Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aralık ayında çevre temizlik vergisi ödenir mi?

2015 yılı çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri dün itibariyle sona erdi. Peki, Aralık ayında çevre temizlik vergisi ödenir mi?


Aralık ayında çevre temizlik vergisi ödenir mi?


Çevre temizlik vergisi, konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan taşınmaz mallar için ödeniyor. Vergi, senenin belli dönemlerinde iki eşit taksit halinde tahsil ediliyor.


Çevre temizlik vergisini taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı ödüyor. Eğer kullanıcı, gayrimenkulün kiracısı ise vergiden kiracı sorumlu oluyor. Ayrıca arsa ve araziler için çevre ve temizlik vergisi ödenmiyor. 


Vergi, mesken ve işyerlerinde farklı şekilde ödeniyor. Meskenlerde su faturasına yansıtılan ve fatura dahilinde ödenen verginin işyerleri için belediyeye gidilerek ödenmesi gerekiyor.


Vergi, senenin belli dönemlerinde iki eşit taksit halinde tahsil ediliyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.


Buna göre 2015 yılı çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri dün itibariyle sona erdi. Peki, Aralık ayında çevre temizlik vergisi ödenir mi?


Çevre temizlik vergisi Aralık ayında ödenebiliyor. Ancak meydana gelen gecikme nedeni ile vergi cezalı olarak tahsil ediliyor. Gecikme kaç ay gecikirse vergi cezası da o kadar katlanarak kesiliyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com