Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arkeolojik sit alanlarında ifraz yapılabilir mi?

Sit alanları özelliklerine göre, çeşitlere ayrılıyor. Peki, arkeolojik sit alanlarında ifraz yapılabilir mi? Arkeolojik sit alanlarında ifraz yapabilmek için nereden izin alınır?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

 Arkeolojik sit alanlarında ifraz yapılabilir mi?


Tarih öncesinden günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin ürünü olup, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları, önemli tarihi hadiselerin cereyan ettiği yerler ve tespiti yapılmış tabiat özellikleri ile korunması gerekli alanlar sit alanları oluyor.


Sit alanları özelliklerine göre, çeşitlere ayrılıyor. Buna göre, eski uygarlıkların yer altında, yer üstünde ve su altındaki ürünlerini, yaşadıkları devirlerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan her türlü kültür varlığının yer aldığı yerleşmeler arkeolojik sit alanı oluyor. 


Peki, arkeolojik sit alanlarında ifraz yapılabilir mi? Arkeolojik sit alanlarında ifraz yapabilmek için nereden izin alınır?


Arkeolojik sit alanlarında ifraz:

I. Derece Arkeolojik Sit, Korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanları olup bu alanlarda taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde ilgili koruma kurulundan izin almak koşuluyla birleştirme (tevhit) ve ayırma (ifraz) yapılabiliyor.


Aynı zamanda ifraz işlemi, III. Derece Arkeolojik Sit alanlarında da yine taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde ilgili koruma kurulundan izin almak koşuluyla yapılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com