Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Antre

Evin giriş kapısının açıldığı ve diğer mekanlara dağılımın sağlandığı hol.


Antre

Antre ne demek?


Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre antre, Fransızca “entrée” kelimesinden gelmektedir. TDK sözlüğündeki karşılığı “Giriş”tir. 


Antre, evin giriş kapısının açıldığı ve diğer mekanlara dağılımın sağlandığı giriş holüdür.


Antre (hol), apartman daireleri, binalar, satılık iş yerleri ve türevleri gibi taşınamaz mülkiyetlerin giriş kısmında bulunan bölüme verilen addır. Ayrıca antre çoğu iş yerinin mola bölümü olarak kullandığı kısımdır. Antre nasıl dekore edilir?Giriş holü veya antre dekorasyonu evin tamamına yönelik ilk izlenimin verildiği bir mekanın mümkün olduğunca iy i bir biçimde düzenlenmesini gerektirir. Bir evin tanışma ve diğer mekanlara geçiş için hazırlık mekanı olduğundan dolay ı giriş holü veya antre dekorasyonlarının daima düzenli, temiz ve kargaşadan uzak olması gerekir. Çok parlak olmayacak şekilde soft ve gerektiği kadar bir aydınlatma, sadece işlevsel açıdan kullanım bulan mobilyalar ile dekore edilmesi tavsiy e edilen giriş holü veya antreler evden ayrılırken sizi uğurlayan ve eve dönüşte sizi karşılayan bir mekan olduğundan karamsarlık yaratmayacak renklerle kompoze edilmelidir.AntreAntre mobilyaları nasıl seçilmelidir? Giriş holü veya antre mobilyaları, dekorasyonu oldukça sınırlı öğelerle tamamlanan ve çoğunlukla küçük alanlı bu mekanlar için ana belirleyicidir. Giriş holü veya antre mekanları genellikle pencere bulunmadığı için iy i bir biçimde aydınlatılmalı ve eğer evin tamamında belli bir dekorasyon stili veya renk şeması hakimse aynı stil ve renk kullanımı devam ettirilmelidir. Bu mekana açılan diğer mekanlarla aynı renk ve malzeme kullanımı özellikle küçük evlerin dekorasyonuna katkı sağlar ve ferahlatıcı bir algı yaratır. Büyük metrekareli evler için giriş hollerinin daha farklı renklerde dekore edilmesi yoluna gidilebilir. Her iki durumda da giriş holü veya antre dekorasyonu için çok fazla sayıda mobilya veya dekoratif öğenin kullanılması sıkışıklık ve kalabalık etkisi yaratacaktır. Bu mekan için mümkün olduğunca fonksiyonel ve işlevi olan öğelerin kullanılması gereksiz olanların elenmesi daha doğrudur. Eve girer girmez sizi rahatlatacak ve yorgunluğunuzu giderecek ya da size enerji verecek renk ve temalarını bu mekana uygulayabilirsiniz. Misafirleriniz için evinizle ilgili unutulmayacak ilk izlenimi iyi bir biçimde verebilmek amacıyla bu mekanda uyumlu bir kompozisyon oluşturacak işlevsel mobilyalar kullanarak farklı ve kişiliğinizi yansıtan bir düzenleme yaratabilirsiniz.Antre
Giriş holü veya antre mobilyalarını mekanın büyüklüğüne, stiline ve kullanım alışkanlıklarınıza göre belirleyebilirsiniz. Farklı mobilya seçeneklerini mutlaka uygun boyutlarda bir duvar aynası ile kombine etmelisiniz. Tercih edilebilecek başlıca seçenekler: 


Portmanto, ayakkabılık, konsol, dresuar veya yazı masası ile birlikte sandaly e, tabure veya sandıklı oturma bankı hem depolama işlevlerini y erine getirecek hem de hol dekorasyonunu geliştirecek ana seçeneklerdir.


Daha hafif görünümlü bir mobilya seçeneği için giysi askısı, dilsiz uşak, duvar rafları, şemsiy elik, gazetelik gibi dekorasyon öğeleri mekana eklenebilir.


Eğer bu mekana gölge bitkileri ile doğay ı taşımak isterseniz jardiniyer veya farklı saksılık çeşitleri kullanılabilir.(Kaynak: http://www.dekorguru.com)