Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ankara Etlik Şehir Hastanesi 2019'da tamam!

Ankara Keçiören'deki Etlik semti yakınlarında, büyük bir kentsel gelişim projesi olarak inşa edilecek Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde inşaat çalışmaları devam ediyor...


Ankara Keçiören'deki Etlik semti yakınlarında, büyük bir kentsel gelişim projesi olarak inşa edilecek Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.


Proje kapsamında, bir sağlık kompleksi, medikal bir otel, iki helikopter pisti, bir üniversite, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve bir ticari bölgeye yer verilecek.


Ankara Etlik Şehir Hastanesi 3 bin 566 yatak kapasitesine sahip olacak ve Ankara'daki mevcut altı hastanenin yerini alacak şekilde hizmete açılacak.  Dünya’nın en büyük hastaneleri arasında yer alan Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, 2003 yılında Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Sağlıkta Dönüşüm programının bir parçası olarak projelendirildi. 


Ankara Etlik Şehir Hastanesi 2019


Toplam 1.1 milyar Euro yatırım maliyetine sahip projenin finansmanı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) tarafından karşılanıyor. 


3.577 yatak kapasitesi ile birlikte Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, 1.215.000 metrekare kapalı alanı ile toplam 9 adet hastaneden oluşuyor.


1.704 yataklı Ana Hastane

2.523 yataklı Kadın Hastalıkları Hastanesi

3.507 yataklı Çocuk Hastalıkları Hastanesi

4.369 yataklı Kardio Vasküler Hastanesi

5.550 yataklı Onkoloji Hastanesi

6.474 yataklı Ortopedi Hastanesi

7.50 yataklı Tedavi ve Teşhis Bölümü

8.300 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

9.100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi