Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Anıtkabir - Çankaya - Ankara

Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgah, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk'ün Anıtkabir'de bulunan mezar odasının görüntüleri paylaştı. 29 Ekim 2013'te ziyaretçi rekoru kırılan Anıtkabir'e görülmeyen oda işte burası...
Anıtkabir - Çankaya - AnkaraAnıtkabir'i ziyaret rekoru ne zaman ve kaç ziyaretçiyle kırıldı? Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle; Anıtkabir’i, 29 Ekim 2013 günü 438.451 kişi ziyaret etmiş olup, Ekim 2013 ayında toplam ziyaretçi sayısı 710.700'ü yerli, 24.498’i yabancı olmak üzere 735.198 kişi olmuştur.Atatürk'ün mezar odasının özellikleri neler?


Anıtkabir - Çankaya - AnkaraGenelkurmay Başkanlığı Ulu Önder Atatürk'ün Anıtkabir'de bulunan mezar odasının görüntülerin paylaştı.Anıtkabir - Çankaya - AnkaraMezar odası ziyaretçi girişine kapalı.Anıtkabir - Çankaya - AnkaraŞimdiye kadar bazı fotoğrafları yayınlansa da video görüntüleri yok denecek kadar az.Anıtkabir'in en özel odasının mimari özellikleri nelerdir?


Anıtkabir - Çankaya - Ankara


Atatürk'ün naaşı mozelinin zemin katında. Mezar odası Osmanlı ve Selçuklu türbe mimarız tarzında ve sekizgen planla inşa edildi.Anıtkabir - Çankaya - AnkaraOdaya dev bir pirinç kapıdan giriliyor. Zemin ve duvarlar siyah, beyaz ve kırmızı mermerlerle kaplı.Anıtkabir - Çankaya - AnkaraAtatürk mezar odasında vatan toprağında yatıyor.Anıtkabir - Çankaya - AnkaraMermer sandukanın çevresinde 81 ilden, Selanik'teki Atatürk evinden, Kore'deki Türk Şehitliği'nden, Kıbrıs ve Süleyman Şah'ın Mezarı'ndan gelen toprakların konulduğu pirinç vazolar bulunuyor.Anıtkabir'in mimarı kimdir? 

Anıtkabir'in mimarı Emin Halid Onat hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!