Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yöneticisi seçimi!

Apartmanın sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması zorunlu oluyor. Peki, apartman yöneticisi seçimi nasıl yapılır?


Apartman yöneticisi seçimi!


Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması zorunlu oluyor. Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimi için kendi aralarından veya dışardan yönetici seçebiliyor.


Ayrıca yönetim bir kimseye verilebildiği gibi üç kişilik bir kurula verilebiliyor. Apartman yöneticisi ile ilgili esaslar Kat Mülkiyeti Kanunu'nda açıklanıyor. Peki, apartman yöneticisi seçimi nasıl yapılır?


Apartman yöneticisi seçimi kuralları:

Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumunda oluyor.


Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.


Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.


Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. 


Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.


Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com