Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartmanda gürültü yapan kiracıya ne yapılır?

Bir apartman dairesi kiralayan kiracılar, ev sahiplerine olduğu kadar aynı çatı altındaki komşularına karşı da bazı sorumluluklara sahip oluyor. Peki, apartmanda gürültü yapan kiracıya ne yapılır?


Bir apartman dairesi kiralayan kiracılar, ev sahiplerine olduğu kadar aynı çatı altındaki komşularına karşı da bazı sorumluluklara sahip oluyor. Kiracının yasal borçları arasında özenle kullanma ve komşulara saygı gösterme borcu de yer alıyor.


Kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak özenle kullanmak ve kiralananın bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlüdür.Peki, apartmanda gürültü yapan kiracıya ne yapılır?


Kiracının bu yükümlülüğüne aykırı davranması durumunda kiraya veren, konut ve çatılı işyeri kirasında, en az otuz gün süre vererek, aykırılığın giderilmesi, aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceği konusunda yazılı bir ihtarda bulunur. Diğer kira ilişkilerinde ise, kiraya veren, kiracıya önceden bir ihtarda bulunmaksızın, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.


Konut ve çatılı işyeri kirasında, kiracının kiralanana kasten ağır bir zarar vermesi, kiracıya verilecek sürenin yararsız olacağının anlaşılması veya kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının kiraya veren veya aynı taşınmazda oturan kişiler ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında kiraya veren, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com