Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartmanlarda risk değerlendirmesi zorunlu mu?

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yer alan "Risk değerlendirme" uygulaması tüm işyerleri için zorunlu tutuluyor. Peki, apartmanlarda risk değerlendirmesi zorunlu mu?


Risk değerlendirmesi; İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar oluyor.


İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında yer alan "Risk değerlendirme" uygulaması tüm işyerleri için zorunlu tutuluyor. Peki, apartmanlarda risk değerlendirmesi zorunlu mu?


İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre, kanunda belirtilen işyerleri ve kapıcı çalıştıran apartmanların risk değerlendirmesi yapması gerekiyor. Risk değerlendirmesi çalışmaları apartman, bina ve sitelerde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin ortadan kaldırılması için yapılması gerekli çalışmaları kapsıyor. 


Apartmanlarda risk değerlendirmesi yaptırmayan yönetime para cezası uygulanabiliyor. Peki, risk değerlendirmesi cezası nedir?


Risk değerlendirmesi cezası nedir?


Risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3.234 TL; Aykırılığın devam ettiği her ay için 4.851 TL; İş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlama yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverene ise 1.617 TL idari para cezası uygulanıyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com