Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yönetim planı değişikliği nasıl yapılır?

Apartman yönetim planı, Kat Mülkiyeti kurulurken hazırlanıyor. Peki, kat mülkiyeti tapusu alma sürecinde hazırlanan yönetim planı daha sonradan değiştirilebilir mi?


 Apartman yönetim planı değişikliği nasıl yapılır?


Apartman yönetim planı, Kat Mülkiyeti kurulurken hazırlanıyor. Bu süreçte tapu idaresine verilecek dilekçeye bir de 'Yönetim Plânı" ekleniyor. Bu plan yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenliyor.


Yönetim planı yapılmamışsa; Kanuna uygun olarak düzenlenmiş Yönetim Plânı getirilinceye kadar, "Kat Mülkiyeti'ne çevirme işlemi" yapılamıyor.


Yönetim planı tarihi, Kat Mülkiyeti Kütüğü'nün "Beyanlar Hanesi"ne kaydediliyor. Yönetim Plânı, Kat Mülkiyeti'nin kuruluş belgeleri arasında saklanıyor.


Peki, kat mülkiyeti tapusu alma sürecinde hazırlanan yönetim planı daha sonradan değiştirilebilir mi? Apartman yönetim planı değişikliği nasıl yapılır?


Apartman yönetim planı değişikliği

Apartman yönetim planı değişikliği yapılabiliyor. Apartman yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları da bulunuyor.

 

Yönetim planı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

 

Yönetim planının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com