve ısı yalıtım malzemeleri, mastikler, köpükler, yüzey hazırlık malzemeleri, seramik temizlik ve bakım malzemeleri, iç ve dış cephe boyaları ile dekoratif hazır renkli sıva üretiyoruz. Bunların yanı sıra, yapıştırıcı ve derz dolgu ürün grubunda, asit ve kimyasallara karşı yüksek dayanıma sahip olan, kir ve bakteri barındırmayan yapısıyla da gerekli hijyenik ortamın oluşması için AntiAsit Endüstriyel Zemin Çözümleri sunuyoruz. Bu ürünlerimiz gıda sanayi, sağlık tesisleri, ticari mutfak ve kafeteryalarda; kimyasal etkilerin yoğun olduğu tekstil, boya, ilaç, otomotiv, kimya tesislerinde ve ayrıca hipermarket, iş merkezi gibi ticari tesislerde de kullanılabiliyor.

 


Altuğ Akbaş, Kalekim’in yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerini nasıl anlatıyor? 


Kalekim olarak, üretim ve satış kapasitesinde Türkiye ve bölgemizde 1., Avrupa’da ise 5. sırada yer alıyor 50’nin üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatımızın toplam satışlarımız içindeki oranı %30. Ülkemizin bulunduğu bölgede ise, bilgi ve teknoloji gücümüz ile daima en iyi çözümler üreten bölgesel bir lider olmayı hedefliyoruz. 2011 yılı içinde, Suudi Arabistan’da 10 milyon USD değerinde bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırım ile üretim kapasitemizi, 100 bin ton daha artırarak 800 bin tona çıkaracağız. Yatırımlarımızı Ortadoğu bölgesi içinde değerlendireceğiz. Ayrıca, 2010’da 164 milyon TL olarak gerçekleşen ciromuzu, bu yıl 209 milyon TL’ye yükseltmeyi de hedeflerimiz arasına aldık.


Isı Yalıtım Pazarı 2000 yılında TS 825’in uygulamaya alınması neticesinde ciddi bir büyüme içine girdi. 2004 yılında Mavi Kale markasıyla girdiğimiz bu sektöre 2010 yılında ürün segmentimizi genişleterek, XPS’li levhalarda Mavi Kale, EPS ve Taşyünü levhalarda ise Kale Mantolama Isı Yalıtım Sistemleri ile pazarda yer aldık.


Binalarda ısı yalıtımı sağlayan, dış cephe mantolama sistemlerinin lider markalarından Blue’Safe Mavi Kale ile Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Boya ve dekoratif sıva dahil son kat kaplamalı paket sistemlere 10 yıl ürün garantisi, paket sistemlerde uygulama süreci ve sonrası için de 2 yıl garanti veriyoruz.


Kalekim olarak yeni yatırımlarımıza, seramik uygulama profilleri alanında da devam ediyoruz. Tecrübemizi bu alana da taşıyarak, bu yıl pazara Kale markası ile profil ürünlerimizi sunduk. Ürün portföyümüzde duvar ve yer seramik uygulamaları için profiller, merpen ve emniyet, bağlantı ve yenileme profilleri ile genleşme derzleri ve çıta aksesuarları bulunuyor.

 


Altuğ Akbaş ve Kalekim, ürünlerin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için nelere önem veriyor?


Ar-Ge bizim için büyük önem taşıyor. Hem ürün gamımızı genişletmek hem de sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Ar-Ge çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Sektördeki 40 yıllık deneyimimiz ve "daima en iyi” anlayışımızla hareket ederek; gelişen teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak pazarın beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürün çalışmalarımızı yapıyoruz. Ürünlerimizi daha iyi  geliştirebilmek adına, ustalardan profesyonellere kadar geniş bir kitle ile düzenli ilişki halinde olarak görüşlerini alıyoruz ve tüm ürünlerimizi belirli kalite standartlarına göre üretiyoruz. Her ürünümüzün farklı özelliklere sahip olması ve böylece tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılaması için çalışıyoruz.

 


Altuğ Akbaş, Kalekim çalışan profilini nasıl özetliyor? 


Kale Grubu bünyesinde toplam 5.350 çalışan bulunmaktadır. Çalışanların, %74’ünü mavi yakalılar ve %26’sını beyaz yakalılar oluşturuyor. Grubun toplam çalışanlarının %7’si ise Kalekim bünyesinde yer alıyor.Altuğ Akbaş’ın sektöre mesajı nedir?


Ülkemizde yapı kimyasalları sektöründeki standart eksikliği ve kayıt dışı üretimin yanı sıra sektörde yaşanan bir diğer önemli sorun ise eğitim. Bu konuda, tüketici ve uygulayıcıların bilinçlendirilmesi için tüm şirketlerin daha aktif roller üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Kalekim olarak sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak ve ustaları yetiştirmek amacıyla kurduğumuz Usta Kulübümüz kapsamında yaptığımız etkinliklerle de sektöre katkılarda bulunuyoruz. Usta Kulübü kapsamında Türkiye’nin çeşitli il ve ilçe merkezlerinde usta seminerleri veriyoruz. Bu seminerlerde ustaları ürün ve uygulamalar, Kalekim Usta Kulübü hizmetleri ve yenilikler hakkında bilgilendirmenin yanı sıra dağıtılan hediyelerle de iş yapma olanaklarını geliştirilmelerine artı değer katıyoruz.


Kalekim’in Avcılar’da bulunan işletmesi bünyesindeki İbrahim Yetimova Usta Uyum ve Geliştirme Kursları’nda da eğitimler veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen 1 haftalık Uyum ve Geliştirme Kursu’na katılan ustaların tüm masraflarını karşılıyor, kurs sonunda başarılı olanlara MEB Onaylı Ustalık Sertifikası sağlıyoruz. Aynı zamanda KaleTim Kulübü kapsamında tüm bayi çalışanlarımıza mesleki ve kişisel eğitimler veriyoruz.Altuğ Akbaş ve Kalekim iletişim bilgileri nelerdir?


Genel Müdürlük


Adres: Esenyurt Yolu Üzeri, Firuzköy – Avcılar 34325 İstanbul / Türkiye

Telefon: +90 212 423 00 18 (pbx)

             +90 212 690 06 40 (pbx)

Faks:     +90 212 423 31 88

E-mail: pazarlama@kale.com.tr

Web: www.kalekim.com