Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartmanda lüks giderler hangileridir?

Apartmanda yapılacak yenilik ve değişikliklere kat malikleri sayı ve arsa payına göre karar verebiliyor. Peki, apartmanda lüks giderler hangileridir? Karar nasıl alınır?


Apartmanda lüks giderler hangileridir?


Kat malikleri, apartmanın ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamıyor. Yapılacak yenilik ve değişikliğin niteliğine ve sağladığı faydaya göre, karar kar malikleri tarafından alınarak giderleri paylaşılıyor.


Eğer, ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılıyor.


Peki, Apartmanda lüks giderler hangileridir? Apartmanda lüks değişik ve yenilik için karar nasıl alınır?


Apartmanda lüks giderler:

Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.


Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com