Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yöneticisi toplantı yapmazsa ne olur?

Apartmanda kat malikleri taleplerini yönetim kurulu toplantılarında yöneticiye iletebiliyor. Peki, apartman yöneticisi toplantı yapmazsa ne olur?


Apartman yönetiminde seçilen yönetici veya yönetim kurulunun yerine getirmek ike mükellef olduğu bazı görev ve sorumlulukları oluyor.


Apartmanda kat malikleri taleplerini yönetim kurulu toplantılarında yöneticiye iletebiliyor. 


Kat malikleri kurulunun, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanması gerekiyor.


Peki, bu sürenin geçmesine rağmen apartman yöneticisi toplantı yapmazsa ne olur?


Apartman yöneticisinin toplantı yapmamasına karşın, kat malikleri imza toplayarak, genel kurulu toplantıya çağırabiliyor. Kat maliklerinin isteği üzerine bu konuda Sulh Mahkemesi'ne başvurabiliyor. 


Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com