Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Antalya hızlı tren projeleri 2017'de tamam!

Antalya'yı Eskişehir ve Kayseri üzerinden hızlı tren ağına bağlayacak iki yatırımın etüt projeleri 2017’de tamamlanıyor..


Eskişehir ve Kayseri üzerinden Antalya'yı hızlı tren ağına bağlayacak iki yatırımın etüt projeleri 2017'de tamamlanıyor. 2015 yılında başlanan proje ihalelerine bütün olarak değil etap etap çıkılıyor. Güzergahlar, saatte 200 kilometre hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanıyor.


Antalya'yı İstanbul ile bağlayacak olan Antalya-Eskişehir hattında, iki etapta ihaleler yapıldı. Bir etapta ise ihale karar aşamasında… Eskişehir-Afyonkarahisar etabında ihaleyi kazanan firma ile 18 Nisan 2016'da sözleşme imzalanırken, bu etapta projelendirme çalışmalarına başlandı. Afyonkarahisar- Burdur kesiminde ise 26 Temmuz 2016'da teknik ve mali teklifler alınırken, ihalenin karar aşamasında olduğu öğrenildi.


Sabah'ın haberine göre Burdur-Antalya kesiminde ise 10 Haziran'da teknik ve mali teklifler alındı ancak kesinleşen ihale kararına itiraz başvurusu yapıldığı öğrenildi. 423 kilometre güzergah uzunluğuna sahip demiryolu hattının etüt proje hazırlama bedeli 35 milyon TL. İstanbul-Antalya arasını yüksek hızlı tren ile 4 saate düşürecek proje aynı zamanda komşu illerdeki sanayi üretimlerinin Antalya Limanı'na ulaştırılması anlamına da geliyor. Antalya'yı İç Anadolu'ya bağlayacak olan 640 kilometrelik Antalya-Kayseri hızlı tren projesi ise Antalya'nın turizm potansiyelinin Anadolu'ya yayılması potansiyeli taşıyor. Antalya- Kayseri hattında 4 etapta da proje ihaleleri yapıldı.


Seydişehir – Manavgat etabının ardından demiryolu hattı 57 kilometrelik Manavgat- Alanya etabı ve 97 kilometrelik Manavgat- Antalya etabıyla devam edecek. Proje çalışmalarının yakında tamamlanması bekleniyor. Ardından, sıra Antalya-Kayseri hattının yatırım programına alınmasına gelecek ve 100 yıllık hayal sonuçlanacak.


Kayseri-Aksaray, Aksaray- Konya, Konya- Seydişehir ve Seydişehir Manavgat etaplarında firmalar ile sözleşmeler 2015 yılı sonunda imzalandı. Proje çalışmaları devam ederken, Aksaray- Konya etabında 1/25 binlik 1'inci aşama koridor belirleme çalışmaları da onaylandı.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, TOKİ Aksaray kura