Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Alubond USA – Alubond Türkiye

Dev gökdelenlerde yangına karşı en önemli güvenlik önlemi olarak kullanılan alüminyum kompozit panelin, dünyadaki en büyük üreticilerinden biri.Alubond USA, Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetler pazarına yönelik üretiminin merkez üssünü, 100 milyon dolarlık bir yatırımla Çorlu’da kuracağını 3 Aralık 2013 tarihinde açıkladı. Alubond Türkiye, Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de faaliyet gösteriyor.Alubond USA – Alubond Türkiye

Alubond U.S.A.Alubond Türkiye, ne zamandır faaliyette?


2011 yılı Nisan ayında Türkiye’de faaliyete geçen firma Alubond A.Ş., özellikle Avrupa Birliği’nin artık Türkiye’de geçerli yeni nesil yangın koruma standardına göre üst kategorisi olan A2 sınıfı panelleri ile sektörde aranılan marka ve lider firma konumuna gelmiştir.


Alubond U.S.A büyük ve önemli projelerin dış cephelerinin kaplamasında, yangına dayanıklı bir dolgunun bulunduğu Alüminyum, Paslanmaz Çelik, Bakır, Çinko, Titanyum vb. iki katmanlı metal dış bölümden oluşan metal kompozit panel ürün çeşitleri ile uluslararası mimarların ilk tercihidir.Alubond U.S.A neden tercih ediliyor?


Alubond U.S.A. arasında kalıptan birlikte çekilmiş yangına dayanıklı bir dolgunun bulunduğu Alüminyum, Paslanmaz Çelik, Bakır, Çinko, Titanyum vb. iki katmanlı metal dış bölümden oluşan bir metal kompozit paneldir.

Alubond U.S.A. merkezi Rockford Illinois’de bulunan ve Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan’da üretim tesisleri olan tescilli bir Amerikan İnşaat Teknolojileri markasıdır. Sürdürülebilir bir gelecekten yana olan Alubond U.S.A. üç farklı yangına dayanıklı dolgu ve bir adet yenilikçi çevre dostu dolgu ile ürünlerini hazır hale getirmektedir.

Dünyanın En Büyük Alüminyum Kompozit Panel Markası olan Alubond U.S.A. bir yandan da Rusya, Suudi Arabistan ve Sri Lanka’da devam eden tesisleşme çalışmalarıyla yeni genişleme planını hayata geçirmektedir. 10 üretim hattı ve 2 rulo kaplama hattı ile birlikte kurulu üretim kapasitesi 2011 yılının Haziran ayında 11.000.000 metre karenin üzerine çıkacaktır.Alubond Türkiye’nin temelleri nasıl atıldı? 


Birleşik Arap Emirlikleri ve Uluslararası konukların katıldığı Abu Dhabi’de düzenlenen ihtişamlı seranomide Mulk Holding bünyesindeki, Dünya’nın en büyük ACP markası Alubond U.S.A tescil hakları sahibi Eurocon Building Industries firması ile yapılan antlaşmanın imzalanması üzerine Alubond Turkey’ in temeli atılmıştır.


Alubond Turkey, Alubond U.S.A markalı Fire Rated A2,B1,B2,Super FR (yanmaz ve gec tutuşan) alüminyum cephe kaplama panelleri ve alüminyum coil kaplama üretimini gerçekleştirmek ve Mulk Holding bünyesindeki tüm ürün grupları ile Türkiye ve komşu ülkelere hizmet vermek maksadı ile kurulmuştur. Alubond U.S.A.’nın tarihçesi nedir?


Alubond U.S.A. ABD ve dünya genelinde Rockford Illinois merkezli American Building Technologies INC tarafından, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise Eurocon Building Industries (bir Mulk Holding grup şirketi) tarafından marka olarak tescillenmiştir.


ABTI ve Mulk Holding arasında 2004 yılında yapılan satış anlaşması ile münhasır Marka ve üretim hakları Mulk Holding Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılmıştır. Mulk Holding, Alubond U.S.A markasının dünya genelindeki üretim ve dağıtım haklarını elinde bulundurmaya devam etmektedir.


Büyüme Hikâyesi 6 hatlı üç üretim merkezi ve Bir Rulo Kaplama Hattı ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde hayata geçirilen büyük genişleme planıyla başlamış ve bugün itibariyle Tesisi 8 Milyon Metre Karelik Üretim Kapasitesi ile belki de Dünyanın en büyük Tek Üretim Merkezi haline getirmiştir.


Mulk Holding ayrıca geliştirdiği stratejik büyüme planı kapsamında Sırbistan’da 2 milyon m² kapasiteye sahip Alubond Avrupa’yı kurmuştur. Bu tesis daha çok 40 ülkeden oluşan yerleşik Avrupa pazarına, Rusya’ya ve diğer yakın ülkelere tedarik yapmaktadır. Alubond U.S.A.’in Avrupalı Müşterileri tesislere yakın olmanın yanı sıra EURO ONE sertifikasından ve ayrıca Sırbistan’ın adı geçen piyasalarla olan Serbest Ticaret anlaşması maddelerinin avantajlarından da faydalanmaktadır.


2010 yılının büyük genişleme planının bir parçası olarak Mulk Holding, Hindistan ve Avustralasya Piyasalarına ulaşmak için DAC Systems India ile bir İşbirliği anlaşması imzalamış ve Alubond DACS India Ltd şirketini hayata geçirmiştir. İki Yüksek Hızlı Alüminyum Kompozit Panel Üretim Hattı ve bir son teknolojiyle donanmış tam otomatik Rulo Kaplama Hattına sahip olacak Yeni Tesisin ilk üretim kapasitesinin 3 milyon m², daha sonrasında ise bu kapasitenin 5 milyon m² olması planlanmaktadır. MULK ENPAR yatırımları kapsamında Sri Lanka’da 2 mm kalınlığa kadar hem Alüminyum Kompozit Panel hem de Masif Alüminyum kaplama yapan ileri teknoloji donanımlı Yüksek Hızlı bir Rulo Kaplama Tesisi kurulmuştur.


Sri Lanka ve Suudi Arabistan’daki yeni üretim merkezleri ile birlikte metal kompozit panel kurulu üretim kapasitesinin Haziran 2012’den itibaren 15.000.000m² alana, yıllık rulo kaplama kapasitesinin ise 20.000 tonun üzerine çıkmasıyla Alubond U.S.A. Dünyanın En Büyük Metal Kompozit Markası olacaktır.Alubond U.S.A. hangi yatırımları yaptı?


Merkezi Amerika Birleşik Devletleri, Rockford, Illinois’de olan American Building Technology Inc. Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan’daki ek üretim tesislerinde öncelikli olarak Metal Kompozit Panel üretimi ve pazarlaması yapmaktadır.


Paneller bir ABD tescilli ticari markası olan ALUBOND U.S.A. adıyla piyasaya sürülmektedir. Sri Lanka ve Suudi Arabistan’da açılması planlanan Yeni Üretim tesisleri ile birlikte Alubond'un yeni metal kompozit panel kurulu üretim kapasitesi Haziran 2012’den itibaren 15.000.000m² alana, yıllık rulo kaplama kapasitesi ise 20.000 tonun üzerine çıkacak ve muhtemelen Alubond U.S.A. Dünyanın En Büyük Metal Kompozit Markası haline gelecektir. Şirket ayrıca Masif PVDF kaplı alüminyum panelleri, Petek dolgulu PVDF kaplı alüminyum panelleri ve Alubond-Lite işaret panellerini de ürün portföyüne dâhil etmiştir. Önemli AR&GE çalışmaları sonucunda Akustik, Güneş Enerjisi ve BIPV Segmentlerinde tescilli yeni teknoloji ve uygulamalar geliştirilmiştir.


Ürünler uluslararası laboratuarlarda test edilerek ASTM, BS, EN, DIN, İSVİÇRE ve HİNDİSTAN Standartlarında ve ayrıca ISO 9001 ve ISO 1400 Standartlarında sertifikalandırılmıştır. Alubond U.S.A. ürünleri Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede tescillidir. Alubond U.S.A. BAE markası “Made in U.A.E” olarak tescil edilmiştir ve bu sayede marka sahip olduğu Arap Ligi sertifikası sayesinde Arap Ligi Ülkeleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının avantajlarından yararlanmaktadır. ARAP LİGİ Serbest Ticaret anlaşması, ASEAN ve Rusya ile Sırbistan arasındaki dostane Ticaret Politikaları Alubond’a oldukça düşük ithalat vergileriyle global piyasalara ürün tedarik edebilme ve stratejik avantajlardan yararlanma kolaylığını sağlamaktadır.Alubond U.S.A.’nın hedefleri nelerdir?


Şirketin amacı üst düzey kalitedeki ürünleri gene üstün hizmetler sunarak üretmektir ve bu tek hedef Alubond'u Özel Satış noktalarına sahip büyük uluslararası markalardan biri haline getirmektedir.


1. Teknik açıdan Yangına En Dayanıklı Alüminyum Kompozit Panel, Dünyanın En İyi Isı Eğilme, Duvar Yangın Penetrasyonu ve Delaminasyon Direnci Derecesi.


2. %90’ı Geri Dönüştürülmüş Maddelerden üretilmiş Dünyanın İlk  Çevreci  Kompozit Paneli  sayesinde Leeds Sertifikalı Bina onayı.


3. Pek çok Güneş Enerjisi Projesinde ticari anlamda Camın yerine kullanılan Dünyanın İlk Güneş Enerjisi Sınıfı Kompozit Metal Aynası.


4. Solar FotoVoltaik Panellerin Enerji performansını %20’den fazla artıran Düşük Konsantrasyonlu Ayna Kompozit Panellerin Dünyadaki İlk Mucidi ve Patent Sahibi.


5. Tüm Jeneratör TAKIMLARINDA ve Makine Odası Uygulamalarındaki kaplamalı Çeliğin yerini alan Akustik Metal Kompozitlerin Dünyadaki İlk Mucidi ve Patent Sahibi.


6. EURO ONE, ASEAN VE ARAP LİGİ sertifikalarına sahip Orta Doğu, Sırbistan ve Sri Lanka’daki stratejik üretim merkezleri dünya genelinde 80’den fazla ülkede sıfır veya çok az ithalat vergisi ödeyerek Ürün ithalatı yapabilme avantajı sağlamaktadır.


7. Tasarımdan Proje uygulamasına BİR NOKTADAN Eksiksiz Anahtar Teslim Çözüm sunan tek Kompozit Metal üreticisi.Alubond Türkiye Yönetim Kurulu’nda kimler var?


Muzaffer Boynudelik- Yönetim Kurulu Başkanı

Shaji Ul Mulk- Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı


Alubond USA – Alubond TürkiyeAlubond U.S.A., Türkiye’ye ne büyüklükte bir yatırım yapıyor?


Gökdelenlerde yangına karsı en önemli güvenlik ürünlerinden alüminyum kompozit üreticisi ABD'li Alubond USA, 100 milyon dolara Çorlu'da fabrika kuruyor. 


Türk inşaat sektöründe yaşanan gelişim dünya markalarının da gözünü Türkiye'ye çevirdi. Dev gökdelenlerde yangına karşı en önemli güvenlik ürünlerinden olan alüminyum kompozit panelde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan ABD'li Alubond USA, yatırım için geldi. Alubond USA'mn Aldom AŞ ile yaptığı ortaklıkla hayata geçirilen yatırım ilk aşamada 100 milyon dolar tutannda olacak. Çorlu'daki tesis A2 sınıfı yanmaz kompozit paneline yönelik üretim tesisi olacak. 


3 Aralık 2013 tarihinde açıklanan bu yatırımla Türkiye, Alubond USA'in Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetler pazarına yönelik üretiminin merkez üssü olacak. Yıllık 500 milyon dolar ciro hedeflenen tesisler 500 kişilik istihdam sağlayacak. Yatırıma ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Mülk Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve dünyanın ilk 500 büyük sanayicisi arasında yer aldığı belirtilen Navvab ul Shaji "Türkiye'deki yatırımlarımızı tamamladığımızda, Türkiye, Alubond USA'in dünyadaki en büyük üretim tesisi ve ana merkezi olacaktır" dedi. 

Küresel kriz ortamında Türkiye kararlı yükselişiyle dikkat çektiğini belirten Shaji "Çok geniş bir coğrafyaya hitap edecek Türkiye lokasyonumuzun, stratejik öneme sahip olacağını düşünüyorum. Çorlu'daki tesislerimizde, A2 yanmaz alüminyum kompozit paneli Avrupa'dan Rusya'ya, Kafkaslar'dan Irak'a dek büyük bir pazara sunacağız" diye konuştu. Shaji, tüm yatırım tamamladığında Alubond Türkiye'nin dünyadaki en büyük üretici olmasını beklediğini söyledi. Alubond ürünleri nelerdir?


ALUBOND FR-A2: Özel mineral dolgulu ALUBOND® U.S.A. kompozit panelleri, yangın yalıtımında Avrupa Birliği'nin artık Türkiye'de de geçerli "Yeni nesil yangından korunma standardı'na göre en üst katagorisi olan A2 sınıfı panalleri ile 21,5 metrenin üzerindeki tüm binalarda zorunlu olan yüksek yangın yalıtımını sağlar.

Dünyanın önde gelen kuruluşlarından Exova Warringtonfire Center'da gerçekleştirilen test sonucunda ALUBOND®  U.S.A., EN 13501-1:2007 standardına göre A2, s1-d0 olarak sınıflandırıldı.


ALUBOND FR-B-B1-B2: Özel mineral dolgulu, yangına dayanımlı, zor yanan çeşitleri ile yüksek binaların vazgeçilmez dış cephe malzemesidir. Yapıların mimari tasarımında kullanılan şık ve estetik yapı malzemesidir.

ALUBOND GREEN: Alubond Çevre Dostu Kompozit Panel… ALUBOND ÇEVRECİ Kompozit Panel bir binanın KARBON ETKİSİNİ asgari seviyeye düşüren ve ayrıca yapının SÜREKLİLİĞİNE önemli katkılarda bulunan ÇEVRE DOSTU bir dış yüzey uygulamasıdır.


Alubond Çevreci panelin düşük karbon etkisi 3 kademeli bir süreç sonunda elde edilmektedir:


- Kullanılan ham maddedeki TÜKETİCİ SONRASI GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ İÇERİK (PCR) oranı maksimum seviyededir.


- Ürünün kullanım süresi boyunca geçerli ENERJİ VERİMLİLİĞİ önlemleri.


- Ürünün kullanımı boyunca sunulan TERMAL REFLEKTİF SOĞUTMA.PCR – Tüketici Sonrası Geri Dönüştürülmüş İçerik – ALÜMİNYUM


Alubond Çevreci dış yüzey panellerindeki alüminyumda maksimum %75 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerik kullanılmaktadır. Bu PCR içeriği, kullanılmış içecek kutularından geri dönüştürülmüş alüminyum balyalarına kadar pek çok kaynaktan elde edilmektedir.

Hammadde üretimi sırasında bir yandan nihai ürünün sürekliliği ve kalitesini kontrol altında tutmaya çalışırken bir yandan da maksimum PCR oranı hedeflenir.


DOLGU


Alubond Çevreci panellerin dolgu maddesi, bu sınıftaki panellerin dolgu hammadde ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş yıllık 15.000 ton üretim kapasitesine sahip şirket içi bir plastik geri dönüştürme tesisinden karşılanmaktadır. Alubond üretim tesisleri bünyesindeki son teknoloji donanımlı bir merkez tesis ve bağımsız geri dönüştürme üniteleri kullanılmış plastiği uzun süre kullanılabilir inşaat panelleri haline getirmektedir.

Dolgu maddesi, geri dönüştürülmüş plastik içerikle birlikte kaliteyi maksimuma taşıyacak şekilde formüle edilmiştir. Ortaya çıkan nihai ürün Alubond küresel kalite standartlarına uygundur.


ALUBOND LITE: Alubond Lite U.S.A. kurumsal kimliğin sembolü işaretler ve teşhir uygulamaları için geliştirilmiş özel görsel alüminyum kompozit panellerdir. Arasında polietilen veya yangına dayanıklı dolgu olan %30 – 80 arası parlaklık seviyesine sahip iki kat alüminyum katmandan oluşmaktadır. Üst katman fırın emayeli yapısal vernik sistemiyle, alt katmansa fabrika cilasıyla ya da fırın vernikli polyester sistemle kaplanır.


Alubond Lite U.S.A. panellerin en önemli özelliği Çift Renkli Kombinasyon Serisidir. Panelin iki tarafına standart olarak Sarı – Kırmızı, Yeşil - Mavi, Fildişi – Siyah kombinasyonlu cila atılmıştır. Çift renkli panellerde özel siparişe göre üretim ve teslimat yapılabilir. ISO 9001 Kalite sertifikasına sahip ürün Birleşik Krallık, Almanya ve ABD’deki uluslararası tanınırlığı olan laboratuarlarda ASTM, DIN ve BS Sertifika testlerine tabi tutulmuştur.


Alubond Lite uygulamaları en çok Benzin İstasyonları, Perakende Satış Noktaları, İç ve Dış işaret ve tabelalar, Teşhir Stantları, ATM Makineleri, Kutu Harfler, Ticari araçların iç kaplamaları ve kamyon karoserleri, Asansörler, Büfeler, Merpen Boşlukları, Tavan ve Bölme duvarlar gibi yerlerde kurumsal kimlik şeklinde kullanılmaktadır.


Teknik Özellikler / Panel Boyutları

Standart Genişlik: 1250mm

Mevcut Genişlik: 1000mm, 1500mm, 1550mm

Standart Uzunluk: 2500mm

Mevcut Uzunluk: 5800 mm’ye kadar tüm uzunluklar

Mevcut Kalınlık: 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm


Standart Ürün Toleransı

Panel Kalınlığı: +/- 0.2 

Dış Katman Kalınlığı: +/- 0.05

Eğilme: uzunluğun +/- %0.5’i 

Kare şekil: uzunluğun +/- %0.5’i

Büyüklüklerdeki boyutlar: +/- 3 mm


ALUBOND EXOTIC: Alubond U.S.A. paslanmaz çelik Kompozit Paneller (SCP) için üç farklı rulo cila seçeneği sunmaktadır: İnce Çizgili, Donuk ve Parlak Ayna. Paslanmaz çeliğin doğal güzelliğine ve metal gölgeye vurgu yaparak iç ve dış mekân kaplamalarına ince bir görünüm katmak üzere tasarlanmaktadırlar. Bu bileşim hafif, düzgün ve sağlam olmasının yanı sıra ileri mimari ve teknik tasarımlar için gerekli kolay üretilebilme özelliğine de sahiptir.


Alubond Paslanmaz Çelik Malzeme Kompozitleri


Alubond U.S.A. Paslanmaz Çelik Kompozit Paneller 304 veya 316 derecede ve 0.3mm kalınlıkta paslanmaz çelik plakalar arasına sıkıştırılan yangına dayanıklı dolgudan üretilmektedir. Dış kullanımlarda üst ve alt ruloların ikisi de paslanmaz çeliktendir. İç mekân uygulamalarında ise alt dış katmanda daha ekonomik Alüminyum, AlüminyumÇinko, Galvanizli Çelik tercih edilirken üste paslanmaz çelik konulur.


Teknik Özellikler

Dolgu: Yangına Dayanıklı

Çelik Alaşım: 304, opsiyonel 316

Dış Katman Cilaları: Parlak Ayna, İnce Çizgili, Donuk Cila


Panel Boyutları

Genişlik: 980mm, 1200mm

Uzunluk: 6000 mm’ye kadar tüm uzunluklar

Dış Katman Kalınlığı: 0.3 mm ve 0.4mm


ALUBOND AKUSTİK: Alubond U.S.A., merkezi Illinois ABD’de olan Amerikan inşaat teknolojileri çıkışlı yeni Alüminyum kompozit inşaat Paneli teknolojisinin marka adıdır. Ürün ayrıca Alubond Avrupa tarafından Belgrad’da ABTI lisansıyla ve Mulk Holdings FZC tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde de üretilmektedir. Panel, arasında kalıptan birlikte çekilmiş Akustik dolgu olan iki kat alüminyumdan oluşan kompozit yapıdadır. Bu yeni nesil mekanik ve kimyasal birleştirme teknolojisi Alubond U.S.A. Akustik panellere sıra dışı bir birleşik bütünlük sağlamaktadır

Dış mekânlara yönelik Alubond U.S.A Akustik panellerin dış alüminyum katmanı PVDF Kynar 500 fluorokarbon, Polyester, UDP Maddeleriyle kaplıdır. Alt alüminyum katman ise paslanmaya karşı kromat kaplanmıştır.Akustik Dolgu


Alubond U.S.A Akustik dolgu optimum akustik ve termal direnç özelliklerini elde edecek şekilde geliştirilmiştir ve bu özellikler Alubond’da üretilen Düşük Yoğunluklu Polietilenin fiziksel bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Emilen ses enerjisi ya yansıtılır ya yok edilir ya da aktarılır. Bir maddenin ses emme katsayısı onun sesi emme özelliklerini gösterir. Alubond, sitiren ve vinil benzenin kopolimerizasyonu ile hazırlanan ve ses yalıtımına yardımcı mikro ölçek gözeneklere sahip özel işlemden geçmiş gözenekli polimer kullanır.


Avantajları


HAFİFLİK: çok sağlam ve düzgün olması yüksek kalitede istenen kapalı alanlar için ekonomik bir seçenek sunmaktadır.


HAVA ŞARTLARINA DAYANIKLILIK: yüksek akustik, termal ve yangına dayanıklılık değerleri bir araya getirilmiştir.


MASİF SEÇENEKLER: Metalik, Granit, Ahşap ve Bukalemun renkler Alubond’u müşteriler tarafından istenen estetik görünüm için tercih edilen bir seçenek yapmaktadır.

KOLAY İŞLENEBİLME: sahip olduğu esneklik kompleks tasarım uygulamalarında çok yönlü bir panel çözümü sunmaktadır.


ALUBOND GÜNEŞ ENERJİSİ TOPLAYICI AYNA (ASCM): Metal kompozit teknolojisinde öncü bir araştırmanın sonucudur. ALUBOND USA bu yeniliği şu anda dünyada kullanılan ve çok ağır, pahalı ve kırılma oranı yüksek geleneksel cam ayna teknolojisinden daha üstün CSP ve CPV sistemlerine entegre etmektedir.

ASCM, arasında yüksek dayanıklılığa sahip dış mekân sınıfı dolgu olan iki kat metal dış katmandan oluşan dünya genelinde tescilli çok özel bir kompozit paneldir. Çok hafif olan ASCM olağanüstü düzgünlüğü sayesinde şeklini korur ve az bakım gerektirir. Bu ise kolay taşıma, paketleme ve nakliye anlamına gelmektedir.

Minimum montaj destek elemanı isteyen ASCM panellerin montajı ve üretimi de çok kolaydır. Bu özellik güneş enerjisi ünitelerinin montajında maliyet tasarrufu sağlar.


ASCM paneller yüksek yansıtma sağlamaları için parabolik şekillerde tasarlanmakta ve sağlam bir şekilde üretilmektedir. ASCM paneller %91 - %95 arası yüksek yansıtma, şiddetli hava koşullarına dayanıklılık, paslanmazlık, uzun ömürlülük ve cam ayna teknolojisine karşın ileri bir alternatif sunan yapışma gibi özelliklere sahiptir.


ALUBOND PV BOOSTER AYNA: Fotovoltaik (PV) sistemler son birkaç yıldır hizmet veriyor ve bu sistemler tarafından üretilen elektrik konvansiyonel enerjiyle karşılaştırıldığında daha maliyetlidir. Bu problem zamanla pahalı hale gelen güneş enerjisi sınıfı Silikon eksikliği nedeniyle artmaktadır. Bu sorun, güneş enerjisi radyasyonunun daha küçük geometrik Silikon bir alan üzerine toplandığı, aynı zamanda istenilen enerjiyi üretmeye devam eden özel güneş enerjisi PV yansıtıcıların geliştirilmesiyle çözüldü.


Alubond "PV Booster Ayna" (ABD ve Dünya Genelinde Patenti Alınmıştır) Mulk Araştırma Mühendisi Khurram Khan Nawab tarafından ABD’de icat edilmiş, tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Alubond PV Booster Ayna güneş enerjisi akımını silikon plakaya yansıtır ve bu süreç elektrik çıkışını artıran ve aynı zamanda PV hücrelerinin yaşam süresini düşüren ciddi ve oldukça sık görülen yanma etkisine karşı akımı koruyan PV Modülüne doğru devam eder. Fotovoltaik panel üzerinde kümülatif bir etki yaratan Alubond PV Booster Ayna bu sayede PV Panelin ömrünü azaltmaksızın enerji çıkışının gelişmesini sağlar.Alubond UV Koruma


Alubond PV Booster Ayna, PV panelin elektrik çıkışını artıran ve şekil 1 ve 2’de gösterildiği üzere panelin yaşlanmasına ve aşırı ısınmasına neden olan güneş enerjisi spektrumundaki UV radyasyonlarını azaltan fotovoltaik(PV) sistemlere yönelik yansıtıcı bir aynadır. Yeni geliştirilen yüzey görünür ve NIR dalga boyunda yüksek yansıtma potansiyeli taşır.


ALUBOND MASİF PANELLER: Modern mimari bina cephelerinin tasarım ihtiyaçlarını karşılamaya dönük yüksek performanslı masif alüminyum panel teknolojisinin son harikasıdır. Alubond U.S.A. MASİF grubu A1 Sınıfı Yanmaz malzemeden üretildiğinden Yangına Dayanıklı olması gereken tüm uygulamalar için idealdir. Alubond’un eşi benzeri olmayan kesintisiz rulo kaplama prosesi ve 3003 ve 5005 serisi gibi yüksek dirençli alaşımları Mimari Bina Yüzleri ve Masif Metal Uygulamaların ihtiyaç duyduğu masif alüminyum kullanımına yepyeni bir boyut kazandırmıştır.


PVDF kaplamalar ve Yaratıcı Termal Reflektif Işın Soğutucu Kaplamalarda geniş bir seçenek yelpazesinin olduğu Alubond U.S.A. MASİF grubu aşağıdaki özelliklere sahip 2mm & 3mm kalınlığında alüminyum paneller sunmaktadır:


- Geçmiş dönemdeki masif kaplama alüminyum panellere göre daha ekonomik


- Kusursuz derecede düzgün yüzey


- 3000 & 5000 alaşım serileri


- 2, 3 veya 4 kat uygulanabilen PVDF / PUPA / Işın Soğutucu Kaplama


- Alubond U.S.A. dünya sınıfı kalite standartlarına uygunluk


- %100 geri dönüştürülebilirlik ve LEED sertifikalı çevreci binalara uygunluk.Uygulamalar


Alubond U.S.A. MASİF panel grubundaki renk ve cila çeşitliliği, farklı şekillere dönüştürülebilme özelliği, sağlam dış hatlar ve hava şartlarına karşı direnç bu panelleri Mimarların Rüyası haline getirmiştir! Büyük Kurumlar ve Çokuluslu Şirketler, içinde bulundukları binaların bir Tasarımcının kişisel imzası olduğunu görmek istemektedir. Alubond U.S.A. bugün bu amaca giden yolun tam üzerindedir. Uygulamanın ne olacağı artık Mimarın hayal gücüne kalmıştır…


Alubond U.S.A. MASİF grubunun en çok tercih edildiği uygulamalar şunlardır:


- Yuvarlak Sütunlar


- Bina Dış Yüzleri


- Duvar Panel Kaplama Konseptleri


- Kiriş Alt Yüzeyleri


- Metal Tavanlar ve Bölmeler.Avantajları


HAFİFLİK: bu özelliğine rağmen çok sağlam ve düzgün olması yüksek kalitedeki bina dış yüzeyleri ve iç mekân döşeme uygulamalarında önemli bir ekonomik alternatif sunar.


HAVA ŞARTLARINA DAYANIKLILIK: yüksek akustik ve termal değerlere sahiptir.


YANMAZ: A1 Sınıfı yüksek yangına dayanıklılık değeri.


GENİŞ CİLA SEÇENEĞİ: Metalik, Granit, Ahşap vb.


KOLAY İŞLENEBİLME: Yüksek esneklik özelliği sayesinde paneller çok yönlü uygulamalarda kullanılmak üzere kompleks şekillerde ve tasarımlarda üretilebilmektedir.


%100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLME: uygulama yapılan binaların kullanım sonrası değeri oldukça yüksektir.


ALUBOND U.S.A. MASİF ÇEVRECİ PANELLER: %75 oranında Tüketici Sonrası Geri Dönüştürülmüş içerikten elde edilmiştir.Teknik Bilgiler


KAPLAMA: PVDF / PUPA / IŞIN SOĞUTUCU KAPLAMA PANEL ÖLÇÜLERİ

Kalınlık: 1mm, 2mm ve 3mm

Genişlik: 1250 mm’ye kadar olabiliyor

TEMEL ALAŞIMLAR: 3003 / 5005

FİZİKSEL DURUM: H42/H44/H46/H48 (EN 485-2 Standartlarına uygun)

ÖLÇÜ TOLERANSLARI: Genişlik: + 2.0, -0.0mm, Kalınlık: ± 0.12mm

Uzunluk: + 3.0, -0.0mm, Düzgünlük: 0.4%, Kare Şekil: ≤ 5mm


KİMYASAL ÖN İŞLEM: Fabrikadan çıkan alüminyum rulo üzerine yağ giderici kimyasal madde uygulanılarak toz, yağ ve benzeri maddeler temizlenir. Bu temizlik işleminden sonra yüzeye daha iyi bir yapışkanlık ve paslanmazlık kazanması için Zirkonyum ya da benzeri kromsuz bir dönüştürücü kimyasal madde uygulanır.


KORUYUCU FİLMİN ÖZELLİKLERİ: 80 mikron UV işleminden geçmiş PE Film.Alubond İç Mekân Panelleri


Özel iç mekân panelleri ve teşhir amaçlı alüminyum kompozit paneller tasarımcı imzası ve kurumsal kimlik hedefi taşıması istenen projeler için geliştirilmiştir.


Teknik Özellikler

Kalınlık: 2mm ve 3mm

Genişlik: 1220mm, 1000mm, 1250mm, 1550mm

Genişlik: 1220mm, 1000mm, 1250mm, 1550mm

Uzunluk: 2440mm, up to 4800mm

Dış katman kalınlığı: 0.50mm, 0.25mm, 0.30mm, 0.40mm

Alubond U.S.A. İç Mekân Panel Cilaları


İnce Çizgili, Ahşap, Mermer, Taş, Dokulu, Soyut ve Özel Cilalar standart malzemeler için tasarımcılara geleneksel daha alternatif seçenekler sunmaktadır.


Çift Renkli Paneller

Kırmızı/Sarı, Yeşil/Mavi ve Fildişi/Siyah olmak üzere standart çift renkli paneller mevcuttur.


ALUBOND TAM ÇÖZÜMLERİ: Alubond U.S.A. Tam Çözüm konsepti, açık derz silikonsuz havalandırılmış Altyapı sistemiyle 15 yıl tam sistem garantili Alubond Alüminyum kompozit panel/Alubond Masif Alüminyum panel tedarik ve montajında eksiksiz Anahtar teslim Mühendislik paketi sunmak üzere düşünülmüştür.


Tam Çözüm konseptine dâhil olan unsurlar şunlardır: bina dış yüzeyindeki mühendislik çalışması, yerinde bina incelemesi, projeye özel teçhizatların mühendislik çizimleri, ABTI altyapılı sistem panellerinin yapısal analizi, panel ve altyapının üretimi, yan malzemelerle birlikte tüm sistemin şantiyeye taşınması, yetkili montajcılar tarafından kurulumun yapılması, kurulan sistemin Alubond tarafından onaylanması ve tüm sistem için 15 yıllık garantinin verilmesi.ALUBOND U.S.A. ürünleri nasıl uygulanır?


Alubond panel grubundaki renk ve cila çeşitliliği, farklı şekillere dönüştürülebilme özelliği, sağlam dış hatlar ve hava şartlarına karşı direnç bu panelleri Mimarların Rüyası haline getirmiştir. Büyük Kurumlar ve Çokuluslu Şirketler, içinde bulundukları binaların bir Tasarımcının kişisel imzası olduğunu görmek istemektedir. Alubond U.S.A. bugün bu amaca giden yolun tam üzerindedir. Uygulamanın ne olacağı artık Mimarın hayal gücüne kalmıştır. Alubond U.S.A. Metal kompozit panellerin çok yönlülüğü ürüne hem geleneksel hem de Egzotik Uygulamalarda kullanılabilme avantajı sağlamaktadır.

Uygulamalar: Corporate, Fire Rated Doors, Taşımacılık, Otopark Izgaraları, Tekne İç Mekanları, Banyolar, Akustik Kaplamalar, Güneş Enerjisi Aynaları, Tavan ve İç Mekanlar, Bina Dış Yüzleri…


Alubond Türkiye’nin referansları nelerdir? 


Plazalar: İstanbloom Rezidans, Arista Life, Bauhaus, Mozaik Center, Zorlu Center, Bomonti Konferans Merkezi, Ağaoğlu My Home, İTÜ Teknokent, Folkart Towers / İzmir, Vadi İstanbul, Grozny City Residence, Grozni City AVM, Argun City 1, Exen İstanbul, Four Winds. 


Oteller: Grozny City Hotel, Ağaoğlu 212 Hotel, Sheraton Otel / Bursa, Göztepe Hilton Hotel, Hilton Otel / Malatya


Hastaneler: Seyrantepe Hospital, Medipol Hastanesi. 


Ulaşım: Adnan Menderes Havalimanı / İzmir, Ağrı Hava Alanı / Ağrı. 


Diğer: Grozny Küre Restaurant, Türkpetrol, Opet Petrol İstasyonu, British Petrol, Alpet Petrol, Shell Petrol İstasyonu.Alubond Türkiye iletişim bilgileri nelerdir?


Alubond Panel Pazarlama Tic. A.Ş. 


Adres: Atatürk Mah. Cemal Gürsel Cd. No:5-7 (Korozo Arkası) Kıraç-Esenyurt/İstanbul

Telefon: +90 212 886 86 82 (pbx)

Faks: +90 212 886 24 65

E-mail: info@alubond.com.tr


Alubond Metal San. Tic. A.Ş. 


Adres: Atatürk Mah. Cemal Gürsel Cd. No:5-7 (Korozo Arkası) Kıraç-Esenyurt/İstanbul

Telefon: +90 212 886 86 82 (pbx)

Faks: +90 212 886 24 65

 E-mail: info@alubond.com.tr

Web: www.alubond.com.tr 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Adnan Ul Mulk

Yönetim Kurulu Üyesi

 


Alubond U.S.A Ürün Avantajları

HAFİFLİK; hafifliğinin yanı sıra çok sağlam ve düzgün olması yüksek kalitedeki bina dış yüzeyleri ve iç mekân döşeme uygulamalarında önemli bir ekonomik alternatif sunar.

SU GEÇİRMEZLİK: yüksek akustik, Termal ve Yangına Dayanıklılık değerlerini bünyesinde barındırmaktadır.

GENİŞ CİLA SEÇENEĞİ; Masif, Metalik, Granit, Ahşap ve Bukalemun Renkler.

KOLAY İŞLENEBİLME; sahip olduğu esneklik kompleks tasarım uygulamalarında çok yönlü bir panel çözümü sunmaktadır.

Cila ve Renk

Alubond U.S.A. dört renk grubunda sunulmaktadır: Masif, Metalik, Parlak ve Taş-Ahşap Metal Renk Serisi. Fluorokarbon kaplama olan tüm renkler kesintisiz rulo kaplama hattımızdan çıkmaktadır. Talep edilmesi halinde tüm cilalar için özel renk düzenlemesi asgari miktarla sunulmaktadır. Daha fazla bilgi için Renk Kartelasına bakınız.
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı