Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ankara-İzmir yüksek hızlı tren projesi 2019'da tamam!

Çalışmaları devam eden Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattında inşaat 2019’da tamamlanacak.


Ankara-İzmir yüksek hızlı tren projesi 2019'da tamamlanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren (HT) ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla birbirine bağladıklarını söyledi.


Bakan Arslan, "Şu ana kadar bin 213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı. 3 bin kilometrelik YHT ve HT hattının inşası devam ediyor. Bununla birlikte 5 bin 277 kilometrelik YHT ve HT hattının etüt-proje çalışmalarını da sürdürüyoruz" dedi.


Çalışmaları devam eden Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattında inşaat 2019’da tamamlanacak.  


Arslan, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattıyla Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu projesinin en önemli halkalarını biri olan Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT hattında da inşaatın etap etap devam ettiğini söyledi. 


YÜZDE 75’İ TAMAM

Bakan Arslan, “Projenin 2018 yılı sonunda tamamlanmasını öngörüyoruz. Ankara-Sivas arasını 405 kilometreye düşürecek YHT projesinde, tüm hat kesimlerinde devam eden altyapı yapım çalışmaları yüzde 75 seviyesine geldi. 


Üstyapı ve EST için ihale süreçlerine devam ediyoruz. Bursa Bilecik, Konya-Karaman-Ulukışla (Niğde) ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hatlarında da inşa çalışmaları sürüyor.” şeklinde ifadelerde bulundu.


Hürriyet