Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yönetimi nasıl oluşturulur?

Apartmanda ortak alanların yönetilmesi ve kat maliklerinin apartman yönetiminde söz sahibi olması için öncelikle yönetimin oluşturulması gerekiyor. Peki, apartman yönetimi nasıl oluşturulur?


Apartman yönetimi nasıl oluşturulur?


Apartmanda ortak alanların yönetilmesi ve kat maliklerinin apartman yönetiminde söz sahibi olması için öncelikle yönetimin oluşturulması gerekiyor. Kanunen sekiz veya sekizden fazla bağımsız bölümü bulunan apartmanda yönetimin oluşturulması zorunlu oluyor.


Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanıyor.


Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye Yönetici, kurula da Yönetim kurulu denir. Peki, apartmana yönetici nasıl seçilir?


Yönetici ataması:

- Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.

- Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

- Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

-Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com