Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaat çalışmaları başlıyor!

Altunizade – Çamlıca Raylı Sistem Hattı Projesi için izin süreci tamamlandı. Metro projesi için inşaat çalışmaları başlıyor..


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı tarafından planlanan Altunizade – Çamlıca Raylı Sistem Hattı Projesi için izin süreci tamamlandı. Metro projesi, henüz ihaleye çıkarılma aşamasında.


İnşaat çalışmalarının başlayacağı Altunizade-Çamlıca Metro Hattı için kazı ve dolgu çalışmaları başlayacak. Bu çalışmaların ardından alt ve üst temel inşaat yapılacak ve raylar döşenecek.


Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaat çalışmaları başlıyor!


Çamlıca Camii'ne kadar uzanacak 


Altunizade-Çamlıca Metto Hattı Projesi'nin arazi hazırlık, inşaat, devreye alma ve test işlemleri 2 yılda tamamlanacak. Metro Çamlıca Camii'ne kadar uzanacak.


3,48 kilometre uzunluğunda olacak Altunizade-Çamlıca Metro Hattı projesi, 4 istasyondan meydana gelecek.


Altunizade-Çamlıca Metro Hattı istasyonları 


1- Altunizade

2- Çamlıca Tepesi

3- Ferah Mahallesi

4- Çamlıca Camii


Altunizade – Çamlıca Raylı Sistem Hattı Projesi güzergahı; Altunizade İstasyonu ile başlayarak Çamlıca Tepesi Sosyal Tesisleri'nin yer aldığı Çamlıca Tepesi İstasyonu yönünde ilerleyecek ve mevcut Üsküdar-Ümraniye Metro Hattının üzerinden devam edecek ve Çamlıca Camii karayolu tünellerinin altından geçerek, caminin batısında yer alacak Çamlıca Cami İstasyonu ile son bulacak.


Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metrosu ile entegre


Mevcut durumda Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy Metro Hattı inşaat çalışmaları devam etmekte olup, söz konusu hatta Altunizade İstayonu üzerinde yapılacak olan bağlantı ile iki hat entegre olacak.


Projenin arazi hazırlık ve inşaat aşamasında her bir istasyon alanında şantiye alanları kurulacak.


Altunizade İstasyonu : Mevcut Üsküdar-Ümraniye Çekmeköy hattı segment sahası şantiye sahası olarak kullanılacak.


Çamlıca Tepesi İstasyonu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisler girişi ve otopark alanı şantiye sahası olarak kullanılacak.


Ferah Mahallesi İstasyonu: Mevcut durumda minibüs duraklarının kullanımında bulunan ve yeni düzenlemeyle refüz olarak düzenlenen yapı sınırı arasındaki alan şantiye sahası olarak kullanılacak.


Çamlıca Cami İstasyonu: Çamlıca Cami şantiye alanı ortak şantiye alanı olarak kullanılacak.


Altunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaat çalışmaları başlıyor!

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı Altunizade MevkiiAltunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaat çalışmaları başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri Otopark AlanıAltunizade-Çamlıca Metro Hattı inşaat çalışmaları başlıyor!

Çamlıca Camii'nden Görünüm

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com