Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ankastre

Kelime anlamı bir oyuğa veya yuvaya yerleştirilmiş tesisattır. Bir noktaya sabitlenmiş ve gömülü olan ürünlere ‘ankastre ürün’ denir.Ankastre

Ankastre mutfak
Ankastre nedir, özellikleri nelerdir?


Ankastre; gömülü, bir noktaya sabitlenmiş, iç içe geçmiş anlamındadır. Belli eşyaların mekanda yer kaplamaması için duvar montelenmiş bir şekilde yerleştirilmesidir. 


Telefon tesisatı kutularına da ankastre denildiği gibi duvarın içine yerleştirilmiş beyaz eşyalara da ankastre denir. Türk Dil Kurumu ankastreyi; bir oyuk içine yerleştirilmiş ürün olarak tanımlar. Mimarideki ankastrenin anlamı ise duvara sabitlenmiş taşıyıcı anlamına gelir.


Ankastrenin konuttaki yeri nedir?


Gelişen teknoloji ile birlikte ankastre ürünler evlere girmeye başladı. Yapılan tüm konut projelerinde yer alan ankastre ürünler hem mekandan kazanma fırsatı tanırken hem de evlerde lüks, şık bir görünüm kazandırıyor. Birçok inşaat firması yaptığı konut projelerini ankastre ürünler ile teslim ediyor. Bu projelerden bazıları şunlar: Elite City Halkalı, Sinpaş Aqua City 2010, Banu Evleri, Yedikule Konakları, Misstanbul Konutları, İz Evler, Tepe İnşaat Narkule,  Çamlıca Masalı Villaları.


Ankastre ürün pazarı, Türk tüketicisinin yüzde 15’i düzeylerindedir. Avrupa’da bu oran genel mutfak pazarına göre yüzde 88 ankastre sistem kullanımı biçimindedir.  Küreselleşen dünya ile birlikte ankastre ürün tüketimi hızla yaygınlaştı. Bu yüzden yeni ev almak isteyen tüm alıcılara, inşaat firmaları konutlarında ankastre ürün veriyor. 

Konut projelerinde ankastre ürünler sadece mutfakta değil, banyoda, tuvalette, bahçede, salonda ve yatak odalarında da yer alıyor. 


Ankastre

Banu evleri ankastre mutfakHasoğlu Banu Evleri’nde hangi ankastre ürünler kullanıldı?


Ispartakule’de 103 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Banu Evleri’ni Cem Mimarlık tasarladı. Proje dahilinde yer alan konutlar ankastre beyaz eşyalar kullanıldı. Konut sahiplerine klimalı ve ankastre beyaz eşyalı olarak teslim edilecek olan projede 300 konut yer alıyor. 


Sulukule Fatih Evleri’nin özellikleri nedir?


Maksem Yapı’nın Sulukule’de hayata geçirdiği Fatih Evleri, 2+1, 3+1 ve 3+1 dubleks olarak tasarlandı. 43 farklı tipte konutun yer aldığı proje 14 blok 4, 5 ve 6 katlı olarak yükseliyor. Proje kapsamında ye alan tüm konutlar ankastre davlumbaz, ocak ve ankastre fırından oluşan takımlarla teslim edilecek.


Ankastre

Misstanbul Konutları 


Misstanbul Konutları’nda neler yer alıyor?

936 konutun yer aldığı proje, 101 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Başakşehir’de yer alan projede konutlar ankastre eşyaları ile alıcılarına teslim edilecek.


Narkule projesinde ne tür ankastreler mevcut?

Süreyyapaşa’da yer alan Narkule projesinde  108 konut bulunuyor. Bu konutların her birinde, her daireye özel ankastre beyaz eşyalar ve ankastre dolap sistemleri bulunuyor. 


Ankastre ürünler nerelerde kullanılıyor?


- Mutfak,

- Yatak odaları, 

- Bahçe, 

- Salon, 

- Banyo ve tuvalet.


Ankastre ürün satan firmalar hangileri?


Ankastre ürün üretimi yapan firmalar şöyle: Beko, Arçelik, Bosh, Vestel, Siemens, Profilo, Samsung, Teka, Silverline, Grunding, Vitra, Simfer.


Ankastre ürünlerin avantajları nelerdir?


- Ankastre ürünlerin çoğunda elektrik tasarrufu sağlayan özellikler yer almaktadır. 

- Tasarımları sayesinde evde şık bir hava yaratabilirler.

- Ankastre ürünlerin kullanıldığı alanlarda, çok yer kaplamadığı için geniş bir alan yaratabilir.

- Ankastre ürünler, temizlikte kolaylık yaratıyor.