Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aralık ayında emlak vergisi ödenir mi?

Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından belli dönemlerde iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki, emlak vergisi 2015 yılı Aralık ayında emlak vergisi ödenir mi?


Aralık ayında emlak vergisi ödenir mi?


1319 sayılı Kanun hükümlerine gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemesi yapılması gerekiyor. 


Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler, emlak vergisinin mükellefi oluyor. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.


Emlak vergisi bedeli,  gayrimenkulün belediyede kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Emlak vergisi ödemesi senede iki eşit taksit halinde veriliyor. İlk taksitler; Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; İkinci taksitler ise Kasım ayın içerisinde veriliyor. Peki, 2015 yılı Aralık ayında emlak vergisi ödenir mi?


Emlak vergisinin dönemi içerisinde ödenmemesi halinde vergi cezası uygulanıyor. Ödemelerini Kasım ayında yapamayan kimseler 1 Aralık'ta dahi ödeme yapsa, vergi cezası ödeniyor.


Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com