Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Anroşman

Denizde doldurulan alana bina veya yol yapılacaksa o alanlar için temelin nakledeceği yüke dayanacak, su içinde çakıllı kumla uygulanan özel bir doldurma tekniğidir. Yenikapı Meydan ve Maltepe Sahil projesi ile gündeme gelmiştir.
Anroşman nedir?Derinliği fazla olan su altındaki zeminlerde, temelin nakledeceği yüke dayanarak su içinde çakıllı kumla yapılan dolguya anroşman denir. Bu çalışma daha çok nehir ve deniz kenarına yapılan yapılar için kullanılır. Fransızca ‘Enrochement’ kelimesinden gelir. Liman, köprü, mendirek, kanal gibi çalışmalarda uygulanır.Anroşman uygulanan projeler hangileridir?İstanbul’un Anadolu yakasında yapılan ve anroşman tekniğinin uygulandığı, Maltepe Anroşman ve Sahil Düzenleme İnşaatı Projesi  dünyanın en büyüğü olma yolunda. Maltepe sahilinin doldurulması ile meydana gelecek proje, 171 futbol sahası büyüklüğünde olması planlandı. Bu alana; su sporları alanı, voleybol, basketbol, tenis ve golf sahaları, hayvanat bahçesi, oyun parkı, lunapark, miting meydanı, plaj, konser salonu, cami ve otopark yapılacağı açıklandı.

2013 yılı içinde bitirilmesi planlanan projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Özka İnşaat inşa etmektedir. Toplam alan 120 hektar olup, bunun 3,5 hektarı meydana ve 3.8 hektarı da yeşil alan olarak kullanılması planlandı.

Projenin 19 hektarı geçmiş dönemlerde doldurulan alan oluğu, 101 hektarı ise yeniden doldurulacağı söylendi. İki etaptan oluşan projenin birinci etabı ”anroşman ve kıyı takibatı”nın 2013 yılı Nisan ayında tamamlandı. Ayrıca ikinci etaba da  1 milyon 200 metrekarelik yeşil alanın yapılması planlandı.Maltepe Anroşman ve Sahil Düzenleme İnşaatı Projesi'nin özellikleri nedir?


AnroşmanYedi adadan meydana gelecek olan projede yer alacak alanlar şöyle:


1. Spor Adası:  Futbol sahası, basketbol, voleybol, tenis, kondisyon istasyonları, seyir mekanları, soyunma birimleri, kafeteryalar, büfeler, yüzme yarış alanı, kumsal, bisiklet yolu. 

Spor adası 2: Spor alanları, basketbol, mini golf, tenis, voleybol ve futbol sahası, kafeteryalar, kondisyon alanları, büfe ve çay bahçesi, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, kumsal.


2. Hobi Adası: Mini golf sahası, model araç pisti, model gemi havuzu model helikopter uçurtma pisti, model sporları kafeteryası, güneş platformları, kondisyon alanları ve oturma alanları.


3. Spor, Bitki ve Rekreasyon Adası: Kaykay platformları, büfe, bitki gösteri, yürüyüş parkurları, kafeteryalar, soğuk bitki alanları, çay bahçeleri, çocuk oyun alanları, uçurtma tepeleri, bisiklet yolu.


4. Çocuk Dünyası Adası: Çocuk macera parkı, deneysel eğlence alanları, çocuk arkeoloji parkı, çocuk müzik oyun alanı, midilli parkuru, büfe ve vitamin kafe, hayvanat bahçesi, boyama etkinliği platformları, müzik dinleme köşeleri, yap-boz, lego, açık çocuk müzesi, seyir platformları, çay bahçesi, kumsal, bisiklet yolu.


5. Eğlence Adası: Lunapark, kafe ve restoran, dinlenme mekanları, çocuk lunaparkı, aktivite adaları, yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu - Çayır ve gösteri adası: Çayır alanı, çiçeklikler, cami, büfeler, bisiklet yolu, sahne, lale bahçesi.


6. Çayır ve Gösteri Adası: Çayır alanı, çiçeklikler, cami, büfeler, bisiklet yolu, sahne, lale bahçesi.


7. Su Sporları Adası: Yelken kulübü, kano kapalı alanı, ofisler, tamirhaneler, yüzme ve fitness kulübü, basketbol ve tenis sahası, bisiklet yolu.Yenikapı Meydan Düzenleme projesinin özellikleri nedir?İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından ihale edildi. Yenikapı Meydan Düzenlemesi 1. Etap Anroşman İnşaatı olarak adı geçen projenin 300 iş günü içinde yapılması planlandı.

Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarından Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kadar olan bölüm doldurulacak olup, 1 milyon 250 bin kişilik miting alanı ve 2 dev otoparkın yapılması planlandı. Deniz, karayolu, Metro ve hafif raylı sistem entegre hale getirilecek olup,  2,5 milyon nüfusun atık suyunun da bu bölgede arıtılması yapılan planlar arasında yer aldı.AnroşmanProje kapsamında Yenikapı bölgesine yapılması planlanan raylı sistemler şöyle: Demiryolu Tüp Geçişi (Marmaray) Hattı, 4. Levent-Yenikapı- İkitelli Metrosu, Yenikapı-Otogar- Havaalanı (Bağcılar) Hafif Metrosu.


578 bin metrekarelik bir alanın doldurulacağı alanın birinci etap ihalesi 2012 yılı aralık ayında gerçekleşti. İhaleyi Nas-Nuh-Uğraş İnşaat konsorsiyumu 31 milyon lira bedelle kazanış olup, denizin içine 2 km’lik yol yapılacağı açıklandı.AnroşmanÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yenikapı Meydan Düzenlemesi 1. Etap Anroşman İnşaatı için imar planı hakkında şu açıklamada bulundu:


"İlimiz Fatih İlçesi, Yenikapı Bölgesi Rekreasyon ve Meydan Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 3621 sayılı Kıyı Kanunun 7. Maddesi gereğince 27.09.2012 gün ve 15059 sayılı Makam Olur'u ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmıştır.

Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince 18.10.2012- 16.11.2012 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile web sitesinde askıya çıkarılmıştır.

Yenikapı projesinde kullanılacak ekipmanlar ise şöyle: 4 Adet Römorkör - 1.000 HP Motor Gücü, 2 Adet Yüzer Vinç - 150 Ton Kaldırma Kapasiteli, 5 Adet Hidrolik Polip - 10 m³ Hacme Kadar (Muhtelif Hacimlerde), 5 Adet Mekanik Kapma - 10 m³ Hacme Kadar (Muhtelif Hacimlerde), 4 Adet Kendinden Pervaneli Dökü Gemisi - 400 m³ ~ 950 m³ Arasında Ambar Kapasitesi Olan (Muhtelif Hacimlerde), 2 m Kapak Açıklığı ve 1.000 HP Motor Gücü, 1 Adet Echo - Sounder Sistemli Sörvey Teknesi - 8 m Boyunda, 4 Adet Satıhtan Beslemeli, CCTV ve Komünikasyonlu Dalış Sistemi, 4 Adet DGPS Pozisyonlama Sistemi, 3 Adet Düz Duba - 2.000 Ton Kapasiteli, 2 Adet Servis Teknesi - 500 HP Motor Gücü.


30 Ocak 2012’de KDV hariç 30 milyon 881 bin TL bedelle ihale edildi. 6 Mart’ta da yer teslimi yapılıp, anroşman çalışmalarına başlandı. İlk etabın belirlenen sürede tamamlanmasının ardından, elde edilen alanda, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 6’ncı maddesinde belirtilen yapılar ile yol, açık otopark, park, yeşil alan, çocuk bahçeleri gibi teknik ve sosyal altyapı alanlarının çalışmalarına başlanması planlandı."