Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Amplio Emlak Yatırım A.Ş.

İstanbul Haliç bölgesinde Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel’i tamamlayan ve kentsel dönüşüm projesi Haliçenazır için düğmeye basan Alman ortaklı firma. Amplio Emlak Yatırım 2007’de kuruldu…Amplio Emlak Yatırım A.Ş.

Amplio Emlak Yatırım A.Ş.Amplio Emlak Yatırım A.Ş. hakkında genel bilgiler nelerdir?  


Ana hissedarları dünya çapında otel ve konut geliştirme konusunda uzman yatırımcılar ve otel sahipleri olan Amplio, 2007 yılında Alman ortaklı bir yatırım şirketi olarak kurulmuştur.


Amplio kurucu ortakları, 25 yılı aşkın süredir Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Amerika kıtalarında otel, resort geliştirme projeleri ve 60.000’in üzerinde konut üretmiştir.Amplio, Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel’i ne zaman hizmete açtı?


Amplio otel inşaatını titizlikle eşzamanlı olarak sonuçlandırıldı. Ağustos 2011’de uluslararası standartlarda FLS (Fire and Life Safety) denetimlerinin tamamlanması ile Eylül 2011’de otel hizmete açıldı. Otele ait çevre yollarının asfaltlanması ve altyapı iyileştirme süreçleri de yine eşzamanlı olarak sonuçlandırıldı.Amplio Emlak Yatırım A.Ş.
Amerika dışında dünyada ilk ‘’LEED GOLD’’ sertifikasına sahip otel projesi olmasının yanı sıra, Expo Real tarafından yine dünyada ilk kez bir otele verilen ‘’John Jacob Astor’’ ödülüne layık görülmüştür. Dünyanın en büyük değerlendirme sitelerinden www.holidaycheck.com’da misafirlerin oylamaları ile ‘’Holiday check quality selection 2012’’ kalite sertifikasını alan Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel, ayrıca Arkiparc tarafından ‘’2012 Türkiye’nin en iyi mimari oteli’’ ödülüne layık görülmüştür.Amplio, son üç yılını nasıl değerlendirdi?


2010 yılına büyüme sağlayarak ticari faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde genişletti. 2010 itibariyle; kentsel yenileme projeleri geliştirmek üzere yatırımlarını çeşitlendiren Amplio, Haliç bölgesine odaklanarak bu konuda 2011 yılında ciddi ilerlemeler kaydetti.Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn Hotel projesinin özellikleri nelerdir?


Haliç’in dönüşümüne öncülük eden bu projeyle bir ilki gerçekleştiren Amplio, dünyanın en güclü markalarından biri olan Hilton’ı Haliç’e getirdi. 440 yatak kapasiteli otel bölgenin gelişimine çok büyük katkıda bulunmaktadır. Doğal taşların ve ahşap renklerin ahengiyle tasarlanan mimari yapı, farklı malzemelerin çevre ile uyumuna güzel bir örnek teşkil etmektedir.


Santralistanbul, Istanbul Bilgi Üniversitesi, Haliç Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi, Hilton Garden Inn İstanbul Golden Horn, Eyüp Sultan Camii, Miniatürk Açıkhava Müzesi, Bulgar Kilisesi, Milli Arşiv, Pierre Loti Tepesi, Rahmi M.Koç Müzesi, Aynalıkavak Kasrı, Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi, Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi, bu kültürel dokunun merkezinde dinamik, modern, iş hayatıyla iç içe ve yenilikçi bir duruş sergilemektedir.Amplio’nun kentsel dönüşüm projesi nedir?


Haliç bölgesine inanan ve odaklanan Amplio, kentsel yenileme projelerinde geleneksel mahalle yaklaşımını, modern hayatın ihtiyaçları ile birleştiren; çevreyle iç içe farklı tasarım anlayışı ile özel konseptler geliştirmektedir. Haliçenazır kentsel dönüşüm projeleri ile Amplio, İstanbul’un kalbinde yaşamayı arzulayan herkese; sosyal ve sanat merkezlerine yakınlığı ile birçok imkânı bir arada sunmayı hedef olarak belirlemiştir. Amplio, bu projeleriyle; suyun, manzaranın ve yeşil alanların bütünleştiği Haliç’te fark yaratmaya devam edecektir.Amplio Haliçenazır projesi nedir?


Amplio Real Investments tarafından İstanbul’un merkezi Haliç’te, bölgenin tarihi dokusuna değer katacak ‘’Haliçenazır’’ kentsel dönüşüm konut projesi, Beyoğlu Belediyesi’nin öncülüğünde 25.000 m2 alana konumlandırılacaktır.Amplio Emlak Yatırım A.Ş.
Avrupa’nın ilk ve tek Leed Gold sertifikasına sahip oteli olan Hilton Garden Inn Istanbul Golden Horn’dan sonra yine bir Amplio projesi olan Haliçenazır; yeni, çevreye duyarlı teknolojileri ve enerji tasarrufu sağlayan sistemleriyle Türkiye’deki konut projelerine yeni bir boyut katmayı amaçlamaktadır.


‘’Haliçenazır’’ projesi, modern mimari yapısı, eşsiz ve çevreci mühendislik detayları, bir çok seçeneği barındıran alternatif daire planları ve Haliç’te Haliç’i yaşatacak zengin sosyal alanlarının yanı sıra muhteşem Haliç manzarası eşliğinde tarihi dokunun içerisinde, modern ve yaşanabilir bir alan yaratacak ve İstanbul’un en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecektir.


Haliçenazır hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Amplio Emlak Yatırım A.Ş.’nin yöneticileri kimlerdir?Amplio Emlak Yatırım A.Ş.
Alaeddin Babaoğlu (Kurucu Ortak & Yönetim Kurulu Başkanı): Yurt dışında eğitimini tamamladıktan sonra turizm ağırlıklı uluslarası gayrimenkul projelerinde 25 yıldan fazla süre hizmet vermiştir. LTI International Hotels ve Mövenpick Grubunda Asbaşkan olarak 40’tan fazla ülkede görev almış ve proje gerçekleştirmiştir.


Jan Hendrik Froesch (Yönetim Kurulu Üyesi): Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’nın Bilfinger Berger şirketinde kurumsal hukuk baş danışmanı olarak hizmet vermiş, mühendislik ve gayrimenkul alanlarında uzmanlaşmıştır. Convalor GmbH firmasının genel müdürü olarak görevine devam etmektedir.


Merhas Çalpan (Yönetim Kurulu Üyesi): Yeditepe Üniversitesi Mimarlık lisans eğitiminin ardından, 'Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi' yüksek lisans programına devam etmektedir. Türkiye’de özellikle konut sektöründe uzmanlaşmıştır. Bugüne kadar 15.000’in üzerinde konut yapımında yönetici pozisyonunda görev almıştır. 


Erwin Walter Graebner (Kurucu Ortak & Yönetim Kurulu Başkanı): Almanya’da gayrimenkul  geliştirme alanında üst düzey bir girişimcidir. LTU Grubu’nun uzun yıllar aktif hissedarlığını yapmış, yaklaşık 25.000 konut ve 20 otel projesi geliştirmiştir. Kendisine European Business School, Reichartshausen Üniversitesi tarafından öğretim görevlisi ünvanı verilmiştir.Amplio’nun Haliç Vizyon Master Planı’nın detayları nelerdir? 


Amplio, Haliç Sütlüce bölgesinde pilot kentsel dönüşüm projesini büyük bir hassasiyetle yürütmektedir. 

Ancak, Haliç havzasının bütün olarak bir değer olduğunun ve bütüncül yaklaşılması gerektiğinin de farkında ve bilincindedir. Haliç doğal, tarihi, coğrafi ve mekânsal özellikleri ile İstanbul’un kalbidir. Bu kapsamda Haliç’teki dönüşümün bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasında fayda vardır.


Bölgede yapılacak olan Vizyon Master çalışmasında; Haliç için bütüncül bir vizyon tanımlamalı, Haliç’in değerleri göz önüne alınmalı ve dönüşümün tetikleyicisi olarak ele alınmalıdır. Ayrıca aşağıdaki başlıklarda stratejiler geliştirilmelidir: 


• Silüet ve yükseklik stratejisi 

• Yeşil ve açık alan stratejisi 

• Su kenarı stratejileri 

• Ulaşım stratejileri 

• Merkezler stratejileri 

• Haliç’in iki yakasının bağlanması stratejileri 

• Konut alanları ve Haliç’in ilişkilendirilmesi stratejiler

• Kentsel Odak Noktaları (Üniversiteler, kültür merkezi vb.) ile ilişkilerin kurulması 

• Haliç kenarı ve üzerinde rekreasyon ve spor aktiviteleri 

• Mahalle konseptinin sağlanması 

• Topografya ile uyum 

• Doğal çevre ile uyum


Amplio, bu çerçevede katkı yapmak isteyen tüm tarafları davet etmektedir. Bunun için özellikle uluslararası deneyim ve tecrübelerin Haliç’i bir havza olarak suyuyla, yeşiliyle, coğrafyasıyla ve yapılaşmış çevresiyle bir bütün olarak ele alacak bir vizyon master planı bölgedeki dönüşüm yönlendirmede önemli rol oynayacaktır.


Bu kapsamda dünyaca ünlü Alman Mimarlık ekibi Albert & Speer Partners (AS&P) ile çalışma başlatılmıştır. Amplio, AS&P gibi büyük bir ismin Haliç gibi önemli bir mekan ile, bu mekanın geleceğinin şekillendirilmesi amacıyla buluşturulmasında aracı rol oynamaktan dolayı ayrıca gurur duymaktadır.  Amplio Emlak Yatırım A.Ş. iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Eski Büyükdere Caddesi, Park Plaza No: 14-3B, 34398 Maslak / İstanbul-Türkiye

Telefon: +90 212 345 05 05 

Faks: +90 212 345 00 05 

E-mail: info@amplio.com.tr 

Web: www.amplio.com.tr