Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman aidatı ne kadar olmalı?

Apartmandaki temizlik, güvenlik ve kapıcı gibi hizmetler için her ay belirlenen miktarda, belirlenen tarihte aidat tahsil ediliyor. Peki, apartman aidatı ne kadar olmalı?


Apartman aidatı ne kadar olmalı?


Apartmandaki temizlik, güvenlik ve kapıcı gibi hizmetler için her ay belirlenen miktarda, belirlenen tarihte aidat tahsil ediliyor. Apartmanda aidat miktarı kat malikleri kurulu tarafından belirleniyor.


Apartman aidatının belirlenmesi için öncelikle toplantı yapılıyor. Toplantıda apartman yöneticisi, işletme projesine dair yetkiyi kat maliklerinin onayına sunuyor. Bu projede apartmanın aylık masrafları ve bu masraflara tekabül eden ücretler de belirleniyor. 


Söz konusu projeye 7 gün içerisinde kat malikleri tarafından itirazın gelmemesi durumunda, proje uygulamaya koyuluyor. 


Apartmanda aidat ödemeyenlere, Apartman Genel Kurulu dava açarak, bu ücreti tahsil edebiliyor. Peki, apartman aidatı ne kadar olmalı?


Apartman aidatı miktarı, apartman daire sayısına ve apartmanda sunulan hizmetlere göre belirleniyor. Örneğin 10 dairelik bir apartmanda yalnız temizlik hizmetinin yapıldığını güvenlik ve kapıcı gibi hizmetlerin olmadığını düşünelim.


Apartman temizlikçisi ile yapılan anlaşmaya göre ve temizlik ürünlerinin masraflarına göre bir bedel belirlenebiliyor. Buna bağlı olarak bir apartmanda aylık aidat masrafı daire başına 20-30 TL arasında değişebiliyor.


Ancak bu aidat bedeline kapıcılık ve güvenlik gibi hizmetlerin eklenmesi, temizlik günlerinin arttırılması gibi durumlarda zam yapılabiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com