Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yöneticisi makbuz vermek zorunda mı?

Apartmanda yönetici olarak seçilen kimselerin görevleri arasında adiatları toplamak da yer alıyor. Peki, kat maliklerinden aidat toplayan apartman yöneticisi makbuz vermek zorunda mı?


Apartman yöneticisi makbuz vermek zorunda mı?


Apartmanda yönetici olarak seçilen kimselerin görevleri arasında apartmanın genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması yer alıyor.


Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırmak da yönetici sorumluluğunda oluyor.


Peki, kat maliklerinden aidat toplayan apartman yöneticisi makbuz vermek zorunda mı?


Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında bir zorunluluk bulunuyor. Ancak buna karşın apartman yönetiminin makbuz kesmesi, ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçebiliyor. 


Yönetici makbuz vermiyorsa; "şu dairedeki şu kişiden şu kadar para aldım" diye bir kağıt yazıp imzalayabiliyor.


Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: 

 

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; 

 

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlü oluyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com