Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ari Duek

Doğa Gayrimenkul’ün patronu olan Ari Duek, ilk iş hayatına aile şirketi olan oyuncak imalatı yapan Intertoy’da başladı.


Ari Duek


Ari Duek kimdir?


Doğa Gayrimenkul patronu olan Ari Duek, Boston Üniversitesi’nde finans  ve pazarlama okudu. Motosiklet ve helikopter ehliyeti alan Duek, aile şirketi olan Intertoy’da iş hayatına başladı. 1999 yılında Intertoy’u Hasbro ‘ya sattıktan sonra inşaat sektörüne girdi. Duek, inşaat sektörüne girişini şu şekilde açıkladı:

Kendimi bildim bileli oyuncaklarla iç içeydim. Çünkü benim baba mesleğim. “Intertoy” aile şirketimizdi. Kısa zamanda çok başarılı işler çıkardık, Amerikalı bir firmanın dikkatini çektik. “Hasbro” önce bize ortak oldu, sonra da şirketi satın aldı. Şirketin adını, “Hasbro Intertoy” olarak değiştirdiler.


1999’da şirketi satınca, kendime farklı bir sektörde iş baktım. Aldığım eğitim pazarlama üzerineydi. Zaten aile şirketimizde de pazarlamayı çok iyi öğrenip, deneyimlemiştim. “Hangi sektöre girsem?” derken, fark ettim ki inşaat alanında çok fazla marka yok. Ben bu alanda kendi markamı yaratmayı kafama koydum ve inşaat sektörüne girdim.Ari Duek


Ari Duek, Hürriyet Gazetesi’nden Ayşe Arman’a şu cevapları verdi:


Çocuklara oyuncak satmak mı, büyüklere ev satmak mı daha zor?

- Tabii ki çocuklara oyuncak satmak daha zor. Yetişkinler oyuncağı hayal edip, kurgulayıp, 2-3 sene sonra rafa koyuyorlar. Ama çocuklar o rafa yaklaştıklarında, birden bire gözleri başka bir oyuncağa kayabiliyor. Tercihleri, tamamen o anki keyiflerine göre değişebiliyor. Ama inşaat sektöründe yetişkinlerin ihtiyaçları belli. Üç kelime: Ev almak istiyorlar. Dolayısıyla, ne isteyebileceklerini ve ihtiyaçlarını hayal ederek, onların yaşam tarzlarına uygun evleri yarattığınızda, gözlerinin farklı bir projeye kayması daha zor. Büyükler daha bilinçle satın alıyor, mesele bu.


İyi ev alabilmek, iyi bir yatırım yapabilmek için nelere dikkat etmek lazım? Yepyeni bir firma, ultra modern bir proje çıkartmış mesela. Hemen atlayalım mı?

- Bence bir projede en önemli etken “lokasyon.” Buna dikkat etmek gerekiyor. Yoksa yeni bir firma olması, negatif bir etken değil. Ama tabii bilinen bir firma olmasının artıları var. En azından deneyimleri var, daha önce ortaya çıkarmış oldukları ürünler var. Ama yeni bir firma da kendini kanıtlamak, adını duyurmak ve bu sektörde var olabilmek için ekstra dikkatli olacaktır.


Ari Duek Bodrum’daki ev fiyatları ile ilgili neler söyledi?


Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, Bodrum’daki konut piyasasını şu şekilde açıkladı:

Kriz, görünürde geçen yıl ekim ayında başladı fakat 2007 yılbaşından itibaren krizin etkileri görülmeye başlamıştı. 2008 genel olarak zor geçti. 56 daireden oluşan Hanımeli Evleri projemizde geçen yaz hiç satış yapamadık. Biz de krizden sonra fiyatları yüzde 50 aşağı çektik. Aslında kriz olmasa da çekecektik. Çünkü Bodrum’da çok arz vardı ve fiyatlar çok yüksekti. Krizden sonra aldığımız malların ve hizmetlerin fiyatı dolar bazında düştü. Dolayısıyla fiyatları geri çekmemiz karlılığımızı etkilemedi. Maliyetler düştüğü için fiyatları da indirebildik ve zarar etmedik.


Doğa Gayrimenkul iflas mı ediyor?


Ni-Ka İnşaat, Aslan Ari Duek'in sahibi olduğu Doğa Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Taahhüt Şirketi'nin iflası için 2013 Şubat ayında dava açtı. Doğa Gayrimenkul’ün davaya itiraz etmesi bekleniyor.Ari Duek

Doğa Elements
Doğa Gayrimenkul projeleri hangileridir?


1.Doğa Feriloft, 

2.Doğa Teras, 

3.Doğa 77, 

4.Doğa Country,

5.Doğa Hanımeli, 

6.Doğa Elements.


Ari Duek, yabancı yatırımcılar ile ilgili olarak neler söyledi?


Ari Duek, “Yabancı yatırımcıların bugün Türkiye'de fabrika, işyeri, alışveriş merkezlerine çok ciddi yatırım yaptıklarını konut sektöründe ise zorlandıklarını söyleyen Duek, buna karşın yoğun ilgi olduğunu belirterek şu bilgiyi verdi: "Haftada iki-üç yabancı firma ile görüşüyorum. Proje bazında, ortak olmak isteyen var. Bire bir ortaklık isteyen veya stok (yapılmış konut) satın almak isteyenler var. Özellikle İstanbul ile ilgililer. Burada da şehir merkezlerine yöneliyorlar. Ancak şehir içinde arsa stoku zayıf. Büyük proje şansı az. Örneğin Büyükçekmece'de yapalım dediğimizde buna çok sıcak bakmıyorlar" dedi.