Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yönetim planı nedir?

Apartmanda ortak alanların yönetiminin nasıl olması gerektiği, yönetim planı ile hazırlanıypr. Peki, apartman yönetim planı nedir? Nasıl hazırlanır?


Apartman yönetim planı nedir?


Apartmanda ortak alanların yönetiminin nasıl olması gerektiği Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanunen apartman kat malikleri kurulunca yönetiliyor. Yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartiyle, bu kurul tarafından kararlaştırılıyor.


Apartman yönetimi için bir yönetim planı hazırlanıyor. Peki, apartman yönetim planı nedir? Apartman yönetim planı ne zaman ve nasıl hazırlanır?


Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenliyor.Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlıyan bir sözleşme hükmünde oluyor.


Yönetim planında hüküm bulunmayan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar Kat Mülkiyeti Kanununa ve genel hükümlere göre karara bağlanıyor.

 

Apartman yönetim planının değiştirilmesi

Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları da bulunuyor.

 

Yönetim planı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

 

Yönetim planının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, kat mülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim planına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com