Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yönetimi hangi defterleri tutar?

Kat mülkiyeti kanunu gereğince apartman yönetimine seçilen yöneticinin görevleri arasında defter tutmak da yer alıyor. Peki, apartman yönetimi hangi defterleri tutar?


Apartman yönetimi hangi defterleri tutar?


Kat mülkiyeti kanunu gereğince apartman yönetimine seçilen yöneticinin görevleri arasında defter tutmak da yer alıyor. Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri, deftere tarih sırasiyle yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamak zorunda oluyor.


Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlıyarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması gerekiyor. Aksi halde kanunda yer alan cezalar uygulanıyor.


Peki, apartman yönetimi hangi defterleri tutar? Apartman yönetimi nasıl defter tutar?


Apartman adına bir defter alınıyor. Bu defter noterde onaylatılıyor. Tasdikli deftere, toplantılar ile ilgili detaylar ve alınan kararlar kaydediliyor. 

 

Kat malikleri kurulu kararları (1) den başlayıp sırayla giden sayfa numaraları taşıyan her sayfası noter mühüriyle tasdikli bir deftere yazılarak, toplantıda bulunan bütün kat maliklerince imzalanır; karara aykırı oy verenler bu aykırılığın sebebini belirterek imza koyarlar. 

 

Bir husus hakkında ilerde çıkan anlaşmazlıklar, karar defterinde aynı hususa dair daha önce verilmiş bir karar varsa kaide olarak ona göre çözülür. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com