Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ANİMDER

Ankaralı İnşaat Müteahhitleri’nin kurmuş olduğu dernektir. ANİMDER, Ömer Baki Yazıcı başkanlığında faaliyetlerine devam etmektedir.ANİMDER ne zaman kuruldu?


Ankaralı İnşaat Mühendisleri Derneği (ANİMDER), 1990 yılında ağırlıklı olarak yap-sat müteahhitlerin bir araya gelmesiyle, bu sektörün sorunlarını daha yakından takip etmek ve ilgili mercilere duyurmak amacıyla kuruldu. 

ANİMDER, sektörünün problemlerini çözmek yükümlülüğünü taşıyan devlet kuruluşlarının ilgi odağı oldu.ANİMDER’in amaç ve hedefleri neler?ANİMDER, müteahhitlik sektörünün yıllardır sahipsiz olması sebebi ile biriktiğini iddia ettiği sorunları örgütlü olarak aşmayı hedefliyor. Dernek olarak faaliyetlerin yanında kuruluşunda öncülük etmiş oldukları Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ile birlikte sektörün sorunlarını aşmak ve müteahhitler odasının kurulması için çalışmakta.


ANİMDER’in amaçları şu cümlelerle açıklanıyor: 


- İnşaat sektörünün haklarını ve çıkarlarını korumak


- Meslek standartlarını ve iş etiğini geliştirmek


- İnşaat sektörü ile ilgili konularda kamuoyunun bilinç ve bilgi düzeyini yükseltmek


- Üyeleri arasında işbirliğini ve dayanışmayı geliştirmek


- Üyelerinin rekabet edebilirliğini artırıcı eğitim faaliyetlerinde bulunmak


- Müteahhitler odasının kurulması ve sektörün gelişmesi için tüm mesleki örgütlerle dayanışma içinde  olmakANİMDER Yönetim Kurulu’nda kimler var? Ömer Baki Yazıcı – Genel Başkan


Arif Küçük – Genel Sekreter


Ali Memioğlu – Gen. Başkan Yrd.


Aydın Orhan – Muhasip Üye


Aydoğan Can – Üye


Cafer Acar –  Üye


Esat Tüfekçi – Üye


Fatih Kaymak – Üye


Hamza Soylu – Üye


M. Ali Bayraklı – Üye


Murat Altıkat – Üye


Ömer Faruk Kulakoğlu – Üye


Ramazan Kaplan – Üye


Ramazan Demir – Üye


Hüseyin Boyacıoğlu – ÜyeANİMDER Disiplin Kurulu’nda kimler var? Muhsin Şahin, Sebahattin Aydın ve Uygun Alkan. ANİMDER hangi faaliyetlerde bulundu? 


ANİMDER Başkanı Ömer Baki Yazıcı SN. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Sırbistan Cumhurbaşkanı onuruna verdiği davete katıldıANİMDER


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Yemeğe Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra iki ülkeden bürokrat, işadamı, milletvekili ve sporcuları katıldı. Yemeğe müteahhitlik sektörünün değerlendirilmesi adına ANİMDER genel başkanı Ömer Baki Yazıcı iş adamı olarak katıldı. İki ülke Cumhurbaşkanı, davetlilerle tek tek tokalaşarak hoş geldin dedi.


Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan ile ikili ilişkilerde son dönemde büyük bir ivme yakalandığını ifade etti. Bunun son beş yıl içinde iki ülke arasında çeşitli vesilelerle Devlet Başkanı düzeyinde karşılıklı olarak gerçekleştirilen altıncı ziyaret olduğuna dikkat çeken Gül, "Bizim için Sırbistan, fiziki sınırımız olmasa da komşumuzdur. Türk insanı, Sırbistan'ı eşsiz tarihi ve doğal güzellikleriyle bilir. Nitekim, ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi 1659'da ziyaret ettiği Belgrad'ı 'sarayları, köşkleri, konakları, bağları, bahçeleri ve pazarlarıyla cennet yurdu ve inci tanesi' şeklinde tasvir etmiştir. Devamında ise 'geniş, dört başı mamur, halkı mutlu, tabiatı güzel, toprağı amber kokulu, hayır ve bereketleri bol, nimetleri çokça ve nehirleri coşkun çok güzel bir şehir' ifadesini kullanmıştır. Belgrad'daki Türk izlerinin günümüzde en güzel şekilde yaşatılması, iki ülke ve halkları arasındaki tarihi etkileşimin ne denli güçlü olduğunun isbatıdır. Bizim tabirimizle 'Belgrad Kalesi', sizdeki ismiyle 'Kale Meydan', bu zengin tarihin en canlı örneklerindendir. Bu resme Sancak'taki Müslümanları, her yıl ülkemizi ziyaret eden yüzbinlerce Sırp vatandaşını ve Sırpça'da bugün de kullanılan binlerce Türkçe kelimeyi ilave etmek gerekir." dedi. 
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLUNDAN DESTEK SÖZÜ


Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER), İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu(İMKON) yönetim kurulundan oluşan bir heyetle birlikte sektör sorunlarını görüşmek amacı ile CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlunu makamında ziyaret etti.


Yapılan ziyarette Müteahhitlik sektörünün en büyük sorunlarının; müteahhitlik meslek tarifinin olmayışı, önüne gelenin hiçbir elemeye ve akreditasyona tabi tutulmadan müteahhit olabilmesi, bu disiplinsizlik ve başıboşluğun sektörü temsil edecek bir meslek odasının olmayışı ile birleştiğinde sektörü işin içinden çıkılamaz hale getirmesi olarak ifade edildi. Alt yapısı tamamlanmamış müteahhitlik sektörünün bu şekli ile kentsel dönüşüm sürecinde sağlıklı bir şekilde görevini icra edebilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Müteahhitlerin ticaret odalarında temsil edilemediği ve sorunların çözülemediği ifade edilerek ivedilikle müteahhitlerin odasının kurulması için destek talep edildi.


CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da; belirtilen müteahhitlik sektör sorunlarının hep ihmal edilmiş konular olduğunu ve bu konularda kanuni düzenlemelerin en kısa sürede yapılması gerektiğini belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman doğrunun yanında olduklarını ve müteahhitler odasının kurulmasında üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti. Bu konuda sonuç alabilmek için, parlamentonun genel desteğinin de sağlanması gerektiğini belirttiler. Hep beraber müteahhitlik mesleğini toplumda hak ettiği konuma getirmemiz ve halkımızda kent kültürünü oluşturmamız gerektiğini ifade ettiler. Hizmetlerimizden dolayı bizlere teşekkür eden Kılıçdaroğlu, yapmış olduğumuz ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.Ankara İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANİMDER) İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu(İMKON) yönetim kurulundan oluşan bir heyet ile MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti 


Ziyarette Müteahhitlik sektörünün en büyük sorunlarının; müteahhitlik meslek tarifinin olmayışı, önüne gelenin hiçbir elemeye ve akreditasyona tabi tutulmadan müteahhit olabilmesi, bu disiplinsizlik ve başıboşluğun sektörü temsil edecek bir meslek odasının olmayışı ile birleştiğinde sektörü işin içinden çıkılamaz hale getirmesi olarak ifade edildi. Müteahhitlik sektörünün bu şekli ile Türkiye’nin ve dünyanın en önemli imar hareketi olan kentsel dönüşüm sürecinde sağlıklı bir şekilde görevini icra edebilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.


MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli de; müteahhitlik sektör sorunlarının önemli sorunlar olduğunu, ülke ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün aynı zamanda 200 alt iş kolunu da harekete geçiren önemli bir sektör olduğunu dolayısıyla sektör tarafından ifade edilen sorunların haklı ve çözüme bir an önce kavuşturulması gereken sorunlar olduğunu dile getirdi. Bu sorunların çözümünde verilebilecek her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti. Ayrıca ekonomimizin önemli bir meslek kolunun kendi kendini disiplinize edecek ve sorumluluk hissettirecek taleplerde bulunmasının anlamlı olduğunu, ziyaretimizden memnuniyet duyduğunu, yine kurumsal olarak görüşebileceklerini ifade etti.
ANİMDER Ankara Kalkınma Ajansı Ziyareti


İnşaat sektörünü sağlam bir temele oturtacak ve geleceğe taşıyacak bir yapının oluşturulması için çalışan ANİMDER yönetimi; Ankara’yı ekonomik, kültürel ve siyasi açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejileri geliştiren Ankara Kalkınma Ajansını ziyaret etti.

Ankara İnşaat Müteahhitleri Dernek’i olarak yapmış oldukları faaliyetleri ve projeleri Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ile paylaşan ANİMDER genel başkanı Yazıcı,  Ajansın çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve inşaat sektörü projelerinde katkı sağlamak istediklerini belirtti.


Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Balcı, Ajans olarak bölgedeki tüm sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Balcı, bölgenin kalkınma stratejisi hakkındaki bu tür fikir alışverişlerini son derece faydalı ve gerekli bulduklarının altını çizdi. Gelecekte yapacakları kalkınma projelerinde beraber hareket etmekten memnuniyet duyacaklarını belirtti.


‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm’ zirvesi düzenledi


ANİMDER; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ile birlikte ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm’ zirvesi düzenledi. Kentsel dönüşüme ilişkin tüm bilinmeyenler her yönüyle kamu ve özel sektörün çok değerli konuşmacıları tarafından paylaşıldı. Arsa sahiplerini, kat maliklerini, konut ve gayrimenkul üreticilerini, inşaat ve finans sektörünü çok yakından ilgilendiren ‘Kentsel Dönüşüm’ tam günlük bir program düzenlenerek bu mili yenilenme çalışmasının daha sağlıklı işlemesine katkı sağlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar ve Ankara büyükşehir Belediye Başkanı sayın İ.Melih Gökçek’in de katıldığı zirve; kamu ve özel sektör tarafından yoğun ilgi ve talep gördü.ANİMDER iletişim bilgileri neler? Adres: Ziya Bey Cad. 1421. Sokak Osman Tan İş Merkezi No. 1/1 - Balgat / ANKARA

Tel: +90 312 285 61 36-37 Faks: +90 312 285 53 29

E-Posta: info@animder.org.tr

Web Adresi: www.animder.org.tr